One Way Mission ry syntyi vuonna 1983 Suomessa muutamien tavallisten ihmisten halusta saada auttaa lähimmäisiään ja levittää evankeliumia.
One Way Mission syntyi ihmisten tahdosta
Infoinfo
47981
1Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 47
Vanhimmat
Unohdit, että Suonto sai myös Jumalalta näyn tähän työhön.
Hyvät motiivit laittaa seurakunta pystyyn. Eikös Paavalikin niin toiminut.
Ei hän sitä kerro nettisivuillaan. Ei ilmeisesti ole näin tapahtunut. Ihmisten hanke on....
ONE WAY MISSION
One Way Mission ry syntyi vuonna 1983 Suomessa muutamien tavallisten ihmisten halusta saada auttaa lähimmäisiään ja levittää evankeliumia. Nykyisin One Way toimii Suomen lisäksi yhdellätoista lähetyskentällä: Intiassa, Israelissa, Italiassa, Kiinassa, Malawissa, Mosambikissa, Mongoliassa, Nepalissa, Ugandassa, Venäjällä ja Virossa.
Teemme seurakuntakeskeistä lähetystyötä, jossa tavoitteenamme on myös istuttaa uusia seurakuntia huolehtimaan ihmisten hengellisistä ja aineellisista tarpeista alueilla, missä seurakuntia ei vielä ole.
Tässä maailmassa on vaikea sanoa tai kirjoittaa mitään, kun joku pilkunpiip keksii aina, että siitä tai tästä puuttuu nyt se tai tämä välimerkki tai tuossa on yksi puolipiste liikaa. Kenessäkään itsessään ei tietysti vikaa ole.
Mutta todella käsittämätöntä, että jotkut näkevät näin suurta vaivaa mustamaalata niin raitista oppia opettavaa ja tavoiltaan hillittyä ihmistä kuin Tapani Suontoa.
Tässä maailmassa on vaikea sanoa tai kirjoittaa mitään, kun joku pilkunpiip keksii aina, että siitä tai tästä puuttuu nyt se tai tämä välimerkki tai tuossa on yksi puolipiste liikaa. Kenessäkään itsessään ei tietysti vikaa ole.
Mutta todella käsittämätöntä, että jotkut näkevät näin suurta vaivaa mustamaalata niin raitista oppia opettavaa ja tavoiltaan hillittyä ihmistä kuin Tapani Suontoa.
Tässä maailmassa on vaikea sanoa tai kirjoittaa mitään, kun joku pilkunpiip keksii aina, että siitä tai tästä puuttuu nyt se tai tämä välimerkki tai tuossa on yksi puolipiste liikaa. Kenessäkään itsessään ei tietysti vikaa ole.
Mutta todella käsittämätöntä, että jotkut näkevät näin suurta vaivaa mustamaalata niin raitista oppia opettavaa ja tavoiltaan hillittyä ihmistä kuin Tapani Suontoa.
Siis "Kenessäkään itsessään ei tietysti omasta mielestään vikaa ole. "
Ei opetus ole raitista. Se on konservatiiveille veistettyä korvasyyhyyn opetusta. Suonto myötäilee nykyää homoseksuaaleja, joita kutsuu vain homosekualisteiksi. Suonto opettaa kasteesta väärin.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/14206960/tapani-suonto-quotmies-pimeydestaquot
Mikä on oikea opetus kasteesta 😳❓
Mikä on homosekualisti?
Haista home, eikä myötäile homoja - vaan Tapani Suonto on sanonut jotenkin näin, että "Kaikkia on kunnioitettava eli myös homoja, köyhiä, kommareita, rikkaita, keskituloisia, valkoisia, keltaisia, punaisia, mustia, juutalaisia, muslimeja, kokoomukselaisia, perussuomalaisia, keskustalaisia, kristittyjä, ateisteja, ruotsalaisia ym ym ym - eli kunnioittakaa KAIKKIA ihmisiä, kuten Raamattu sanoo".
Tottakai kaikkia on kunnioitettava, jo ihmisarvonkin vuoksi. Kaikki ihmiset ovat myös syntisiä, joten ei pitäisi olla varaa osoittaa ketään sormella. Jos tätä ei ymmärrä, ei ole ymmärtänyt kristinuskon perusteita.
