syytä ei tiedetä

oikmokm

http://www.iltalehti.fi/terveysuutiset/ ... 2_we.shtml


Lasten tulehdukselliset suolistosairaudet lisääntyvät räjähdysmäisesti - syytä ei tiedetä


Vuoden (viime) tiedetoimittaja ja ehdokas Bonnierin suuren journalistipalkinnon saajaksi on olevinaan tietämätön siitä, että yksi suuri syyllinen, kenties suurin, on itse pyhä lehmä, rypsiöljy (ja siitä tehty teollisuusrasva). Rypsiöljyäja -margariinia pakkosyötetään kaikille laitosruokasuositusten piirissä pähoidossa tai koulussa oleville lapsille. Auktoriteettiuskovaiset kansalaiset syöttävät niitä heille jopa kotonakin.

9

559

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näin-on

      Tutkitaan, lääkitään ei tulosta. No ei tietenkään, koska THL ei tunne sellaista ruokavaliota, jossa vältellään syyn aiheuttajaa eli viljatuotteita, niin ei voi hoitaakkaan.. Näin se vain on.

    • hpv27

      Öh, kun nimenomaan Suomessa tulehdukselliset suolistosairaudet ovat lisääntyneet eikä meillä käytetä poikkeuksellisen paljon rypsiöljyä tai viljaa niin on aika rohkea väite, että ne aiheuttavat tulehduksellisia suolistosairauksia.

      Crohn ja Colitis ry:n sivulta:
      'IBD:n syytä ei vielä tiedetä. Alttius sairastumiseen on liitetty muutamiin geeneihin, mutta sairauden puhkeamiseen epäillään liittyvän myös joitain ympäristötekijöitä.'

      • näin-on

        No miksei niitä sitten voida parantaa vaan lykätään monia eri rohtoja parantumisen toivossa.
        Mutta ei voi kokeilla viljatonta kautta. Maatalouspolitiikka on meidän suositukset, jolla ei ole mitään tekemistä terveyden kanssa.


      • hpv27
        näin-on kirjoitti:

        No miksei niitä sitten voida parantaa vaan lykätään monia eri rohtoja parantumisen toivossa.
        Mutta ei voi kokeilla viljatonta kautta. Maatalouspolitiikka on meidän suositukset, jolla ei ole mitään tekemistä terveyden kanssa.

        Luonnollisestikin siksi, että viljan eikä rypsiöljyn ole todettu olevan syynä IBD:hen. Lääketiede toimii näytön perusteella eikä luulojen. Lääkkeethän eivät noita sairauksia poista mutta saattavat pitää oireet (ml. tulehduksen) poissa.

        IBD on paljon yleisempi kehittyneissä maissa kuin kehitysmaissa. Meillä syödään enemmän proteiinia ja rasvaa joten tuskin vilja on noihin syynä. Syyksi epäillään geneettistä alttiutta ja jotakin tai joitakin ympäristötekijöitä. IBD:n olisi pitänyt yleistyä muuallakin mikäli kyse on rypsiöljystä. Viljan käyttö on taasen romahtanut kaikissa kehittyneissä maissa. Meillä viljaa meni noin 200 kg per asukas ja vuosi 1900-luvun alussa ja nyt 80 kg. Tuo 200 kg per vuosi on yli 500 g päivässä ja enerhiaa siinä on liki 2000 kcal eli viljalla ja perunalla silloin elettiin.

        Eiköhän jokainen IBD:tä sairastava kokeile miten ruokavalio vaikuttaa siihen mutta minkäänlaista yleistä ruokavaliosuositusta siihen ei ole.


      • näin-on

        Siis ei kannata edes kokeilla, olisiko viljattomasta kaudesta mitään hyötyä? Mieluummin annetaan lasten kärsiä, vaikka todetaan, ettei mitkään lääkityksestään auta. Haloo!


      • hpv27
        näin-on kirjoitti:

        Siis ei kannata edes kokeilla, olisiko viljattomasta kaudesta mitään hyötyä? Mieluummin annetaan lasten kärsiä, vaikka todetaan, ettei mitkään lääkityksestään auta. Haloo!

        Lääkitus helpottaa ja viljattomuudesta tai uskomushoidoista ei ole apua. Pitäisikö lapset käännyttää helluntalaisuuteen, jossa Jeesus parantaa jos uskoo tarpeeksi?


    • veijo78637863

      Jäljet näkyy kun kansaa on peloteltu täysin perusteettomilla luuloilla THL:n ja hoidon taholta.

      Ylipaino- ja diabetesongelmatkin vaan kasvaa ja virallisella taholla nukutaan ja luotetaan vanhoihin luuloihin.

      lapsille terveellistä, luonnollista ruokaa ja tilanne paranee huomattavasti.

    • Veijo_Puustinen

      Suolistosyövät johtuvat liiallisesta lihansyönnistä ja eläinrasvasta.

    • surkeata

      Tulee mieli iloiseksi, kun "voi" kirjoitta käyttämällä nime, joka ei ole oma.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että

      Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.
      Ikävä
      85
      1239
    2. Puukotus Kajaanissa

      Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu
      Kajaani
      27
      779
    3. Liikenneonnettumuus

      Linkkari ja ruotsibiili törmäsivät linkku oli redun opetusajossa
      Ylitornio
      13
      767
    4. Mieti oikeasti

      Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.
      Ikävä
      35
      728
    5. Taasko sä vedit

      Suojamoodin päälle? Miehelle
      Ikävä
      90
      695
    6. kene ajoi "kolarin"?

      "Punkaharjulla Luston ja Tuppuranmäen välillä sattui tiistaina aamupäivällä liikenneonnettomuus. Poliisin mukaan Savonl
      Savonlinna
      16
      672
    7. Tiedoksi yhdelle naiselle

      että mies lähestyy kaikin tavoin jos on kiinnostunut! 🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      46
      668
    8. Pahin tapa satuttaa toista

      On jättää toinen vaille mitään vastausta. Erityisen kipeää se tekee sillon jos toinen ghostaa.
      Ikävä
      76
      663
    9. Minulla on joskus ikävä sinua ja ajattelen sinua joskus.. edelleen

      Olin joskus niin rakastunut sinuun. Olin onnellinen, että kohdattiin ja kun vain tiesin sinun olevan olemassa. Täytit aj
      Ikävä
      27
      627
    10. Mitä söpö

      Mies mietit?
      Ikävä
      58
      618
    11. 62
      586
    12. Alkaa jotenkin nyt kuvio hahmottuu täällä

      Sellainen vaikutelma tästä alkaa tulla, että täällä on joku pieni porukka, joka tuntee toisensa tai ainakin pelaa samaan
      Ikävä
      85
      585
    13. Miten uskallan sua nähdä

      Kun vaikutat suuttuneelta :(
      Ikävä
      41
      571
    14. Jos kaivattusi on

      Varattu niin miksi et antaisi asian olla hänen suhteen. Miksi ylipäätään vielä jatkat?
      Ikävä
      47
      546
    15. Minä kyllä odotan nainen

      että sinun kanssa voisin jutella asioista ihan oikeasti.
      Ikävä
      43
      534
    16. Nainen, tässä olen kahden vaiheilla

      Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa
      Ikävä
      54
      528
    17. Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.

      Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.
      Ikävä
      129
      517
    18. Kylän tielle remonttia?

      Mitäköhän kylän tielle ruvetaan tekemään ku laitettu tuommoset töpsät muutamien suojateitten kohille?
      Hyrynsalmi
      13
      502
    19. Suloinen ja herkkä

      Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.
      Rakkaus ja rakastaminen
      31
      475
    20. Miten vuosien jälkeenkin tunteet voivat olla niin voimakkaat?

      Että pelkkä ajatus sinusta täyttää silmät kyynelistä.
      Ikävä
      27
      467
    Aihe