Alkoholi pois

sopusuhta

Laitoin korkin kiinni tammikuun alussa. Hämmästyttävää, miten paino on pudonnut.
Ilmeisesti alkoholikaloreiden lisäksi tuli lisää myös tissuttelun seurana olleesta napostelusta.
Ihme, että myös makeanhimoni on hävinnyt.
Painoa on kadonnut kuukaudessa yli kolme kiloa, enkä ollut tammikuun alussakaan mitenkään ylipainoinen. Geeneissä minulla kyllä on taipumus lihomiseen, mutta itsekurilla pystyy yllä katsomaan, ettei syö enemmän, mitä kuluttaa.
Liikun jonkin verran, mutta en mikään himokuntoilija ole. Lähinnä hyötyliikuntaa.

11

425

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • monenlaistaongelmaa

      Sulla on alkoholiongelma, kun tarvit oikein itsekuria sen lopettamiseen.

      • sopusuhta

        En ole muuta väittänytkään, mutta helppoa oli tuo itsekuri löytää ja päättää, että absolutismi on siihen ratkaisu.
        Hyödyt ovat niin monessa asiassa niin suuret.


      • vaikeaaon
        sopusuhta kirjoitti:

        En ole muuta väittänytkään, mutta helppoa oli tuo itsekuri löytää ja päättää, että absolutismi on siihen ratkaisu.
        Hyödyt ovat niin monessa asiassa niin suuret.

        No sitä retkahdusta peläten jatkat alko mielessäsi.


      • sopusuhta

        En todellakaan, sorry vaan.
        Onko sinulla paha olo, koska olet noin negatiivinen?
        Toivottavasti löydät rauhan sisällesi.


    • RealismiaKehiin

      Realistinen arvaus on se, että kehostasi on kadonnut ylimääräisiä nesteitä... eli turvotusta.

      Sitä tuppaa kertymään kaikenlaisen vääränlaisen syömisen / juomisen seurauksena, joka sitten poistuu kun noita vääriä toimintoja keventää.

      Voihan siinä vähän rasvaakin olla siinä poistumassa.

      • TotuusSattuuQC

        Toki osa voi olla nestettä mutta kyllä alkoholi sisältää melkoisen määrän energiaakin joten sen pois jättäminen kyllä pudottaa painoa jos muuten syöminen on kohdillaan.


      • hpv27
        TotuusSattuuQC kirjoitti:

        Toki osa voi olla nestettä mutta kyllä alkoholi sisältää melkoisen määrän energiaakin joten sen pois jättäminen kyllä pudottaa painoa jos muuten syöminen on kohdillaan.

        Suomalaiset juovat keskimäärin 11 l absoluuttista alkoholia vuodessa. Tuo on noin 9 kg ja yksi kilo alkoholia vastaa aika hyvin 1 kg rasvakudosta. Kyllä alkoholi on aika merkittävä lihottaja itsekin ja jos mukaan lasketaan vaikkapa yksi kebap/pitsa/hampurilais-annos (1000kcal) viikossa baari-illan jälkeen niin tuosta pikaruuasta tulee 7.5 kiloa vastaava energiamäärä. Alkoholiakaan ei usein nautita kuiviltaan ja esimerkiksi oluen energiasta tulee 40% hiilihydraatista. Nuo kun laskee yhteen niin puhutaan yli 20 kg läskiä. Painonlasku ei kylläkään ole lineaarista.

        9 kg alkoholia on sitten noin 900 pulloa keskiolutta eli 17 pulloa viikossa eli ei mitenkään paljon alkoholia käyttävien joukossa.


    • Eeeevaaa

      Hieno juttu, että alkon pois jättäminen on myös laihduttanut. Terveysvaikutusta on siis tuplana. Kun totut hyvään oloon, niin tuskin haluat vanhaan ehdoin tahdoin palata. Onneksi olkoon ja tsemppiä jatkoon!

      • monenlaistaongelmaa

        Tuo oli juuri syy miksi halusin jakaa havaintoni tänne. Olen viime vuosina yrittänyt syödä kohtuullisesti/järkevästi. Luulin niin tekeväni myös kun join.
        En nyt mikään rapajuoppo ole ollut, mutta sen verran kai sitten alkoholisoitunut, että viikkoakaan en voinut olla edes vähän juomatta.
        Se painon putoaminen täyden raittiuden jälkeen oli vaan niin selvä, että itsekin oikein hämmästyin.
        Olen aika vanha, enkä ole oikea ihminen neuvomaan miten pitää elää. Kerroin vain vinkkinä oman kokemuksen. Jos joku, jolla paino-ongelmia saisi tuosta apua.
        Kiitos tsempistä :) Muut vaikutuksen painon alenemisen myötä ovat myös valtavan hienoja. Pää toimii paremmin, sosiaaliset suhteet ovat parantuneet.
        En oikein usko, että ikinä haluaisin palata vanhaan elämään.


    • näin_täällä

      Alkoholi ja laihduttaminen ei oikein sovi yhteen. Tuon huomasin 2015 alkuvuodesta kun yritin näitä sovittaa yhteen, ei oikein onnistunut. Melkein joka vkl tuli otettua ja sitten viikolla armoton laihduttaminen heikoilla tuloksilla. Vedin johtopäätelmät ja jätin alkon pois ja laihtuminen tehostui merkittävästi. Läski ei taida palaakaan silloin kun on alkoholia veressä.
      Alussa oli tarkoitus vain pitää taukoa ja aloittaaa sitten joskus kun olen laihtunut hiukan tjms. mutta en ole vieläkään keksinyt syytä aloittaa alkoholinkäyttöä, tästä on nyt 3 vuotta aikaa. Tiputin 106kg:stä 75kg:hen ja paino on pysynyt ja ruoan kanssa ei tarvitse nipottaa. Mieluummin nautin kalorit oikeasta ruoasta kuin turhista nautinnoista.

    • yksviinaton

      Itse huomasin aivan saman! Jättäessäni kaiken alkoholin pois, lakkasi tyhjien kaloreiden saanti ja paino aleni ilman mitää muita muutoksia ruokavaliossani!!!
      Tottuessani alkoholittomuuteen , en edes kaipaa sitä tiiman tippaa! Vesi ruokajuomana on paljon terveellisempää ja puniviinin hyodyistä toitottaville: punaisita viinirypäileistä saan suoraan enemmän ravintoa kuin viinistä itsestään.

      En tietenkään tuomitse viinan juojia! Joinhan itsekin!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      49
      3311
    2. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      543
      2037
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      17
      1950
    4. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      82
      1917
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      20
      1568
    6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1508
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1376
    8. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      90
      1349
    9. Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.

      Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      128
      1287
    10. UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa

      Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa
      Lappeenranta
      113
      1195
    Aihe