No, eiks me kaikki olla ihan tavallisia ihmisiä?
TESTI Tämän kirjoituksen takia sain pannan 24h joten sanavapautta ei enää ole:
Kun katsoo koko tilannetta vuosien aikana, niin poliisi ja virkailijat pelkää! Muslimit on opetettu väkivaltaan ja kiihkoilemaan.
Heidän tulonsa maahamme olisi pitänyt estää jo ensimmäisten kohdalla. Ei tiennyt manu mitä teki antaessaan venäjältä tulleiden somalien jäädä tänne hengailemaan.
Nyt on turha parkua, Kuitenkin luotan että " pahuudellekin on annettu aikansa" Pimeys joka päättäjiämme vaivaa on ahneutta ja raha on heidän jumalansa.
He jotka heitä myötäilee on antaneet pelon ja pimeyden henkien lietsoa itsensä muka ymmärtäväiseksi, koska muuta he ei osaa kuin seistä maahamme tulleiden vierellä tumput suorana.
Ei ole oikein että laumana tuhotaan toisten tuntemattomien omaisuuta. He ovat sen rehellisesti hankkineet, ei loisimalla. Jokainen matuilia menköön sinne mistä tulivat ja mellakoimaan siellä.
Lähdetään muutamaan maatamme olemalla rohkeita valontuojana ja tiedon salailun lopettamiseksi.
Suomi24:n panna on pientä sen rinnalla mitä muslimiviha tekee sielulle, ellei siitä tee parannusta.
Somalit eivät olleet Suomen ensimmäinen muslimiyhteisö. Islaminuskoiseet tataarit asettuivat Suomeen asumaan jo 1800-luvun lopulla. Monet heistä taistelivat Suomen itsenäisyyden puolesta sodissakin.
Maailmassa on muslimeja 1,6 miljardia. Jos kaikki heistä olisi opetettu vihaamaan ja väkivaltaan, niin sinua ei olisi olemassakaan. Tosiasiassa suurin osa muslimeista on ihan tavallisia ihmisiä, jotka haluavat vain elää rauhassa.
Suurin osa terroriteoista Euroopassa on poliisin tilastojen mukaan valkoisen äärioikeiston tekemää. Terroristit edustavat yhtä vähän koko muslimiväestöä kuin äärioikeisto tavallisia eurooppalaisia.
Suomalaisten ei kannata muutenkaan hurskastella. Meidät on tunnettu vuosikausia perheväkivaltaa koskevissa tilastoissa Euroopan toiseksi vaarallisimpana maana. Raiskaukset ovat myös Suomessa 80 prosenttisesti lähipiiriin kuuluvan tai ainakin tuttavan tekemiä. Onko suomalainen siis kasvatettu väkivaltaiseksi ja raiskaamaan?
"No, eiks me kaikki olla ihan tavallisia ihmisiä?"
Näin me haluamme ajatella. Koska se kuulostaa hyvältä ja pelkäämme erilaisuuden johtavan eriarvoisuuteen.:) Mutta ei se taida olla totta. Tavallinen tarkoittaa yleisesti esiintyvää tai ihmisistä puhuttaessa keskivertokansalaista. Jos tavallisuus on keskellä, niin janan kummastakin päästä löytyy myös epätavallisuutta
Tavallisuus riippuu aina myös ympäristöstä. Sama tyyppi voi olla yhdessä ympäristössä tavallinen ja toisessa epätavallinen. Ja vaikka kahdella lapsella olisi aivan samanlaiset - tavalliset - lähtökohdat, niin erilaiset elämänkokemukset muokkaavat heitä vahvasti eri suuntiin. Meillä on kaikilla sama ihmisarvo, mutta tavallisuus on suhteellista.
Tapani Suonto torppaa ovelasti uskovien upotuskastetta. Voi kuulemma aiheuttaa mielenterveysongelmia ja eikä ole pelastuskysymys. Tässä on kaikki väärin. Suonto eksyttää.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/14206960/tapani-suonto-quotmies-pimeydestaquot
Panettelemalla Tapani Suontoa teet myyrän työtä, mutta et Suonnolle, vaan itsellesi.
