Kipu umpparin leikkauksen jälkeen?

Leikkauksesta nyt 4 vrk. Tulehdusarvot laskeneet yli 300 —> 150, hemoglobiini noussut, leukkarit alkaa olla lähes normaalit. Haavakipua ei ole vaan kipu on haavan yläreunasta ylöspäin melkein navan korkeudelle asti, mutta ei lähellä napaa.
Onko normaalia, että kipu on noinkin kaukana itse leikkaushaavasta?
150
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Kannattaisiko soittaa sairaalaan, jossa olit ?
Turha olla epätietoisuudessa.
Hermoja luonnollisesti risteilee vatsan alueella niinkuin muuallakin kropassa.
Joskus kipu voi siksi tuntua eri paikassa kuin kipeä kohta on.
Labra-arvosi on menossa normaalin suuntaan.
Soita sairaalaan, vaikka osastonhoitajalle, jolla olit.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kslemsö kirjoitti:

Leikkauksesta nyt 4 vrk. Tulehdusarvot laskeneet yli 300 —> 150, hemoglobiini noussut, leukkarit alkaa olla lähes normaalit. Haavakipua ei ole vaan kipu on haavan yläreunasta ylöspäin melkein navan korkeudelle asti, mutta ei lähellä napaa.
Onko normaalia, että kipu on noinkin kaukana itse leikkaushaavasta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu