Oletko kunnossa kysymys heti onnettomuuden jälkeen

2soon

Turha kysyä heti välittömästi tapaturman tai onnettomuuden jälkeen että oletko kunnossa kun järjestelmien testaus ja vikadiagnoosi ei ole päässyt vielä edes alkuun :P

5

317

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Auraamatontie

      Totta. Tipuin huonolla kelillä ojaan autolla viime marraskuun loppupuolella. Kulkupelin vasen etukulma meni täysin pashkaksi, mutta meikälle ei käynyt kuinkaan. Paitsi sen verran, että seuraavana päivänä niskat olivat jumissa. Tapahtumapäivänä jatkoin työpaikalle kun auto jatkoi korjaamolle, tein vuoron eikä mitään ongelmaa ollut.

    • tulipahanmieleen

      Tuo kysymys on selkäytimessä ihmisellä: ensimmäinen reaktio on hätäännys ja heti sen jälkeen tulee jokin näistä kysymyksistä; oletko kunnossa/ sattuuko sinua johonkin/ kävikö pahasti/ älä liiku katsotaan ensin mihin on sattunut/ soitan ambulanssin/ tai sitten henkilöllä on täysi paniikki päällä eikä hän pysty auttamaan. Olisiko joku muu kysymys muka parempi?

      Vai olisiko parempi ajaa/kävellä onnettomuuspaikan ohi ja jättää onnettomuuteen tai tapaturmaan joutunut sinne yksikseen makaamaan?

      Sama se on onnettomuuden jälkeen kun kerrot, että ajoit esim. autolla ojaan, aivan varmasti ne ihmiset jotka sinusta välittävät, kysyvät oletko kunnossa, eihän käynyt pahasti. Se on merkki huolenpidosta, välittämisestä.
      Tietenkin voisivathan he sanoa ai niinkö ja vaihtaa puheenaihetta johonkin muuhun. Sekö olisi parempi?

      • Kukintavallaan

        Juuu, moni kysyi huolehtivan ja välittävän kysymyksenkin. Mutta se henkilö, joka vastasi puhelimeen työpaikalta ja jolle kerroin miksi en ole ajoissa paikalla, sanoi: "woi wittu".


      • äänensävyratkaisee
        Kukintavallaan kirjoitti:

        Juuu, moni kysyi huolehtivan ja välittävän kysymyksenkin. Mutta se henkilö, joka vastasi puhelimeen työpaikalta ja jolle kerroin miksi en ole ajoissa paikalla, sanoi: "woi wittu".

        woi wittukin voidaan sanoa monella tavalla, riippuu ihan äänensävystä.


      • sdklfdfjjdslkjl

        Siksipä en kerrokaan mistään mishapeista kun en jaksa sitä akkamaista draamailua jostain pikkukolhusta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4188
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      112
      2731
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      45
      2232
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      29
      1883
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1843
    6. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1556
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      17
      1400
    8. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      65
      1310
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      132
      1270
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      31
      1178
    Aihe