Syytä sitten vaan itseäsi kun maa vajoaa altasi - tai ihan mieluiten, tee parannus valheistasi.
Ihanaa! Kiitos Jumalalle, OWM tulee Rovaniemelle! Jumala siunatkoon Suontoa & kumppaneita! Jumala antakoon heille voimia ja raittiutta vast'edeskin!!!
On vain hyvä, että valinnan vapautta tulee myös tänne Pohjolan perukoille!
Yksi ompeluseura lisää rovalle...
Paraikaa sukkia, vanhukset tarvitsevat kun kylmä lappi.
Ei opetus ole raitista. Se on konservatiiveille veistettyä korvasyyhyyn opetusta. Suonto myötäilee nykyää homoseksuaaleja, joita kutsuu vain homosekualisteiksi. Suonto opettaa kasteesta väärin. https://keskustelu.suomi24.fi/t/14206960/tapani-suonto-quotmies-pimeydestaquot
Miten voi aikuinen ihminen(?) kirjoittaakin noin äärimmäisen lapsellisesti?
Aika köyhää - Etkö mitään mehevämpää pahaa Suonnosta sitten keksinyt?
Vaikka ymmärrän sinua kyllä, on hyvin vaikeaa keksiä oikein mitään pahaa Tapani Suonnosta, on näet liian nuhteeton.
Perjantai Kristukselle oli yhteiskristillinen ja suhteellisen ok. Eri seurakunnat
pääsivät mukaan toimintaan.
Jumala sitten lopetti sen jostain syystä.
Suonto aloitti sitten uuden menestykseen perustuvan OWM-toiminnan. Siihen eivät kristilliset seurakunnat pääse mukaan. On kaikenlaista matkaa ja risteilyä yms ylihintaista, jonka jäsen joutuu maksamaan omista varoista liikkeelle.
Valitusta kuuluu eliitti porukasta, joka dominoi toimintaa, ja käyttää varoja oman mielensä mukaan tietolähteiden mukaan n. 2.000.000€ vuodessa.
OneWayMission ja House on yhden miehen luotsaama lahko.
Kannattaa ajatella itsenäisesti ja luottaa Jumalan huolenpitoon eikä lahkojen tukeen.
Terveitäkin seurakuntia on vielä kiitos Jumalalle!😇
Kuinka monta helluntailaispohjaista eri haaraa on Suomessa? Miten ne eroaa toisistaan? Joku vain keksii perustaa oman poppoon ja ottaa mieleisiä ihmisiä mukaansa. Luottamus kadonnut jo ajat sitten. Perustivatko Jeesuksen opetuslapset kukin omia seurakuntia? Eivät, heillä oli sama opetus kaikilla, ja yksi seurakunta, jonka pohjan Jeesus perusti.
Epätervettä touhua kokonaisuudessaan.
"Siihen eivät kristilliset seurakunnat pääse mukaan"
Mitähän tuo tarkoittaa. Esim. viime kesänä Suonto kävi puhumassa meidän vapiksella täysille saleille.
" käyttää varoja oman mielensä mukaan tietolähteiden mukaan n. 2.000.000€ vuodessa"
Öh, mistähän ihmeestä tämän kokoisella yhdistyksellä olisi tuollaiset rahat?
Käväisimme yhdessä Suonnon kokouksessa juhannusaattona, ja kyllä se sali tosiaan pullisteli kuulijoista. Tipale puhuu asiaa ja nähdäkseni OWM:lle on tilausta myös e-p:lla. Ja monella muullakin paikkakunnalla ovat salit täyttyneet. Vapaakirkko ei enää nykymenolla tunnu hengelliseltä kodilta ja toiveet ovatkin OWM:n rantautumisessa tännepäin. Senverran on näkökyky vapiksen nykyisillä pomoilla hämärtynyt etteivät edes näe hapatuksessa Raamatun vastaisuutta. Eivätkä kestä arvostelua näilläkään sivustoilla, kun kommentteja sensuroidaan.
Sitten tilinpäätös tiedot ovat virheellisiä ja voit vaatia owm erityistilin tarkistusta verottajalta, jos epäilet 2 milj € virhettä.
