Voisko joku ihana kertoo et onko liikaa, jos:
Aamupala: 1 elovena pikapuuro maussa omena, vadelma, mustikka ja kuppi teetä.
Lounas: Yksi näkkileipä (ihan pienellä määrällä/ei ollenkaan voita) ja 2 lasia vettä.
Välipala: Pari karkkia/kurkkupastillia. Joskus esim. Piltti tai riisikakku (maustamaton)
Päivällinen: Riippuen päivästä, mutta aika tavallisen kokoinen annos ruokaa, riippuen jo aiemmin saaduista kaloreista ja siitä, että olenko urheillut.
Iltapala: Esim. Pala suklaata ja kurkkupastilli.
Olen kasvissyöjä ja urheilen vaihtelevasti, mutta yleensä N. 2-4kertaa 2h/kerta viikossa.
Aamupala: 1 elovena pikapuuro maussa omena, vadelma, mustikka ja kuppi teetä.
Lounas: Yksi näkkileipä (ihan pienellä määrällä/ei ollenkaan voita) ja 2 lasia vettä.
Välipala: Pari karkkia/kurkkupastillia. Joskus esim. Piltti tai riisikakku (maustamaton)
Päivällinen: Riippuen päivästä, mutta aika tavallisen kokoinen annos ruokaa, riippuen jo aiemmin saaduista kaloreista ja siitä, että olenko urheillut.
Iltapala: Esim. Pala suklaata ja kurkkupastilli.
Olen kasvissyöjä ja urheilen vaihtelevasti, mutta yleensä N. 2-4kertaa 2h/kerta viikossa.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Tosiaan en juo muilla ruuilla muuta, kuin vettä. Joskus lounaaseen saattaa kuulua esim. Puolikas peruna tai ruokalusikallinen pastaa.
Oma metodini on ns. pätkäpaasto. Eli syön päivisin mitä mieli tekee ja illalla vaikkapa kello kuuden jälkeen en syö enää mitään ennen aamua. Nestettä tulee toki tankata. Paastotunnit voi valita oman mielen mukaan ja aloittaa varovasti.
Parasta on että paino tippuu eikä tunne olevansa millään dieetillä. Tällaista elämäntapaa pystyy hyvin jatkamaan vaikka lopun ikää. Kaikenlaisen turhan sokerin syönti kannattaa tietysti lopettaa saman tien. Liikuntaa voi lisätä mutta maltillisesti koska se vain kasvattaa nälän tunnetta.
Toimiiko se?
Kyllä se toimii.
Ensinnäkin kaikki nääntymisdieetit ovat tuomittuja epäonnistumaan. Kukaan järkevä ihminen ei jaksa sellaista pitempään. Unohda kalorioiden laskeminen, kevytelintarvikkeet ja muu hömppä.
Syö enemmän! Liian vähällä safkalla keho menee energiansäästötilaan ja pitää sitäkin enemmän kiinni kiloista. Toinen tärkeä juttu, varsinki kasvissyöjänä kannattaa syödä monipuolisesti ettei tule puutosta tärkeistä vitamiineista ja hivenaineista.
Aamupuuro ja annos tavallista ruokaa on loistavaa. Sitten lisää vaan kasviksia marjoja, pähkinöitä, papuja, linssejä jne. monipuolisesti. Syötkö myös maitotuoitteita, munia, kalaa? Itse syön kasvisruokaa maitotuotteita, munia, ja joskus jopa kalaa. D-vitamiiniä vedän purkista, muita vitamiineja ja hivenaineita saan tarpeeksi ruuasta.
Karkit ja suklaat voi jättää kokonaan pois.
Joo, Energiaa tulee aivan liian vähän aloittajan ruokavaliolla. Ilman hiilihydraattia ei jaksa liikkua ja senkin puute lisää lihaskatoa eikä tuosta ruokavaliosta saa riittävästi proteiiniakaan.
Kannattaa arvioida/mitata oma perusaineenvaihdunta ja lisätä tuohon suunilleen puolet liikuntaan menevästä energiasta ja vähentää tuosta vielä noin 200 kcal ja suunitella tuon ympärille ruokavalio. Siis suunilleen 500 kcal päivässä miinusta. Mieluummin vain 250 kcal.
Suklaassa on massiivisesti energiaa eli 50 g (eli neljäsosa normikokoisesta suklaalevystä) sisältää 260 kcal. Vastaava energiamäärä on 500 g perunaa tai 900 g lanttua.
Aloitus vaikuttaa pelleilyltä tai sitten aloittaja haluaa sairaalaan.
Olen samaa mieltä.
No tolla ainakin luulisi laihtuvan.
Aloittelevalta anorektikolta vaikuttaa. Aivan kummallinen tapa rytmittää päivän syömiset (yksi kunnon ateria ja muut onnettoman pieniä) ja karkkia ja suklaata oikean ravinnon korvikkeena.
Kannattaa lopetta moinen mahdollisimman nopeasti ja hakea apua normaaliin syömiseen.