Kirkko on tehnyt arvokasta työtä

Suomen ev.lut. Kirkon Katekismuksessa (1948) sanotaan siv. 58:

"Suomen kirkko on hengellinen äitimme. Se on opettanut kansaamme lukemaan Jumalan sanaa ja noudattamaan Jumalan tahtoa. Ankarina aikoina se on lohduttanut kansaa ja antanut sille voimaa kärsimyksien kestämiseen. Sen jumalanpalvelus on avoinna jokaiselle. Jumalan sanalla ja rukouksella se siunaa myös elämämme juhlahetket ja saattaa meitä kehdosta hautaan."

Jos joku ei näe tätä hyvänä asiana, niin silloin hänen maailmankatsomuksessa on varmasti jotain pahasti vialla.

3

68

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • TheMainman

      Niin, se että katekismus valehtelee ei ole uutinen. Suomen kansan opetti lukemaan kansakoulu ja myöhemmin peruskoulu. Ja ankarina aikoina pappien saarnoista ei olltu mitään hyötyä, pikemminkin haittaa syyllistämisineen. Muutenkin kannattaisi hankkia tuoreempaa luettavaa.

    • "Niin, se että katekismus valehtelee ei ole uutinen. Suomen kansan opetti lukemaan kansakoulu ja myöhemmin peruskoulu. Ja ankarina aikoina pappien saarnoista ei olltu mitään hyötyä, pikemminkin haittaa syyllistämisineen. Muutenkin kannattaisi hankkia tuoreempaa luettavaa."

      Katekismus on täysin oikeassa. Esim. talvisodan aikana rukoiltiin ja yleisesti tiedämme, että sen ansiosta Suomi säilytti itsenäisyytensä. Pappien saarnoista on ollut suuri hyöty lukemattomille ihmisille. Koululaitos syntyi Suomessa kristinuskon ansiosta.

      • Ihan vaan muistuttelisin taas... Oletko ajatellut vastata esimerkiksi ympärileikkausketjussa? Sinulta jäävät keskustelut kesken.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      105
      2633
    2. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      102
      1755
    3. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1525
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      16
      1242
    5. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      22
      1048
    6. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      973
    7. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      45
      949
    8. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      91
      924
    9. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      120
      921
    10. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      338
      836
    Aihe