-Sibelius: Suomalaisuus/ operoimaton ooppera.- Mozart: Ylivertaisuus/ Varhainen kuolema. - Beethoven: Poikamies/ Kuurous. - Bach: Barokin pönkitys/ Jumala. - Bruckner: Jumala/ Laski suojaikärajan neljääntoista. - Saint-Saens: Juutalaisuus/ Ei mestariteoksia. Ravel: Creedence clearwater Ravel/ Debussy. - Tsaikovski: Baletit/ Tanssi vain miesten kanssa. - Elgar: Pomp and eau de cologne march/ Brittiläiset perinteet. - Berlioz: Orkestrointi/ Ei osannut soittaa pianoa. - Brahms: Korkealaatuisuus/ Vailla heikkouksia. - Hatsaturjan: A-luokan adagio/ H-tuotanto. - Diabelli: Valssintynkä/ Säveltäjien kiusaaminen. - Rossini: Bon apetit / Myöhempien aikojen laiskuus. - Dvorak: Brahmsilisaatiomaisesti Smetanolisoitunut / Ruma ku perkele. - Schumann: Lyyrisyys / Sekosi. - Vivaldi: Fore reasons kertaa 438 / Punatukkaiset eivät pääse taivaaseen. - Franck: Sinfoniset muunnelmat / Sinfonia. - Schubert: Melodian vuolaus / Saatanan lavantauti. - Saariaho: Moderni musiikki elättää / Pariisin ilmansaasteet. - Verdi: Requiem / Libretistit. - Chopin: Mallorca / George Sand. - Puccini: Tutti pasta / Yleisön nuolenta. - Mahler: Sielukkuus / Kristityksi kääntyminen. - Wagner: New wave / Mies lyhyt, ooppera pitkä.
Vahvuudet heikkoudet
5
268
Vastaukset
- routto
Ihan hauskoja juttuja, mutta aika erikoisia osittain. Mitä väliä esim. sillä, että Tchaikovsky "tanssi vain miesten kanssa"? Olisi ollut parempi jos heikkoudet olisi etsitty musiikillisista seikoista.
Ja Mozartin kohdalla vahvuus oli "Ylivertaisuus"? Mitähän se tarkoittaa, millä tavalla Mozart oli ylivertainen esim. Bachiin verrattuna jonka kontrapunkti oli ratkaisevassa asemassa Mozartin myöhäisemmän kauden tyylin synnyssä, mutta ylittää kuitenkin kaikki seuraajansa. Bachin kohdalla "Barokin pönkitys" on joka tapauksessa aika vähättelevä maininta miehen "vahvuuksista", vaikka arvioija olisikin kova Mozart-fani. Beethovenin vahvuus on: "Poikamies" Että semmoista... Joka tapauksessa, hauskoja heittoja tossa oli siellä täällä! - Poor-Pjotr
Ei tämä pelkästään vitsi ole. Ihmisenä oleminen vaikuttaa jollakin tasolla luomisprosessiin. En asettaisi Bachia Händelin yläpuolelle. Tsaikovskin hoopoilu aiheutti skandaalin ja siksi häntä kehotettiin tekemään itsemurha. Sinfoniansa ovat osittain balettimusiikkia, esim kuutosen "Hiirikuninkaan luolamarssi.`` Jokainen tietää että Beethoven oli kova jätkä. Se kohtalosinfonian sivu jossa allegro vaihtuu finaali-allegroon on uuden maailman avaus.
- JooeiLudvikkia
Beethoven oli kova jätkä,nimittäin polvesta ja otsasta koettaissa.
Tuo neuroottinen pentele ryyppäsi aivotoimintonsa siihen malliin,että luova kyky oli korkeintaan keskinkertainen.
Suuremmilta säveltäjiltä varastamalla ja ammattitaitoisesti sovittamalla kykeni vedättämään aikansa yleisöä,josta syystä julistettiin neroksi jo eläessään.
Beethoveniaaniset paukuttelut ja nostatukset ovat ikävystyttävän ennalta arvattavia.
- kaapeli12
täytyy olla valtavat tuskat kun rääkyvät ,kiekuvat, kollotavat niin pahalla äänellä, luulis löytyvän joku morfiini tuubi perseeseen jos loppus hirvee melusaasteen öliseminen, jotkun menee oikein tuijottamaa kun joku rääkyy tuskissaan=SAIRASTA.
- Jämpti_Jässikäinen
Jos tykkäät päristellä F-ykkösiä, en voi kieltää räkää poskeltasi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hei sinä nainen
Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa762524Kelan perkeleellinen käytäntö
Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei2842215Putin ei suostu tulitaukoon nyt kun Kurskin taistelut ovat kesken
ja venäjä on viimein päässyt niskan päälle, suuren ylivoiman turvin. Ukraina ilmeisesti suorittaakin taktista vetäytymi1401186Voi kulta rakas
Kyllä minäkin olen sinuun rakastunut. Oisit avautunut tunteistasi aiemmin niin ei tarvitsisi kiertoteitä kuulla tästä. �58993- 70898
- 72854
- 106808
- 65807
- 72807
- 71805