Ei sitten vaivaa asia sinua enää kun verottaja puuttuu asiaan....
Ei owm toimintaan pääse muut seurakunnat enää, niinkuin Perjantai Kristukselle toimintaan. Nykyään uskoon tulleet yritetään pitää owm aivopesussa House ja muista seurakunnista varoitetaan.
Tosin aidosti uskoon tulleet karkaavat usein eläviin Pyhän Hengen täyttäminen seurakuntiin mm Esyyn ja Cityyn sekä Risteyspaikkaan jne.
Tottakai Suonto käy niissä lahkoissa puhumassa jotka ovat samassa korva syyhy harhassa.
Sitten tilinpäätös tiedot ovat virheellisiä ja voit vaatia owm erityistilin tarkistusta verottajalta, jos epäilet 2 milj € virhettä.
Ei sitten vaivaa asia sinua enää kun verottaja puuttuu asiaan....
Onko se hihhulointi, hohotus, kaatuilu ja firettäminen sellaisia elävän seurakunnan merkkejä?
Ei One Way ole helluntaipohjainen - tai ainakaan Tapani Suonto ei ole koskaan ollut helluntailaisena missään firettämässä ja kaatamassa ihmisiä "kielillä" mölyten.
OneWay mission.on tällähetkellä Suomessa yksi raittiimmista ja parhaimmista seurakunnista.
Tapani Suonnon Youtube puhet ovat oikeaa ja Raitista Jumalan sanan opetusta..raamattun mukaista ja mielenkiintoista.
Tutkikaa ja arvioikaa itse.
Eikä Tapani halua koroittaa itseään.Hän koroittaa Jeesusta Kristusta.ilman mitään hurmoksellisuutta..
OneWayssä eivät jyllää eksytykset.eikä minkään muunlaiset kundaalimenetemät.
Menkää ja todetkaa itse.
Aamen, aamen,aamen!!!! Kunnia Jumalalle, ja Jeesukselle Kristukselle, Hänen pojalleen!!!!
Jos joku muuta väittää..on väärässä.
Näin on. Tällä foorumilla joku käy yhden miehen sotaansa pimeydessään häntä vastaan.
Tapani Suonto on todella ovela eksyttäjä. Suonnolla on ollut todella pimeitä hetkiä, kun hän on kirjoittanut kasteesta. Hän myös hyväksyy homoseksuaalisuuden harjoittamisen, mikä on nykyään ehtona valtion avustusten saamiseen. Hänen seurakuntansa ei ole raitis eikä puhdasoppinen.
Tapani Suonto: "mies pimeydestä"
https://keskustelu.suomi24.fi/t/14206960/tapani-suonto-quotmies-pimeydestaquot
Oliko tämä päivän satutunti?
Jokainen, joka hitustakin tuntee Suontoa, kokee nämä syytökset enemmän kuin naurettaviksi.
Kakkien on vastustettava Tapani Suontoa.
Sinä et onneksi sitä määrää etkä vaikuta.
OWM on ulkoministeriön rahoilla ostettu ja perustettu kehitysapurahoja kuluttava "lähetysjärjestö". Se on laitettu Perjantai Kristukselle toiminnan korvikkeeksi, joka taas perustui katolisten nunnien näylle, jonka Tapani aikoinaan uskoi. (Ilmeisesti tyyliin, lämpö kulki lävitseni, kun Saatanaa palvova Jumalan kiroama katolinen kirkkolaitos, maailmanhistorian suurimman murhajoukon edustaja joka itse menee helvettiin kuoltuaan, ennusti, noitamaisesti, että voisin olla hyödyllinen idiootti Saatanan haluaman ekumenian edistämiseksi maailmassa, tietenkin Jeesuksen nimessä, vai onko se Jeisssuksen nimessä. Sehän tekee aina kaikesta niin totta ja hyvää.)
OWM:ssä Raamattu ei ole auktoriteetti uskolle, vaan auktoriteetti on raha. Jos jostain saadaan rahaa ja väkeä, joka voisi tuoda lisää rahaa "näyn täyttämiseksi" sitä uskotaan ja sitä miellytetään.
