Huomenna kellokaupoille ehkä

TiukuaTekisiMieli

Kivijalasta Rolex Daytona heti ranteeseen tingittyyn hintaan. Onnistuuko?

12

600

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • RolexRulex

      1,5 - 2 vuoden odotuslista uusille Daytonoille. Jos haluat kellon heti (kuin pikkulapsi), osta käytetty rutkaan ylihintaan.

      Paremman ja nätimmän* Tudor Black Bay Chronographin uudemmanaikaisella koneistolla saat noin kuukaudessa kolmanneksella hinnasta. Sekin Rolexin tehtaalta, paitsi koneisto Breitlingiltä.

      *) ei niin bling-bling, vaan miehekkään karu.

      • EiTaidaOnnistua

        Perustele miten Tiedot on parempi.


    • TerästäEi

      Teräs kulta versioita saattaa löytyä jostain.

    • RolexRulex

      Rolex on ilmoittanut vähentävänsä teräksisten urheilukellojen (sukelluskellot, GMT) valmistusta radikaalisti. Toisin sanoen niitä saa tästä eteenpäin vain lähinnä teräs-kultaisina, kultaisina tai valkokultaisina. Jos siis haluaa työkalukellon, pitää ostaa valkokultainen subi...

      Daytonat ovat jostain ihmeen syystä kaikkein halutuin Rolex -malli tällä hetkellä, eikä siitä saa alennusta kun ne viedään käsistä muutenkin. Maailmalla on ihan yleistä, että jos haluaa ostaa Daytonan, on pakko ostaa myös rouvalle tahi ystävättärelle umpikultainen naistenkello täydellä hinnalla. Muuten ei irtoa. Liikkeet eivät saa myydä yli ohjehinnan, mutta kytkykauppaan Rolex ei katso olevan tarvetta puuttua, kun siinä saadaan kovakatteinen ei niin haluttu malli myytyä samalla vaivalla.

    • KaupoilleKotisohvalta

      Laatukellot.fi toimitusaika 2-8 viikkoa ja valikoimassa löytyy. Sieltä siis, alennusten kera.

      • RolexRulex

        Uskokoon ken tahtoo. Jos viralliset edustajat eivät saa kelloja myyntiin kuin 2 vuoden jonotuksella, niin mistä harmaamyyjä niitä saisi, ja myisi alennuksella.

        Viimeksi kun katsoin "laatukellon" Rolexia, niin hinta oli 500€ yli OVH:n, mutta kivijalkakaupasta saa 1000€ alennusta. Tosin ei Daytonasta vaan eräästä vähemmän ökystä mallista.


      • HarmaaHanurista

        Ken Laatukellon lupauksiin uskoo, sumussa kulkee ja on sinisilmäinen, eli tyhmä.


      • EttäNäinTaas
        RolexRulex kirjoitti:

        Uskokoon ken tahtoo. Jos viralliset edustajat eivät saa kelloja myyntiin kuin 2 vuoden jonotuksella, niin mistä harmaamyyjä niitä saisi, ja myisi alennuksella.

        Viimeksi kun katsoin "laatukellon" Rolexia, niin hinta oli 500€ yli OVH:n, mutta kivijalkakaupasta saa 1000€ alennusta. Tosin ei Daytonasta vaan eräästä vähemmän ökystä mallista.

        Vaikka luvatun 8 viikon sijaan kuluisi vuosi saisi kellon silti nopeammin kuin kivijalkakaupasta :)
        Useampikin Daytona näytti olevan alennuksessa laatukelloissa ja kun kivijalasta ei alennusta heru vie laatukellot tässäkin voiton.


      • laatukelloOnPaska

        Kivijalasta saa alennuta osaan malleista ja osasta ei.
        Laatukellot ei ole Rolexin virallinen jälleenmyyjä ja joutuu ostamaan kellonsa virallisilta myyjiltä ja silloin saatavuus on mitä sattuu ja hinnat myös.
        Takuuasiat e oikein tahdo onnistua kyseisen puljun toimesta ja takuukortissa on ties mikä leima ja hyväksyykö Rolex sen, niin on herrassa.


    • Atkerkki

      Miten kävi daytona miehen. Saitko kellon vai päädyitkö jonotuslistan loppupäähän.

    • Minäminäminäminä

      Rahamies olevinaan ja alennuksista puhutaan kuin elämäntavasta, Rolex on kieltänyt jälleenmyyjiä antamasta alennuksia

      • RolexRulex

        Kieltänyt tahi ei, niin alennuksia siitä huolimatta annetaan 5-15 % riippuen mallista* ja saatavuudesta. Tämä on tosielämän kokemus eikä huhu. "Ylihinnan" pyytämiseen puututaan kyllä heti.

        Taitaa vain olla niin, että monet Rolexin ostajat haluavat esittää rahamiestä eivätkä edes lähde tinkaamaan. Melkoiselle tuntipalkalle kyllä pääsee kun 30 sekunnissa tienaa tonnin, en minä ainakaan niin massikeisari ole etteikö kelpaisi, vaikka sitten nolaisinkin itseni 2600€ kuukausipalkkaisen puotipuksun silmissä.

        *) ei Daytonasta ja Subista


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylypylä mätänee

      Kuka sotki uimaaltaan bakteereilla
      Suomussalmi
      67
      998
    2. Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki

      Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K
      Viihde ja kulttuuri
      12
      899
    3. En voi kertoa meistä kenellekään

      Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o
      Ikävä
      45
      818
    4. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      62
      798
    5. Mikä kaivatullesi

      On tärkeintä elämässään?
      Ikävä
      60
      750
    6. Pelasta mut tältä tuskalta

      Jo!!!
      Ikävä
      57
      687
    7. Onko mulla vielä mahkuja saada sinut M nainen

      Sano joku prosenttiluku?
      Ikävä
      60
      617
    8. Kadutko mies sitä miten reagoit?

      ..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺
      Ikävä
      49
      617
    9. Mitä ihmettä pitäisi tapahtua

      Että me kohdataan ja saadaan tämä tilanne etenemään?
      Ikävä
      67
      586
    10. Jos mies naisen prinsessakohtelu

      on sinulle liikaa, älä valitse prinsessaa 🦋🧚🏼‍♀️👸🏼
      Ikävä
      132
      579
    11. SuMetKu konkursissa

      Asiakastiedon sivulla oli, SuMetKu asetettu konkurssiin. Tulihan se seinä vastaan lopultakin suuruudenhulluudessa.
      Suomussalmi
      20
      557
    12. Suutuin lähinnä itselleni

      Kun irl juttujen takia näyttää erittäin epätodennäköiseltä, että olisin millään tavoin toivottu henkilö sulle.
      Ikävä
      30
      545
    13. Miksi olet niin hankala?

      Miksi toimit miten toimit?
      Ikävä
      49
      544
    14. Hei. Ilmeisesti tässä saa unohtaa sen

      että meistä joskus jotain tulisi? M
      Ikävä
      29
      505
    15. Ei voi mittään

      Tykkään sinusta, vaikka miten typerän jutun suustasi päästät😅
      Ikävä
      33
      497
    16. En usko enää

      rakkauteen.
      Ikävä
      72
      476
    17. Miten voit tykätä

      Jos samaan aikaan haluat pysyä mahdollisimman kaukana?
      Ikävä
      40
      457
    18. Miksi meille jäi

      Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk
      Ikävä
      33
      455
    19. Mitä sulle

      Kuuluu?
      Ikävä
      24
      439
    20. Tykkään sinusta

      Vaikka en vastailekaan!
      Ikävä
      17
      430
    Aihe