Nainen ilman Kosmetiikkaa!

martti-marika

Olen aina tykännyt, kun naiset meikkaa. Meikkaa sitten vahvasti tai hillitysti, lienee heidän oma asiansa. Eräänä päivänä tapasin nuorekkaan naisen, hän ei ole kaunotar ja missityyppinen. Mutta hän on erittäin hyvä esimerkki Suomalaisesta naisesta, jolloin voidaa tulla toimeen ilman kosmetiikan tuotteita. Silti hän on hyvin nätti, kun vielä hymy kohoaa silmiin- on vaikea korvata kosmetiikalla.

4

1307

1Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • EttäSemmosta

      Aha

    • naturalselfie

      Media vaan tuputtaa kaikenlaisia kauneusihanteita, jotta saataisiin naiset näyttämään vähemmän ihmisiltä ja enemmän keinotekoisilta. Kaikista miellyttävimmän näköinen meikki naisella on luonnollisuutta korostava, lähes huomaamaton ehostus. Nykyisin vaan näkee aivan liikaa tätä tietyntyyppistä "tusinameikkiä", mitä esimerkiksi teinit suosivat. Se tekee kaikista vain saman näköisiä eikä anna luonnollisen yksilöllisyyden näkyä.

      Siinä nuoren miehen mielipide.

    • nainen22

      Mä olen 22v nainen ja lopetin meikkaamisen lähes kokonaan 16 vuotiaana. Pidän itseäni jopa paremman näköisenä ilman meikkiä ja oloni on itsevarma. Panostan enemmän ihon hoito tuotteisiin ja luonnollisuuteen.

    • maalainenko

      kynsilakka??? en oikein ole varma aina, tai yleensä, joskus käytän kynsilakkaa, ja: kun katson toisilla naisilla, niin: onhan ne lakatut kynnet kauniit, vaan; jotenkin se kuitenkin vaikuttaa niin "KERTAKÄYTTÖISELTÄ",- jotenkin ?? Lakkaan itsekin joskus hyvin, vaan, en kuitenkaan ihan, ihan oikeasti ns. viihdy lakattuine kynsineni , mistä lie ?? Esim. kotitöitä tehdessä en halua/voi ruoanlaittoa, siivousta, tms. Onko lakatut kynnet sitten joku "hienosto", kenen ei tarvitse puuhailla/ tehdä käsillä mitään.... Vaan, ymmärtänyt että miehet yleensä tykkää pitkät lakatut kynnet, noh,- onhan ne kauniit (itsellänikin), jos lakkaan hyvin, vaan kun en itse oikein ??? Meikkausta käytän jonkin verran lähes päivittäin, mut kynsilakka jotenkin tökkii, se kai niin" pinnallista, vai mikä lie ??? Meikkaamisen kanssa helpompi, esim. meikin puhdistaminen luonnollisempaa , samoin myöskään meikki ei "häiritse" ruoanlaittoa, yms. kotona tehtävää työtä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      119
      1702
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1538
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      37
      993
    4. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      899
    5. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      38
      861
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      826
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      43
      768
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      760
    9. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      758
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      730
    Aihe