Suomelle itsenäisyyden. Ensiksi se, että bolsut pistivät Venäjän sekaisin ottivat siellä vallan.
Toinen oli se, että Saksa hävisi sodan 1918.
Jos jompikumpi näistä olisi jäänyt tapahtumatta niin ei puhettakaan itsenäisyydestä tähän päivään mennessä. Sodan voittanut Saksa olisi pitänyt itäalueensa, toista sotaa ei olisi tullut ja olisimme Saksan osa missä kaikki sivistys ja virallinen menisi Saksan kielellä ja me turaanit olisimme hipi hiljaa tai suolakaivos kutsuisi.
Toinen oli se, että Saksa hävisi sodan 1918.
Jos jompikumpi näistä olisi jäänyt tapahtumatta niin ei puhettakaan itsenäisyydestä tähän päivään mennessä. Sodan voittanut Saksa olisi pitänyt itäalueensa, toista sotaa ei olisi tullut ja olisimme Saksan osa missä kaikki sivistys ja virallinen menisi Saksan kielellä ja me turaanit olisimme hipi hiljaa tai suolakaivos kutsuisi.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Venäjän valkoiset totesivat aivan kiistatta, että itsenäisyyttä he eivät missään olosuhteissa Suomelle myönnä. Vuoden -17 lopulla Suomessa oli n. 100 000 venäläistä sotilasta eli aivan riittävästi meille. Onneksi bolsut olivat panneet pakan niin sekaisin, ettei niistä ollut enää uhkaa meille. Mutta ilman bolsuja tilanne olisi ollut toinen.
Ja on täysin mahdotonta arvata mitä olisi tapahtunut silloin JOS Saksa ei olisi hävinnyt sotaa. Pahasti kaukana veden tai maan erottamat alueet ovat yleensä itsenäistyneet Itä-Pakistanin, USA:n, Kanadan, Intian ja Australian tapaan!
Joo mutta Suomi ei olisi kovinkaan kaukana Saksan alueista koska myös Baltia olisi Saksaa. Kyllä ne tänne olisivat sen verran ukkoja saaneet, että suomalaiset nujerrettua ja mistäpä meikäläiset olisivat armeijan varusteet saaneet.
"Joo mutta Suomi ei olisi kovinkaan kaukana Saksan alueista koska myös Baltia olisi Saksaa. "
Ja myös Baltit itsenäistyivät!
"Kyllä ne tänne olisivat sen verran ukkoja saaneet, että suomalaiset nujerrettua ja mistäpä meikäläiset olisivat armeijan varusteet saaneet."
Ostamalla ja valmistamalla. Käytännössä ei juuri mikään erillään oleva alue ole pysynyt emämaan hallinnassa. Britit, jos ketkä, on tästä hyvä esimerkki!
Koko ajatelma siitä, että joku sadan vuoden takainen tilanne olisi "varmasti" jatkunut sellaisenaan on naurettava!
Väittämäsi on hieman samaa tasoa kuin uskomus/väite, että ilman tsaarin vallan aikaa (1809-1917) ei Suomessa olisi rautateitä!
Ei kehitys ikinä pysähdy eikä mikään tilanne ole ikuinen!
.....Ja myös Baltit itsenäistyivät...
Tosin eivät minun tietääkseni Saksasta vaan luhistuvasta N-liitosta. Lienee eri asia.
-----Ostamalla ja valmistamalla. Käytännössä ei juuri mikään erillään oleva alue ole pysynyt emämaan hallinnassa----
Suomihan olisi ollut osa Saksaa, mistä niitä silloin olisi voitu ostaa tai missä valmistaa ? Eikä Suomi olisi ollut mitenkään erillään oleva alue vaan hyvinkin kiinteä yhteys emä-Saksaan. Ei Saksa noin vain olisi päästänyt alueitaan karkuun, varsinkin kun olisi pelännyt, että Venäjä tulee tilalle ja alkaa uhkaamaan Viron aluetta Suomenlahden toiselta puolen.
.....Koko ajatelma siitä, että joku sadan vuoden takainen tilanne olisi "varmasti" jatkunut sellaisenaan on naurettava.....
Ei yhtään sen naurettavampi kuin väite, että olisi varmasti päättynyt. Saksa olisi suurvalta eikä ne noin vain lähellä olevia kylkiäisiään päästä itsenäistymään. Katso vaikka Katalonia tai Pohjois-Irlanti tai Tsetseenia tai Saksan muinainen alue Afrikassa, hereroitten maa.
"Ostamalla ja valmistamalla"
Kuka ne ostoaseet olisi maksanut ja kuka myynyt ? Länsimaiden itsenäisyyssotaa käyneisiin siirtomaihin Neuvostoliitto toimitti aseet ilmaiseksi mutta kukas meille ilmaisia aseita.
