17000 jäsentä Facebook saariston satamat ryhmässä

PetriAa

Venetoimittajien 2017 vuodenveneilyteko palkinnon saanut Saariston satamat ryhmässä Facebookissa on yli 17000 veneilijää, satama ja saariston palvelun tarjoajaa ja erittäin positiivisen rakentava ilmapiiri. Statistiikkana että heinäkuussa kirjoituksia vilkaistiin miltei puoli miljoonaa kertaa

10

981

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Better_Than_Life

      Aika hyvin, onneksi olkoon!

      Itse liityin ryhmään kun siellä oli vielä alle 500 jäsentä...

    • Kuutavajälli

      Kunnon riitelyryhmä !! Yleensä laitan popparit tulemaan, jo ennen kuin avaan ensimmäisen viestiketjun : )

    • PetriAa

      No ei yhtää ole riitelyryhmä. T. Ylläpito

    • Niinpaniipaniin

      Purjeveneilijöiden kiukutteluryhmä. Eivät pidä m-veneistä.

      • Magnum-454

        Juu keppihelevetin omistajat yrittää syyllistää koneveneilijöitä. Ja niitä fiilistelylässytys kuvia aina vaan on, eikä suoraan satamiin liittyvää infoa.


      • Jurristikko
        Magnum-454 kirjoitti:

        Juu keppihelevetin omistajat yrittää syyllistää koneveneilijöitä. Ja niitä fiilistelylässytys kuvia aina vaan on, eikä suoraan satamiin liittyvää infoa.

        Hienosti pyrit rakentamaan sopua purjehtijoiden kanssa :D
        Aurinkoista viikonloppua!


      • MVMVMVMVMV

        Miksi motoristien pitäisi rakentaa sopua purjehtijoiden kanssa? Eikö se ole toisinpäin.


      • Jurristikko
        MVMVMVMVMV kirjoitti:

        Miksi motoristien pitäisi rakentaa sopua purjehtijoiden kanssa? Eikö se ole toisinpäin.

        Tämän keskustelun perusteella olisi olemassa ihmisryhmä "moottoriveneilijät" ja "purjeveneilijät" joista toista ryhmää (omasta mielestään) edustavat häirikös tässä räkyttää toiselle varsin ovelasti syyttäen purjeveneilijöitä kiukuttelusta ja koneveneilijöiden syyllistämisestä. Onneksi ei yksikään keppiveneilijä eikä lakanankuivattaja ole ottanut kipinästä tulta, vaan nauttivat aurinkoisesta pakkaspäivästä.
        Tietysti purjehtijat voisivat yrittää rakentaa sopua väittämällä että pidämme kovasti moottoriveneistä ja etenkin koneveneilijöistä joiden syytä ei ole yhtään mikään.
        Taitaa kuitenkin olla turhanpäiväistä, koska lopulta tämän palstan riidanhaastajat eivät edusta moottoriveneilijöitä vaan ihan itteään: Kaiken maailman törpötkin ne luulee olevansa vaikka mitä Mut ei ne oo ku hemmetinmoisia sössöjä vaan
        Sitäpaitsi riita olisi aika paha jos minäkin riitelisin itseni kanssa, voisi luulla että purjehtija ja moottoriveneilijä samassa ihmisessä on jakomielitauti? Mutta eipäs olekaan, molemmat vesikulkuneuvot ovat aivan mainioita ja ihminen pystyy hallitsemaan molemmilla liikkumisen tarpeen mukaan. Pitkän matkan lomaseiluut purkkarilla ja kalareissut moottoriveneellä. Eikä siinä pääni sisällä käy minkäänlaista taistelua tai syyllistämistä tai kiukuttelua huolimatta siitä että olen purjehtija ja moottoriveneilijä. Eikä myöskään vierassatamissa ole ollut minkäänlaista eripuraa sen vuoksi että liikun moottoriveneellä tai purjeveneellä.
        Se se vaan on sillä lailla
        Että tässäki maassa on
        Sitä on paljon mälsää
        Ei sitä tartte edes paljon kavereilta kysellä
        Kun vaan viittii vähänkin tsiikata ympärilleen


      • Sovinnontie

        Hienosti olet tuota dilemmaa luonnehtinut. Minulla tosin purjeveneilijäminä ja moottoriveneilijäminä yrittävät välillä saada pientä keskinäistä kitkaa aikaiseksi, mutta toistaiseksi on pahemmilta konflikteilta vältytty :D
        Koska olen ehkä keskimääräistä jakaatunempi persoona, en ole noihin sisäistä rauhaa uhkaaviin merkkeihin huomannut kiinnittää sen suurempaa huomiota.
        Nyt kun olen tiedostanut tämän tilannekuvan mahdollisesti tuomat vaarat voin tulevaisuudessa puuttua ajoissa noiden kahden mukanani kulkevan veneiljän keskinäiseen dynamiikkaan.
        Mitä tulee minun keskusminääni, en ole koskaan edes ajatellut luopua kummastakaan noista kahdesta erilaisesta veneilijäminästä - sen verran hauskaa meillä on vuosien saatossa ollut.
        Monet aivan tavallisetkin ihmissuhteet joutuvat aika - ajoin isompiin tai pienempiin kriiseihin. Siinä mielessä eivät nämä veneilijäminäni ole millään lailla poikkeuksellisia.
        Uskon että tulevaisuudessa meidän keskinäinen kanssakäymisemme tulee olemaan entistä harmoonisempaa :)


    • Ihme, ettei sitä keksitty jo aikaisemmin. Onnittelut ja kiitokset hyvästä työstä!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ranskan vasemmistojohtaja: "Kyllä, meneillään on suuri väestönvaihto!"

      Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon järkytti myöntämällä avoimesti sen, mitä tiedotusvälineet ovat pitkään pitä
      Maailman menoa
      75
      2356
    2. Valion maitotehtaalla kapina

      Ilmastonmuutoksesta, eläinten hyvinvoinnista ja ympäristön saastumisesta huolestuneet eläinkapinalliset estävät panssa
      Maailman menoa
      51
      2271
    3. SDP haluaa tappaa maaseudun - bensan hinta mahdollisimman korkealle

      Maaseudulla auto on välttämätön asia, ja lähes kaikilla on bensa-autot. Kuinka tyhmä pitää olla jos äänestää demareita?
      Maailman menoa
      162
      2055
    4. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      17
      1821
    5. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      88
      1324
    6. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      78
      1174
    7. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      305
      1099
    8. Jumalauta! Ukraina hyökkää jo Suomeenkin!

      Ukrainan drooneja tullut Suomeen ainakin kolme, ehkä enemmäkin! Syvälle Suomeen! Nyt on klovnipressa hukkapätkä mennyt T
      Maailman menoa
      344
      1051
    9. Mitä kaikkia vikoja

      On kaivatussasi?
      Ikävä
      78
      985
    10. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      103
      972
    Aihe