tölkin pohjassa. Ei mitään makuvirhettä. Pienistin sekaan Pohjosahon viljasikasäilykettä. Tämä hernekeitto oli siis edesmenneen omaiseni jäämistöä; ei aavistanut tuolloin 2013-14, ettei sitä ikinä itse syö.
Kuinkahan kauan nuo purkit oikein säilyvät? Se leimahan on tietysti ohjeellinen, mihin valmistaja ainakin kelpoisuuden takaa.
Kuinkahan kauan nuo purkit oikein säilyvät? Se leimahan on tietysti ohjeellinen, mihin valmistaja ainakin kelpoisuuden takaa.
Vastaukset 55
Vanhimmat
Ei muutaman kuukauden heitto meinaa mitään säilykkeissä, ole huoleti.
Hernekeittopurkit ovat tyhjiöpakattuja joten säilyvät hyvinä tosi pitkään. Olen syönyt kesämökillä vanhoja säilykehernareita eikä ole tullut mitään vatsavaivoja. Samoin sikanautaa.
Kahvipaketti säilyy vielä vuoden käyttökuntoisena leimapäivän jälkeen
Ja vielä senkin jälkeen, testattu on kesämökillä.
Kahvin pakkaaja itse tuon vuoden sanoi. Joten hyvät turvarajat on. Miten vanhaa kahvia joitte ?
Laittakaa tietoa jakoon. Kesämökki on se paikka jossa tuotteet jostain syystä vanhenee ?
Hyvin säilyy mökillä ruokatavarat kevääseen kun ei talvella paljon käy ja on vaan takka ja pieni hella lämmittiminä. Ainakin tänä talvena kun on ollut kylmä.
Totta turiset.
kyllhän paketi muovinen säilyy vaikka satavuotta,mut sisältö ei,hei.
tämä tarina on tosi,tosi hemmot ja kahvin kittaajat
kyllä itse syön kuivatuotteita yli myyntipäivän, jugurtteja, maidon pystyy testaamaan . Minkä kanssa olen tarkka, niin kalan kanssa.
Eikä muuten aina se myyntipäivä, kerran avasin hernekeittopurkin, pinta kuohui ja tuoksuikin, eli oli ruvennut käymään. Vetokorkki kyllä oli kiinni, mitä lie purkille käynyt. Eipä tuota viitsinyt palauttamaankaan lähteä.
Siihen hernaripurkkiin oli päässyt ilmaa pakkausvaiheessa.
olisit palauttanut,kaupassa olisivat sanoneet,mustan sut,ostit sen sata votta sitten,ikä on vain numeroita ja raha on rahaaa
Armeijassa -74 söin sissimuonapakkauksessa olleita lihapullia
jotka olivat 60 luvun puolella edesmenneiden sikojen ja nautojen
lihasta pyöräytettyjä.
Oli hyviä.
Säilykkeet rulaa.
Niin yleensä säilyy mutta ei aina eli makutesti tai hajutesti on tehtävä. Minulle sattunut vain kunnollisia yli päiväyksen menneitä tuotteita
Juu nenä oma nenä on hyvä konsultti kun kyse on sekä eineksistä että säilykkeistä.
Joskus 1900-luvun alussa jotkut tunnetut naparetkeilijät olivat kuolleet lyijymyrkytykseen. Heille oli edellisenä vuonna (kesällä, taisi olla etelänapa) tuotu valmiiksi säilykkeitä. Jotain samantyyppistä myrkytystä on ehkä varottava nykyäänkin. Tina ei taida olla myrkyllistä, koska sillä päällystettiin kuparisia kahvipannujakin sisältä. Ehkä kannattaa ruoanlaitossa heittää alumiiniset kattilat ja päällystetyt paistinpannut pois. Valurautapannu on turvallinen, kunhan raudassa ei ole seasssa haitallisia muita metalleja.
Olen keittänyt puuroa kaurahiutaleista, joiden pakkauksessa viim.käyttöpäivä on 0809. 2013. Eipä nuo olleet muuttuneet, samaa puuro oli kuin aina!
No jaa. pitää kyllä keittiön kaapit siivota hiukan useamminkin. On kurjaa heittää roskiin kaikki viimeisen päivän ylittäneet ruokapaketit!
