Nainen ilman Kosmetiikkaa!

Olen aina tykännyt, kun naiset meikkaa. Meikkaa sitten vahvasti tai hillitysti, lienee heidän oma asiansa. Eräänä päivänä tapasin nuorekkaan naisen, hän ei ole kaunotar ja missityyppinen. Mutta hän on erittäin hyvä esimerkki Suomalaisesta naisesta, jolloin voidaa tulla toimeen ilman kosmetiikan tuotteita. Silti hän on hyvin nätti, kun vielä hymy kohoaa silmiin- on vaikea korvata kosmetiikalla.
41358
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Aha

Äänestä

Media vaan tuputtaa kaikenlaisia kauneusihanteita, jotta saataisiin naiset näyttämään vähemmän ihmisiltä ja enemmän keinotekoisilta. Kaikista miellyttävimmän näköinen meikki naisella on luonnollisuutta korostava, lähes huomaamaton ehostus. Nykyisin vaan näkee aivan liikaa tätä tietyntyyppistä "tusinameikkiä", mitä esimerkiksi teinit suosivat. Se tekee kaikista vain saman näköisiä eikä anna luonnollisen yksilöllisyyden näkyä.

Siinä nuoren miehen mielipide.

Äänestä

Mä olen 22v nainen ja lopetin meikkaamisen lähes kokonaan 16 vuotiaana. Pidän itseäni jopa paremman näköisenä ilman meikkiä ja oloni on itsevarma. Panostan enemmän ihon hoito tuotteisiin ja luonnollisuuteen.

1Äänestä

kynsilakka??? en oikein ole varma aina, tai yleensä, joskus käytän kynsilakkaa, ja: kun katson toisilla naisilla, niin: onhan ne lakatut kynnet kauniit, vaan; jotenkin se kuitenkin vaikuttaa niin "KERTAKÄYTTÖISELTÄ",- jotenkin ?? Lakkaan itsekin joskus hyvin, vaan, en kuitenkaan ihan, ihan oikeasti ns. viihdy lakattuine kynsineni , mistä lie ?? Esim. kotitöitä tehdessä en halua/voi ruoanlaittoa, siivousta, tms. Onko lakatut kynnet sitten joku "hienosto", kenen ei tarvitse puuhailla/ tehdä käsillä mitään.... Vaan, ymmärtänyt että miehet yleensä tykkää pitkät lakatut kynnet, noh,- onhan ne kauniit (itsellänikin), jos lakkaan hyvin, vaan kun en itse oikein ??? Meikkausta käytän jonkin verran lähes päivittäin, mut kynsilakka jotenkin tökkii, se kai niin" pinnallista, vai mikä lie ??? Meikkaamisen kanssa helpompi, esim. meikin puhdistaminen luonnollisempaa , samoin myöskään meikki ei "häiritse" ruoanlaittoa, yms. kotona tehtävää työtä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


martti-marika kirjoitti:

Olen aina tykännyt, kun naiset meikkaa. Meikkaa sitten vahvasti tai hillitysti, lienee heidän oma asiansa. Eräänä päivänä tapasin nuorekkaan naisen, hän ei ole kaunotar ja missityyppinen. Mutta hän on erittäin hyvä esimerkki Suomalaisesta naisesta, jolloin voidaa tulla toimeen ilman kosmetiikan tuotteita. Silti hän on hyvin nätti, kun vielä hymy kohoaa silmiin- on vaikea korvata kosmetiikalla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu