Sillei hei tyyppi siis. Ei ole vaan tullut päivityksiä juuri ruoka-osastolle. Lupasi taannoin hyvän kanakeitto-ohjeen, mutta sitä ei sitten koskaan näkynyt.
Vaikuttaako ruokapalstan "teppo.moi" täällä?
missä.teppo
372
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Raaka-aineet
Ostoslistalle
5-6 kpl perunaa
n.300 g maustamatonta broilerin fileesuikaletta
1 kpl punainen paprika
1 kpl vihreä paprika
1½ - 2 kpl valkosipulin kynttä
2,5 dl ruokakermaa
ripaus Blair´s death rain chipotle-maustetta
tupsaus paprikajauhetta
hyppyselline suolaa
sopivasti indian red curry-maustesekoitusta
Ohjeet
Keitä perunat sopivassa määrässä vettä. Silläaikaa voit kuullottaa ensin valkosipulinkynnet voissa ja lisää sitten broileri ja mausteet. anna kypsyä. lisää tuore paprika ja anna hautua hetki. kun perunat on pehmoosia nii kaada vähä vettä pois jos on liikaa ja viskaa broileri ym. sekaan sekottele vähä ja heitä kerma perään. anna kiehahtaa ja hautua hetki. ja sit vedät vaa napaan :T
Kiitos! Sehän tuli kuin apteekin hyllyltä :-D Tuota pitää soveltaen testata. Omia kuivattuja helvatan tulisia tsilejä apuna käyttäen.
Jos haluaa kanasoppaan lisää tulisuutta, niin käyttää kanana extra-hot siipiä. Laittaa ne kiehumaan yhtä aikaa perunoiden kanssa, ja keräilee siivet pois kun ovat kypsiä. Perkaa sitten siivistä lihat ja nakkaa totkut roskapönttöön tai antaa kissalle. Kun kaikki kasvikset ovat kypsiä, niin kippaa lihat sekaan ja kiehauttaa.