Hiace 4x4 3.0 d4d automaatti?

Moneksivuodeksi

Kiilanokkaisena kuten 2000luvulta ne on niitä. Ilmastoinnilla. 3 hengen ohjaamolla.
Joku kenties rakentaa ? land cruiserin kone 171hv ja onhan niitä hilukseissakin lienee sama kone.

6

837

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KorikinLoppu

      Ei oikein selviä mitä tuossa haetaan jolloin epäselväksi jää onko kysyjällä jo moinen,haluaako moisen ,tekemässä tuommoista vai mitä??
      Miksei mitä vaan voi tehdä jos aikaa,rahaa,tilat ja taitoa mutta onhan siinä hommaa jo ennestään vanhaan kuluneeseen autoon ruveta moista touhuamaan kun siitä paljon ajetustakin aihoista huudellaan kovia hintoja kun näköjään ostajia niille silti on ja hinnat sitä myöden.
      Saattaa olla että moinen Hiace jo onkin josta aloittaa?
      Moinen KUNNOSSA oleva 6 moottori automaatti yhdistelmä maksaa ja tarjontaa vähän jolloin ulkomailta kannattanee etsiskellä,siis vaikka ihan tuosta Ruotsista ettei tarvi ensimmäistä löytyvää ostaa kuin sikaa säkissä ja remontoida hetikohta koska mistä löytää hyvin vähän ajettu moinen järkihintaan saati tietää päältäpäin todellinen kunto luvatun sijaan?
      Olisi löytyttävä vähän ajetusta kolariautosta tms ja mieluusti saatava samalla kiinnikkeitä ym juttuja siihen omaasi.

      Idea tuohon projektiin ei avaudu milläänmuotoa,osta 4vetoinen tuoreempi paku valmiina ja jos se pakosta kutosella oltava niin löytynee niitäkin jos se ei Toyota välttämättä oltava.
      Nykyaikaiset 2l-2,5l neloset omaa yhtäpaljon vääntöä ja tehoa kuin tuo kutonen mutta toki se on matalavireisempi kestävämpi mutta kun ehtoopuolen auto muutenkin niin kannattaako ellei ihan harrastemielessä?
      Alunperin nelosHiacen nokalle kutosen sovittaminen on melkoinen kenkälusikkajuttu jo tehtaalla ja sitämyöden vaikeuksia poikii apulaitteidenkin osalle saati miten sähköt ja vivustot...enpä rupeaisi moiseen savottaan kovin herkästi kun valmiita autoja saa kaupastakin.
      Tehdastekoiset kutoset ja alunperin neloskoneiset omaavat yleensä paljonkin erilaisia ratkaisuja ja erikoisosia.
      Tämä vaan minun mielipiteeni.

      • Moneksivuodeksi

        Sama henkilö kyseenalaistaa kirjoituksia suomi24sessa!

        Tuosta tulee takuu varmasti selväksi asia! kun et osaa kuin vittuilla niin jätä näppäimistö rauhaan kun et MITÄÄN tiedä! Miksi kirjoitat kun et saanut mitään selväksi?

        Mistä vitun harhasta sait 6 koneisen pakosta ? 3.0 d4d eikö yhtään raksuta? eikö? lukeeko siinä D6D ? häh? eikö nyt olisi jo sinunkin juippi aika hoksata että älä tosiaankaan kirjoittele yhtään mitään-


      • Anonyymi

        Kutonen? Sekopää.


    • niinvakavaaole

      soso,antaa ihmisten kirjoittaa mielipiteitään eikä tuossa ketään loukata tai syyllistetä,so what?
      Kirjoitathan sinäkin heti agressiiviseen loukkaavaan sävyyn josta syytät muita!
      Lienee tulkintakysymys onko kyse 6 vai 4 sylinterisestä 3,0 Toyota koneesta ja hän päätyi 6 sylinteriseen vaihtoehtoon tulkinnassaan vaikka otsikossa D4D lukeekin mutta olisiko tulkinta hällä ollut 3,0d ja 4d ovisena?
      Sellaisia pitkiä neliovisia on ulkomailla tullut itse nähtyä mutta toki Toyotan koodeihin perehtymällä asia on D4D moottori eri kokoisina versioina.

    • Vesa-Pekka

      antaa muittenkin kirjoitella ja lausua mielipiteitään,mikäs sen estää kunhan ei loukata henkilökohtaisesti ketään eikä oletettavasti tuommoista tapahtunut?
      Autojen kehumista tai moittimista ei lasketa moiseksi vaikka luettelisit sarjanumeron ja niistähän tämä palstakin,autoista vääntämiseen
      Minusta tuntuu että täällä ei mitään yhtä häiriköivää trollaajaa kummemmin ole,toki samoja ihmisiä näitä lukee,kirjoitteleekin.
      Kun nimettöminä jutustellaan kopioiminen ja matkiminen tyylillisesti helppoa joka tuommoisesta saa kiksejä.
      viihteestähän tämä käy siinä kuin TV

    • projektiteteneehitaasti

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      70
      4908
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      11
      3349
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      20
      2592
    4. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      57
      1675
    5. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1556
    6. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1336
    7. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      94
      1302
    8. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      217
      1047
    9. Hiljaisuus

      Tarkoittaa välinpitämättömyyttä, henkistä väkivaltaa ja kiusaamista. Olet valinnut hiljaisuuden.
      Ikävä
      71
      985
    10. IS Viikonloppu 29.-30.11.2025

      Antti Skytältä 3-tasoinen ristikko. Pääkuvassa on harhauttava elementti, mikä saattaa hidastaa myös muiden kuin minun ra
      Sanaristikot
      51
      875
    Aihe