Hiace 4x4 3.0 d4d automaatti?

Moneksivuodeksi

Kiilanokkaisena kuten 2000luvulta ne on niitä. Ilmastoinnilla. 3 hengen ohjaamolla.
Joku kenties rakentaa ? land cruiserin kone 171hv ja onhan niitä hilukseissakin lienee sama kone.

6

947

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KorikinLoppu

      Ei oikein selviä mitä tuossa haetaan jolloin epäselväksi jää onko kysyjällä jo moinen,haluaako moisen ,tekemässä tuommoista vai mitä??
      Miksei mitä vaan voi tehdä jos aikaa,rahaa,tilat ja taitoa mutta onhan siinä hommaa jo ennestään vanhaan kuluneeseen autoon ruveta moista touhuamaan kun siitä paljon ajetustakin aihoista huudellaan kovia hintoja kun näköjään ostajia niille silti on ja hinnat sitä myöden.
      Saattaa olla että moinen Hiace jo onkin josta aloittaa?
      Moinen KUNNOSSA oleva 6 moottori automaatti yhdistelmä maksaa ja tarjontaa vähän jolloin ulkomailta kannattanee etsiskellä,siis vaikka ihan tuosta Ruotsista ettei tarvi ensimmäistä löytyvää ostaa kuin sikaa säkissä ja remontoida hetikohta koska mistä löytää hyvin vähän ajettu moinen järkihintaan saati tietää päältäpäin todellinen kunto luvatun sijaan?
      Olisi löytyttävä vähän ajetusta kolariautosta tms ja mieluusti saatava samalla kiinnikkeitä ym juttuja siihen omaasi.

      Idea tuohon projektiin ei avaudu milläänmuotoa,osta 4vetoinen tuoreempi paku valmiina ja jos se pakosta kutosella oltava niin löytynee niitäkin jos se ei Toyota välttämättä oltava.
      Nykyaikaiset 2l-2,5l neloset omaa yhtäpaljon vääntöä ja tehoa kuin tuo kutonen mutta toki se on matalavireisempi kestävämpi mutta kun ehtoopuolen auto muutenkin niin kannattaako ellei ihan harrastemielessä?
      Alunperin nelosHiacen nokalle kutosen sovittaminen on melkoinen kenkälusikkajuttu jo tehtaalla ja sitämyöden vaikeuksia poikii apulaitteidenkin osalle saati miten sähköt ja vivustot...enpä rupeaisi moiseen savottaan kovin herkästi kun valmiita autoja saa kaupastakin.
      Tehdastekoiset kutoset ja alunperin neloskoneiset omaavat yleensä paljonkin erilaisia ratkaisuja ja erikoisosia.
      Tämä vaan minun mielipiteeni.

      • Moneksivuodeksi

        Sama henkilö kyseenalaistaa kirjoituksia suomi24sessa!

        Tuosta tulee takuu varmasti selväksi asia! kun et osaa kuin vittuilla niin jätä näppäimistö rauhaan kun et MITÄÄN tiedä! Miksi kirjoitat kun et saanut mitään selväksi?

        Mistä vitun harhasta sait 6 koneisen pakosta ? 3.0 d4d eikö yhtään raksuta? eikö? lukeeko siinä D6D ? häh? eikö nyt olisi jo sinunkin juippi aika hoksata että älä tosiaankaan kirjoittele yhtään mitään-


      • Anonyymi

        Kutonen? Sekopää.


    • niinvakavaaole

      soso,antaa ihmisten kirjoittaa mielipiteitään eikä tuossa ketään loukata tai syyllistetä,so what?
      Kirjoitathan sinäkin heti agressiiviseen loukkaavaan sävyyn josta syytät muita!
      Lienee tulkintakysymys onko kyse 6 vai 4 sylinterisestä 3,0 Toyota koneesta ja hän päätyi 6 sylinteriseen vaihtoehtoon tulkinnassaan vaikka otsikossa D4D lukeekin mutta olisiko tulkinta hällä ollut 3,0d ja 4d ovisena?
      Sellaisia pitkiä neliovisia on ulkomailla tullut itse nähtyä mutta toki Toyotan koodeihin perehtymällä asia on D4D moottori eri kokoisina versioina.

    • Vesa-Pekka

      antaa muittenkin kirjoitella ja lausua mielipiteitään,mikäs sen estää kunhan ei loukata henkilökohtaisesti ketään eikä oletettavasti tuommoista tapahtunut?
      Autojen kehumista tai moittimista ei lasketa moiseksi vaikka luettelisit sarjanumeron ja niistähän tämä palstakin,autoista vääntämiseen
      Minusta tuntuu että täällä ei mitään yhtä häiriköivää trollaajaa kummemmin ole,toki samoja ihmisiä näitä lukee,kirjoitteleekin.
      Kun nimettöminä jutustellaan kopioiminen ja matkiminen tyylillisesti helppoa joka tuommoisesta saa kiksejä.
      viihteestähän tämä käy siinä kuin TV

    • projektiteteneehitaasti

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      274
      3415
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      103
      1713
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      209
      1324
    4. 72
      1309
    5. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      62
      1174
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      199
      1097
    7. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      52
      1029
    8. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      63
      991
    9. Maalaisliiton nuorilta paljon puhuva idea

      Taas vongataan lisää tukea... kehdosta hautaan! Maalaisliiton nuoret aka Keskustanuoret haluaa Suomeen valtiollisen dei
      Maatila ja metsä
      17
      858
    10. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      42
      847
    Aihe