Vain liukkaan puolen rengas vetää?

1x4vetoa

En ole mikään autoexpertti siksi kyselen. Otin isävainaan pickupin käyttöön, joka on toki takavetoinen ja kevyt perä.

Olen huomannut että kun on liukasta ja vaikea päästä esim peruuttamaan liukkaalta parkkipaikalta pois, niin miksi aina se takapyörä vetää mikä on liukkain? Eikö järkevintä olisi että molemmat takapyörät vetää?

Huomasin ennen että vain oikea takarengas vetää, joten olen viskannut sepeliä sen renkaan alle. Vasen takarengas hajosi ja väliaikaisesti siinä on nyt vararenkaana nastaton kesärengas, viskasin vanhasta tottumuksesta sepeliä oikean takarenkaan taakse, mutta nyt tuo veti sillä vasemmalla renkaalla tällä kertaa, missä liukkaampi pito, mikä idea tässä on?

9

360

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nelivetoo

      Lukkoperän puute eli viskoton malli, kitkaton kumi ei koskaan pidä!

    • 102030405060

      Siksi, koska siellä perässä on tasauspyörästö. Tässäpäs aika hyvä video, mikä avaa mikä on sen tehtävä:

      https://www.youtube.com/watch?v=yYAw79386WI

      Jos ko. ongelmasta haluaa eroon, pitää tasauspyörästössä olla jonkinlainen lukko, jolla sen saa kytkettyä pois käytöstä, tai luistonrajoitin joka vähän välittää voimaa toisellekkin puolelle. Yleensä kai noissa lavureissa on ns. kitkalukko perässä joka vähän rajoittaa varsinkin jos käsijarrulla auttaa.

      • 1x4vetoa

        Heh, no tuohan oli havainnollistava video, kiitti. Olen yrittänyt tutkailla onko tässä jotain kitkalukkoa yms. mutta en ole löytänyt, 2007 Nissan Navara.


      • ÄlyÄläJätä

        Et tietenkään löydä Navarastasi mitää kytkintä kitkalukolle, kun se on siellä perän sisällä olemassa jo automaatttisesti. Eli ryömimällä pöpelikössä on lukko päällä. Kun lähdet taas maantielle, ja nopeutesi kasvaa, niin myös lukko lähtee päältä pois...Automaattisesti.....


      • 1x4vetoa

        Eli kyse on tästä LSD:stä?
        https://www.youtube.com/watch?v=WeLm7wHvdxQ

        LSD:tä kyllä kaipaisi välillä kun yritän parkkipaikalta päästä liikeelle, haha! No onneksi kohta tämä hiton talvi on ohi ja ensi talveksi hommatava kunnon talvirenkaat.


      • 102030405060
        ÄlyÄläJätä kirjoitti:

        Et tietenkään löydä Navarastasi mitää kytkintä kitkalukolle, kun se on siellä perän sisällä olemassa jo automaatttisesti. Eli ryömimällä pöpelikössä on lukko päällä. Kun lähdet taas maantielle, ja nopeutesi kasvaa, niin myös lukko lähtee päältä pois...Automaattisesti.....

        Kyllä se yleensä toimii ihan samalla lailla vauhdista riippumatta, riippuen lukon tyypistä ja toimintaperiaatteesta, miten se ihan tarkalleen toimii.

        LSD "lukkoja" on monentyyppisiä, jotka aika paljon eroaa toiminnaltaan toisistaan. Lava-autoissa yleisin lienee ollut ns. kitkalukko. Muitakin tyyppejä on kuten, torsen ja visko.

        Sitten on manuaalisesti kytkettäviä, ja niissä löytyy ohjaamosta nappi. Tällaiset lukot yleensä kytkee perän ihan tönköksi, eli ovat hyvin tehokkaita, mutta vaikeuttaa kääntymistä kun lukko on päällä.

        Sitten on erilaisia automaattisesti / elektronisesti kytkeytyviä, joista niistäkin osa kykenee lukitsemaan perän kokonaan.

        Sitten nykyautoissa vielä on yleistynyt luistonestojärjestelmä, joka kykenee jarruilla ohjailemaan pitoa myös pitävälle pyörälle ja siten tasaamaan pyörimisnopeuseroa pyörien välillä . . .


      • 102030405060-
        1x4vetoa kirjoitti:

        Eli kyse on tästä LSD:stä?
        https://www.youtube.com/watch?v=WeLm7wHvdxQ

        LSD:tä kyllä kaipaisi välillä kun yritän parkkipaikalta päästä liikeelle, haha! No onneksi kohta tämä hiton talvi on ohi ja ensi talveksi hommatava kunnon talvirenkaat.

        Juuri näin, LSD.

        Joo, tuo ongelma on varmasti isoimmillaan kun auto on tyhjänä ja perä on kevyt. :)


    • pakumies83

      Onko 2007 Nissan Navaraa saanut takavetoisena?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      66
      3422
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      46
      3242
    3. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      142
      3048
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      50
      2663
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1983
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1870
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1646
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      87
      1545
    9. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      39
      1421
    10. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1350
    Aihe