Ihanko 'ukkoja saaneet', kun ei enää ukkoja riittänyt kunnolla edes hyökkäyksiin. Suomen valkoinen armeija ja siitä kehittynyt Suomen armeija oli koko 1920-luvun kykenevä kukistamaan sekä ulkoiset että sisäiset uhat.
"Suomihan olisi ollut osa Saksaa, mistä niitä silloin olisi voitu ostaa tai missä valmistaa ? "
Ei olisi eli tulkitset nyt asian MUKA liittymiseksi toiseen valtioon?
"Eikä Suomi olisi ollut mitenkään erillään oleva alue vaan hyvinkin kiinteä yhteys emä-Saksaan "
Todellisuudessa meran takana satojen kilometrien päässä. Katso karttaa!
"Ei Saksa noin vain olisi päästänyt alueitaan karkuun, varsinkin kun olisi pelännyt, että Venäjä tulee tilalle ja alkaa uhkaamaan Viron aluetta Suomenlahden toiselta puolen."
Ei itsenäisyyttä anneta vaan se otetaan. Näin on tapahtunut kaikkien erossa olevien ja etnisesti erilaisten maiden suhteen!
.....Ei olisi eli tulkitset nyt asian MUKA liittymiseksi toiseen valtioon?....
Ihan sama miten vain, senhän olisi Saksa päättänyt jos olisi sodan voittanut. Ei sitä olisi suomalaisilta kysytty.
......."Eikä Suomi olisi ollut mitenkään erillään oleva alue vaan hyvinkin kiinteä yhteys emä-Saksaan "
Todellisuudessa meran takana satojen kilometrien päässä......
Unohdit, että koko Baltia Viro mukaan lukien olisi jäänyt Saksan reviiriin. Ei ole satoja kilometrejä.
.........Ei itsenäisyyttä anneta vaan se otetaan......
Ei suuret sanat suuta halkase. Ihan eri temppu olisi ollut ottaa itsenäisyys Saksan pannessa vastaan. Ei onnistunut Tsetseeniallekaan sekavan Venäjän ollessa vastapelurina eikä onnistunut Yhdysvaltain Etelävaltioillekaan. Saksalainen raakuus olisi pitänyt huolen, että veriseksi räpistelyksi olisi mennyt kuten meni 1915 hereroillakaan. Ei jäänyt kansasta paljon jäljelle sen käsittelyn jälkeen.
".....Ei olisi eli tulkitset nyt asian MUKA liittymiseksi toiseen valtioon?....
Ihan sama miten vain, senhän olisi Saksa päättänyt jos olisi sodan voittanut."
SILTI tuo on Tiltumaisen toivorikas tulkinta!
......."Eikä Suomi olisi ollut mitenkään erillään oleva alue vaan hyvinkin kiinteä yhteys emä-Saksaan "
Todellisuudessa meran takana satojen kilometrien päässä......"
"Unohdit, että koko Baltia Viro mukaan lukien olisi jäänyt Saksan reviiriin. "
Sitähän me emme taas tiedä!
".........Ei itsenäisyyttä anneta vaan se otetaan......
Ei suuret sanat suuta halkase. Ihan eri temppu olisi ollut ottaa itsenäisyys Saksan pannessa vastaan."
Voi olla. Itsenäistyihän mm. USA vaikka Britti pani vastaan. Näin on enimmäkseen aina käynyt!
"Ei onnistunut Tsetseeniallekaan sekavan Venäjän ollessa vastapelurina eikä onnistunut Yhdysvaltain Etelävaltioillekaan."
Molemmat olivat tukevassa maayhteydessä!
" Saksalainen raakuus olisi pitänyt huolen, että veriseksi räpistelyksi olisi mennyt kuten meni 1915 hereroillakaan."
Missä mahtaa hererot nyt elää:-D
"
Ei jäänyt kansasta paljon jäljelle sen käsittelyn jälkeen.
Tälle se maa jossa on armeija, parlamentti ja muu tarvittava edustaa jotain afrikkalaista heimoa. Saksa hävisi sodan oikeastaan hävittyään taistelun merellä. Brittien kauppasaarto näännytti kansan ja maalla ei kyetty läpimurtoon.
Suomalaiset ostivat hyvällä hinnalla täällä laittomasti olleilta venäläisiltä aseita ja loput saatiin niiltä lähes taistelutta. Ruotsi tuki erittäin voimakkaasti yksityisellä tasolla Suomea. Ruotsalaiset liikemiehet loivat suhteita Suomeen ja muutenkin Ruotsin etu oli itsenäinen Suomi. Ruotsalaisista pieni joukko haihatteli Ahvenanmaata. Mikään munasillaan juokseva afrikkalainen heimo ei Suomi todellakaan ollut.
Jos Saksa olisi voittanut niin saataisiin parempata viintä ja olutta ruokakaupoista.