Miten INFP voi löytää kumppanin Suomessa

kjhgkjglhlhoh

jos vielä myrtsin puoleinen. Frendejä tulee kasakaupalla ja syviä keskusteluja mutta semmosen kommervenkin huomannut että nykyajan valtti on välitön "pintapuoleinen" small-talk ja flirttailu... ite henk koht inhoan kumpaakin, ei innosta pätkän vertaa jos en toista opi kunnolla eka tuntemaan

7

950

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näimpänäimpä

      eipä taida onnistua, aitous ja mitä tuo edustaa, tulkitaan suomessa heikkoudeksi ja tylsyydeksi.

      • Fldjfidlenrjx

        Joo, eivät ole vahvuuksia tässä maassa/muutenkaan ellet ole Johnny Depp tai muuten tunnettu. Tosi helposti tulkitaan heikkoudeksi nuo introvertin ja sovittelijan piirteet. Tosi harmi kyllä. Osanotot kaikille muillekin kyseisen persoonallisuuden omaaville


    • nopenopenope

      Ei onnistu suomessa tuolla kyseisellä persoonalla kyllä. Täällä vallitsee juuri tuo nopea ja mutkaton pesän tai melan saanti maks muutamien treffien jälkeen ja kunnon keikistelyä ja macho alfaa pitää olla alusta asti . Noi individualistisuudet, idealistit ym. koetaan pelottavana uhkana tai vähintään rasitteena joita jopa vältellään kun on koko viikon oltu kieli pomon perseessä ja halutaan nopeaa pinnallista seksiä ja helppoa juttua. Sorry, muuta ulkomaille

    • asdasdasd34

      INFP:llä ei ole mitään saumoja saada naista ikinä.

    • Momentos1234

      Otan osaa. Täällä taas ISFP nainen etsii syvällistä kumppania mutta ei tahdo osua mistään. Häntäheikkejä ja muita supliikkeja riittäisi mutta ei itselleni.

    • hae_vaimo_aasiasta

      "Täällä taas ISFP nainen etsii syvällistä kumppania mutta ei tahdo osua mistään. "

      Aiemmin olisin laittanut tähän puhelinnumeroni ja kehotuksen, että soita.

      Vaan enpä laita enää !

      Miksikö?

      SIKSI, että 99,9% todennäköisyydellä et soittaisi kuitenkaan, vaan ottaisit asenteen "emmä ala tuntemattomille soittelemaan" , ja juuri tämä asenne on syy siihen, ettet löydä kumppania, ja se on sinulle ihan oikein !

      HETI, kun korjaat oman asenteesi, ja soitat ja sovit treffit, kun joku mies vaikkapa täällä tarjoaa sinulle numeroaan, niin sinulla on sen jälkeen erinomaiset mahdollisuudet löytää se oikea.
      Parhaassa tapauksessa jo ensimmäinen numeroaan tarjoava mies on sinulle se oikea.
      Ja jos EI OLE, niin kun olet tavannut 1-25 muuta, todennäköisyys sille, että joku heistä on sinulle sopiva, on yli 99%.

      Toki, jos et ota heistä ketään, kun aina kuvittelet, että jostain löytyy vielä parempi (vaikka näistäkin miehistä olisi löytynyt useampikin kuin 1 ihan kunnollinen), niin jälleen voit syyttää sinkkuudestasi vain itseäsi.

      Naisilla pariutuminen on todella helppoa, vain naiset itse tekevät siitä vaikeaa.

      Miehistä taas monelle parutuminen on niin vaikeaa, että miehellä on käytännössä vain 2 vaihtoehtoa: Joko mies etsii ulkomaalaisen vaimon (vältä ns. länsimaita !) tai sitten mies viettää koko elämänsä pakkosinkkuudessa.

      mies HUOM:

      VARO suomalaisia (ja muitakin länsimaalaisia) naisia!

      Malliesimerkki siitä, miksi:

      yrittäjämies ja nainen seurustelevat (tai ovat jopa naimisissa).
      Sitten tulee taloudellisesti huonot ajat, ja yritys ajautuu konkurssiin.

      KUNNOLLINEN nainen pysyy miehensä rinnalla silloinkin, kun elämässä koittavat (esimerkiksi taloudelliset) vaikeudet.

      HUONO nainen hylkää miehensä heti, kun esim. miehen omistama ja johtama yritys ajautuu konkurssiin.

      Näille huonoille naisille on muuten olemassa H -alkuinen sana, ja sitä voi soveltaa avioliitossakin, jos miehen ainoa arvo vaimolleen on taloudellinen hyöty, eli nainen hylkää miehen, kun tulevat vaikeat ajat.

      Suomalaisnaisista on kunnollisia arvioni mukaan 0,1%. Ei siksi tarvitse ihmetellä, miksi tässä maassa niistä kunnollisista naisista on erittäin kova kilpailu miesten kesken.

    • Vaikeasti

      Voi löytää, mutta ei ole helppoa. Mutta kun se oikea löytyy, luulen että INFP osaa arvostaa vaikean kautta saavutettua suhdetta ja on valmis näkemään vaivaa suhteen ylläpitämiseksi paljon enemmän kuin toinen, joka kokee löytävänsä uusia kumppanikanditaatteja kohtuullisen helposti, eli uusintakierroksille tuskin enää tarvitsee lähteä.

      INFP tyyppinä löysin nykyisen kumppanin 31-vuotiaana. Tämä myös ensimmäinen seurustelusuhteeni sitten teini-iän, ja ensimmäinen oikeasti vakava seurusteluisuhde.

      Sinkkuna ollessani keskityin harrastamaan, kehittämään itseäni ja tekemään töitä unelmieni eteen. Toki unelma omasta perheestä piti sulkea taka-alalle. Kävin harvakseltaan treffeillä, mutta enimmäkseen tutustuin uusiin ihmisiin harrastusten kautta. Pari kertaa neljäntoista vuoden sinkkuilun aikana iski paniikki etten löydä kumppania ikinä, tämän seurauksena nettitreffailin aktiivisesti muutaman kuukauden, mikä pikemminkin vain lisäsi epätoivoa ja pettymystä kumppanimarkkinoita kohtaan.

      Ensitapaamisesta saakka nykyinen kumppani on tuntunut ihmiseltä jonka kanssa voin ja haluan viettää loppuikäni. Suhde hänen kanssa tuntuu hyvältä ja erityiseltä, olen onnellinen etten tyytynyt kehenkään vähempään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      84
      7132
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      27
      7079
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      117
      6205
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5414
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5248
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5225
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      41
      5120
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4605
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      19
      3485
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3400
    Aihe