Tämä on myös se syy miksi OWM myötäilee ja jopa täysin hyväksyy homoja, ekumeniaa, Islamilaista haittamaahantunkeutumista ja mitä tahansa asiaa, jota rahaa heille antava valtiovalta myötäilee. Sen tähden se myös puhuu kasteesta kuten puhuu. Eli jos olet pelastumaton ja miten tahansa kastettu tai kastamaton tervetuloa mukaan, me kutsumme sinua Kristityksi, kunhan vain muistat tuoda lompakkosi kolehtia kerättäessä.
Pähkinänkuoressa tämä on miten OWM syntyi ja mitä se edistää maailmassa Raamatun ilmoittamaan tulevaisuuteen katsottaessa. OWÄMMÄN työntekijät ja osallistujat tietenkin eivät ole samaa mieltä (elleivät satu olemaan niitä, jotka joutuvat OWämmän mustalle listalle.)
Valheellisesta kommentistasi on tehty ilmoitus!
"OWM on ulkoministeriön rahoilla ostettu ja perustettu kehitysapurahoja kuluttava "lähetysjärjestö".
Älä höpise!! Ulkoministeriö ei ole koskaan rahoittanut lähetystyötä, eikä tule rahoittamaan. OWM:n sivuilla ei edes mainita termiä kehitysyhteistyö. Ja hankkeisiin kerätään rahaa tavallisilta ihmisiltä esim. kummilapsitoiminnan kautta.
UM ei rahoita järjestöjä, vaan yksittäisiä hankkeita. Jos UM myöntäisi jollekin kristilliselle järjestölle hanketukea, niin se seuraisi järjestön toimintaa vain sen yhden hankkeen osalta. Siinä kaikki. On tietenkin selvää, että rahaa ei tulisi alunperinkään, jos järjestön toiminnassa olisi laittomuuksia.
Hyvä!!! Tämä jatkuva valehtelu ja solvaaminen on käsittämätöntä toimintaa.
Mene kysymään suoraan heiltä itseltään millä rahoilla ns. OWM sai alkunsa ja ihmettele. Minä olin tuossa menossa mukana silloin kun asiat lähtivät liikkeelle. Salaisuus se ei ollut silloin, mutta nyt näköjään on, koska kaikki tuollainen "työ" pitää myydä uusille "tukijoille" tyyliin, "Jeesus sanoi meille ja vastasimme kutsuun".
Tosiasia on, että ulkoministeriöltä saaduilla rahoilla tuo homma lähti liikkeelle. Ulkoministeriö lähestyi heitä ja kysymys oli siitä, jos lähtisivät tekemään kehitysaputyötä tarjotulla rahalla. Tästä tarjotusta rahasta, joka on tietenkin annettu ehdolla, "teette mitä sanotaan valtiovallan mukaan", syntyi OWM ja tämä on fakta. Tämän tähden heidän ns. työnsä kohdistui ulkomaille ja siksi se on lähinnä vain sosiaalista toimintaa (jota paikalliset tekevät. OWM tekee lähinnä lomamatkoja heidän pariinsa tutustumismielessä). Tämän tähden heidän liikkeensä nimi on myös englanniksi.
Miten kehtaat jatkuvasti suoltaa tällaista myrkkyä, josta sinulla ei ole mitään todisteita ja vaikka olisikin, ei valtion tuen ottaminen ole mikää synti kenellekkään.
Olisi päinvastoin hyväkin, jos valtio tukisin näin hyvää lähetysjärjestöä, mutta ainakin muistelen Suonnon sanoneen, etteivät ole saaneet keneltäkään minkäänlaisat tukea koskaan.
Menikö tunteisiin taas? Ihmettelen vain, mitä sinä yleensä kiihkoat tästä asiasta mainitsemisesta, kun itse myönnät, että, "valtion tuen ottaminen ei ole mikään synti kenellekkään". Olisit siis sanojesi mukaan, kuin millään ei olisi mitään väliä.
Suonto saa minulta ihan hyvän todistuksen
Jokainen, joka häntä vähänkin tuntee, antaa hänestä hyvin todistuksen - mutta tottakai perkkele vastustaa häntä, kun on tällä hetkellä kiireisessä seurakuntien istutustyössä ympäri Suomea.