Huomenna kellokaupoille ehkä

TiukuaTekisiMieli

Kivijalasta Rolex Daytona heti ranteeseen tingittyyn hintaan. Onnistuuko?

12

514

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • RolexRulex

      1,5 - 2 vuoden odotuslista uusille Daytonoille. Jos haluat kellon heti (kuin pikkulapsi), osta käytetty rutkaan ylihintaan.

      Paremman ja nätimmän* Tudor Black Bay Chronographin uudemmanaikaisella koneistolla saat noin kuukaudessa kolmanneksella hinnasta. Sekin Rolexin tehtaalta, paitsi koneisto Breitlingiltä.

      *) ei niin bling-bling, vaan miehekkään karu.

      • EiTaidaOnnistua

        Perustele miten Tiedot on parempi.


    • TerästäEi

      Teräs kulta versioita saattaa löytyä jostain.

    • RolexRulex

      Rolex on ilmoittanut vähentävänsä teräksisten urheilukellojen (sukelluskellot, GMT) valmistusta radikaalisti. Toisin sanoen niitä saa tästä eteenpäin vain lähinnä teräs-kultaisina, kultaisina tai valkokultaisina. Jos siis haluaa työkalukellon, pitää ostaa valkokultainen subi...

      Daytonat ovat jostain ihmeen syystä kaikkein halutuin Rolex -malli tällä hetkellä, eikä siitä saa alennusta kun ne viedään käsistä muutenkin. Maailmalla on ihan yleistä, että jos haluaa ostaa Daytonan, on pakko ostaa myös rouvalle tahi ystävättärelle umpikultainen naistenkello täydellä hinnalla. Muuten ei irtoa. Liikkeet eivät saa myydä yli ohjehinnan, mutta kytkykauppaan Rolex ei katso olevan tarvetta puuttua, kun siinä saadaan kovakatteinen ei niin haluttu malli myytyä samalla vaivalla.

    • KaupoilleKotisohvalta

      Laatukellot.fi toimitusaika 2-8 viikkoa ja valikoimassa löytyy. Sieltä siis, alennusten kera.

      • RolexRulex

        Uskokoon ken tahtoo. Jos viralliset edustajat eivät saa kelloja myyntiin kuin 2 vuoden jonotuksella, niin mistä harmaamyyjä niitä saisi, ja myisi alennuksella.

        Viimeksi kun katsoin "laatukellon" Rolexia, niin hinta oli 500€ yli OVH:n, mutta kivijalkakaupasta saa 1000€ alennusta. Tosin ei Daytonasta vaan eräästä vähemmän ökystä mallista.


      • HarmaaHanurista

        Ken Laatukellon lupauksiin uskoo, sumussa kulkee ja on sinisilmäinen, eli tyhmä.


      • EttäNäinTaas
        RolexRulex kirjoitti:

        Uskokoon ken tahtoo. Jos viralliset edustajat eivät saa kelloja myyntiin kuin 2 vuoden jonotuksella, niin mistä harmaamyyjä niitä saisi, ja myisi alennuksella.

        Viimeksi kun katsoin "laatukellon" Rolexia, niin hinta oli 500€ yli OVH:n, mutta kivijalkakaupasta saa 1000€ alennusta. Tosin ei Daytonasta vaan eräästä vähemmän ökystä mallista.

        Vaikka luvatun 8 viikon sijaan kuluisi vuosi saisi kellon silti nopeammin kuin kivijalkakaupasta :)
        Useampikin Daytona näytti olevan alennuksessa laatukelloissa ja kun kivijalasta ei alennusta heru vie laatukellot tässäkin voiton.


      • laatukelloOnPaska

        Kivijalasta saa alennuta osaan malleista ja osasta ei.
        Laatukellot ei ole Rolexin virallinen jälleenmyyjä ja joutuu ostamaan kellonsa virallisilta myyjiltä ja silloin saatavuus on mitä sattuu ja hinnat myös.
        Takuuasiat e oikein tahdo onnistua kyseisen puljun toimesta ja takuukortissa on ties mikä leima ja hyväksyykö Rolex sen, niin on herrassa.


    • Atkerkki

      Miten kävi daytona miehen. Saitko kellon vai päädyitkö jonotuslistan loppupäähän.

    • Minäminäminäminä

      Rahamies olevinaan ja alennuksista puhutaan kuin elämäntavasta, Rolex on kieltänyt jälleenmyyjiä antamasta alennuksia

      • RolexRulex

        Kieltänyt tahi ei, niin alennuksia siitä huolimatta annetaan 5-15 % riippuen mallista* ja saatavuudesta. Tämä on tosielämän kokemus eikä huhu. "Ylihinnan" pyytämiseen puututaan kyllä heti.

        Taitaa vain olla niin, että monet Rolexin ostajat haluavat esittää rahamiestä eivätkä edes lähde tinkaamaan. Melkoiselle tuntipalkalle kyllä pääsee kun 30 sekunnissa tienaa tonnin, en minä ainakaan niin massikeisari ole etteikö kelpaisi, vaikka sitten nolaisinkin itseni 2600€ kuukausipalkkaisen puotipuksun silmissä.

        *) ei Daytonasta ja Subista


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      183
      2344
    2. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      172
      2070
    3. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      44
      2023
    4. Ikäero suhteessa

      Huomasin äsken Iltalehden tuoreen artikkelin, jossa kerrottiin, että vain 5% parisuhteista on yli 10v ikäero. Millaisia
      Parisuhde
      73
      1705
    5. Ottaisitko miten

      Kaivattusi?
      Ikävä
      128
      1700
    6. Liian paljon hylättyjä ääniä

      Ottakaa avustaja mukaan jos ette osaa äänestää oikein. Moni varmaan sekosi kahden listan ja lipun takia. Oliko tarkoitus
      Maailman menoa
      197
      1550
    7. Tiedän kyllä sen

      Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen
      Ikävä
      77
      1271
    8. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      81
      1183
    9. Ähtärin vaalitulos ja nyt neuvottelut alkavat

      Keskusta voitti yhden paikan Ähtärissä kun oli hyvin ehdokkaita ( 32) ja kansanedustaja veturina keräämässä ääniä. P
      Ähtäri
      32
      1154
    10. Ärsyttää et olet

      Niin välinpitämätön suhteeni
      Ikävä
      71
      1113
    Aihe