Suhdetta ei voi enää aloittaa

ÄtmiToteaa

Paikkakunnallani MeeToo kampanja on mennyt jo yli tarkoituksen.
Paikallisessa lehdessä pauhataan MeeToota joka viikko lähes joka päivä.
MeeToo:lla halutaan syyllistää jokainen mies naisen ahdistelijaksi.
Kiltit, ujot, arat, pelokkaat ja naista kunnioittavatkin miehet leimataan jo kaikki naisten ahdistelijoiksi.
Heiltä menee se viimeinenkin rohkeus lähestyä naista, kun heti saat syyllisen olon.
Ihastumisesta ja aloitteen tekemisestä on tehty jo naisen seksuaalista ahdistelua.
Jos ihastut vaikka kaupassa myyjään ja ihastus olisi molemmin puolista, niin MeeToo kampanja haluaa tuhota alkavan suhteen.
Miten onnistuu suhteen luominen, jollei edes sallita keskinäistä juttelua, vaan sekin katsotaan naisen ahdisteluksi, vaikka nainen ei kokisi sitä ahdistavana, vaan toivoisi miehen juttelevan hänelle aina nähdessään.
Yleinen ilmapiiri kuitenkin tuomitsee sen naisen ahdisteluksi, vaikkei se sitä olisi.
Ihminen, joka ihastuu toiseen, ei varmasti ahdistele, eikä halua tehdä mitään pahaa ihastukselleen, vaan haluaa hänelle kaikkea hyvää ja suojella häntä pahalta.
Seksuaaliseen ahdisteluun syyllistyvät ne, jotka eivät tunne, eivätkä välitä ihmisestä pätkän vertaa. Heille ihminen on pelkästään hyödyke, jota ahdistella seksuaalisesti ja josta he saavat tyydytystä sairaaseen mieleensä.

Mitä kosketteluun tulee, niin MeeToo kampanja tuomitsee naisen ahdisteluna varmaan naisen käden koskettaminen, jos mies koskettaa naisen kättä.
Siinä ei ole kyllä mitään seksuaaliseen ahdisteluun liittyvää. Monesti, kun kaupan kassalla myyjä antaa vaihtorahaa, niin kun pidät käden paikallaan, niin naismyyjä koskettaa kättäsi omalla paljaalla kädellä.
Miksi se olisi heti naisen ahdistelua, jos mies tekisi samoin.
Minä kyllä kosketan jatkossakin ihastukseni kättä hellästi, kun annan hänelle vaihtorahaa.
Sitäpaitsi ihastuksellani on työkäsineet kädessä, ettei paljaalle kädelle voi edes koskettaa.
Eikä käden kosketuksessa ole edes mitään seksuaalista, sehän on vain kosketus.
Miksi ei sitten tuomita yleistä kättelyä, vaikka se on paljon enemmän koskettamista, kun toisen kättä puristetaan.
MeeToo kampanjan tavoite on myös ehkäistä uusien parisuhteiden syntyminen.
Ei uutta suhdetta edes voi syntyä, jos mies ei voi lähestyä naista ja jutella naisen kanssa.
Miten joku kuvittelee, että suhde syntyisi, jos aina nähdessä vain tervehtii toista sanomalla hei tai moi, eikä mitään muuta.
Ei kukaan nainen oleta, että mies on hänestä kiinnostunut, jos mies ei mitään muuta sano, kuin moi tai hei kymmeniä ja satoja kertoja.

Tuskinpa MeeToo kampanjan takana ei varmaankaan ole kovin suurta kannattaja määrää, mutta sitä suuremman kannatuksen se tuntuu saavan.
Onko vielä naisia, jotka haluavat miesten heitä asiallisesti seurustelu suhteen tiimoilta lähestyvän, eivätkä heti syytä naisen ahdistelusta...
Alkaa tämä MeeToo kampanja menemään överiksi.

3

566

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • TotuusSattuuQC

      On sinulla vaikeaa. Jospa senkin ajan jonka tuon pitkän valitusvirren kirjoittamiseen meni olisit käyttänyt tavalliseen luontevaan kanssakäymiseen muiden ihmisten kanssa. Silloin ehkä vähitellen oppisit että kyllä ne suhteet syntyvät edelleen ihan samoilla pelisäännöillä kuin ennenkin. Ahdistelu oli ennen ahdistelua ja on edelleen ahdistelua, tavallinen tutustuminen taas on edelleen ihan yhtä sallittua kuin ennenkin. Ei nyt tehdä väkisin näistä asioista vaikeampia kuin ne ovat.

    • ex-raitis3

      Kyllä #metoosta huolimatta suhteita voi edelleen aloittaa siihen erikseen tarkoitetuissa paikoissa eli baareissa. Kun on baarissa ja kännissä ovat säännöt ihan erilaiset kuin arkielämässä. Siellä voi sitten tehdä tuttavuutta naisiin. Tietty baariympäristössä joutuu myös kilpailemaan ihan toisella tavalla pelimiesten kanssa ja kaveripiiriäkin on syytä olla.

      Tietty jos viina ei maistu, niin sitten peli on pelattu.

    • sjärvi

      Jospa eräs taksiyrittäjäkin tämän älyäisi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      248
      6409
    2. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      196
      5956
    3. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      17
      5499
    4. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      80
      4211
    5. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      143
      3523
    6. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      130
      3333
    7. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      23
      3046
    8. Töppö-persut ovat todella tyhmiä

      sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan
      Maailman menoa
      8
      2502
    9. Rasismi rapauttaa Suomen mainetta ja hallituksen hiljaisuus pahentaa vahinkoa

      Finnairin viesti Japanista on pysäyttävä: suomalaisen politiikan rasismikohut heijastuvat suoraan matkustuspäätöksiin ja
      Maailman menoa
      263
      2449
    10. Lasse Lehtonen palasi ambulanssilennolla Suomeen

      Nyt on syytä lopettaa irvailu.
      Maailman menoa
      132
      2302
    Aihe