Keittoastiat on suomugrafiitti valurautaa ja niissä ei ole kuin hiiltä, piitä ja mangaania. Rikki ja fosfori pyritään poistamaan mahdollismman vähiin, ovat siten turvallisia. Kuparipannuissa kuparihome on myrkyllistä, josta syystä ne tinattiin sisältä.
Tina ei ole myrkyllistä, mutta lyijy on. Olisiko sitten purkkien ulkopuoliseen juotokseen käytetty lyijypitoista juotetta
Tietääkös tinuri voiko emali kahvipannua käyttää, josta on pala emalia lohjennut sisäpuolelta?
Nätti pannu on mökillä.
No ei oikein kun siinä on jo musta teräs näkyvillä, joka sitten ruostuu käytön jälkeen. Sinänsä ei ole haittaa käytöstä muuta kuin ruostuminen, joka ei vaarallista. Emalointi on lasia. Uusi lasitus vaatii polton uunissa.
Kylpyammeita kyllä korjataan, mutta se on ihan eri asia.
Menisit töihin senkin luuseri niin ei tarvitsisi täällä köyhäillä.
Äläkä syö mitään, mitä ei sossu tai leipäjono tarjoa. Pysy ajantasalla patonkien viimeist.päivää käyttökelpoinen patonki!
Ite käytän Hera80 proteiinijauhetta kun aloin taas kuntoileen vaikka on avattu pussi ja 2015 mennyt käyttöpäivä vanhaksi. Ihan hyvää on.
Hyvä.
Korjaus!
On muuten Whey80 hera proteiinia 4kg säkki.
Ruoka jonosta saa niin paljon samaan aikaan vanhenevat tuotetta että pakko on heittää roskiin
Trolli.
Toisen maailmansodan muonasäilykkeet ovat aivan syotäviä .tupakat ja suklaatkin kelpotavaraa.huumeista en tiedä.Niitäkin oli paljon.tuskin ovat tuoreenakaan.
videoita on
Umpiopakatut säilykkeet eivät vanhene koskaan.
Hyvä aloitus, kiitos.
Todeksi väitetty tarina kertoo kauppiaasta, joka jäi eläkkeelle ja joutui sitten ostamaan ruokansa marketista.
Oli tottunut aina käyttämään vanhentuvia ruokia myymälästään ja sitten kun söi ruokia, joissa päivämäärät voimassa, joutuikin sairaalaan vatsavaivojen vuoksi.
Säilykkeet ihan pasrasta jälkeen sotiemme. Lukekaapa Veikko Huovisen kirja Hamsterit. Hyvää eräluettavaa.
Hamsterit -kirja RULAA.
Söin viimekesänä rapulassa mökiltä kaapin perukoilta löytyneen vuoden -86 sikanauta purkin. Oli paisunu pulleaksi ja sihahti kunnolla kun väänsin puukolla auki. Oli joku jännä makuvivahde mutta peitin ketsupilla. Ja hengissä olen vieläkin. Vähän tuli pitkää sylkeä loppuilta mut laitoin rapulan piikkiin.
Kekkonenkin oli vielä elossa kun tuo syömäsi säilyke valmistettiin.
Luontaisesti siat syövät juuria, marjoja, sieniä, kasvien osia ja jopa raatoja, eivätkä ne kesäaikaan tarvinneet juuri muuta lisäruokaa kuin ihmistalouden ruoan tähteitä ja sitäkin vain kesyyden säilyttämiseksi. Talvella niille sekoitettiin tai keitettiin ruuantähteistä ja juureksista erityistä sianruokaa ja lisäksi ne söivät ulkosalta löytämiään ihmisten ja hevosten ulosteita. wp.
Maalla on tavattu sekoittaa jauhoista ja kuumasta vedestä niin sanottu "tokero" (pohjalainen sana), joka sai oleentua aikansa ja kaadettiin sitten sian ruuheen.
Missä päin Pohjanmaata?
Säilykkeet ihan parasta ruokaa!
Nenäsumutteen päiväys näytti 5 vuotta sitten vanhentunutta käyttöaikaa.
Yritin kummiskin mutta sen liipaisin ei toiminut kun se oli jumittunut paikalleen.
Vien huomenna apteekkiin ja vaadin rahoja takaisin toimimattomasta vehkeestä.
(Oma vehje toimii sentään onneksi)
Säilykkeet rulaa.
Ostan kesämökilleni aina säilykkeitä ja syön sitten kun huvittaa, en tsiikaa päiväyksiä ja hengissä olen eli näillä mennään edelleen.
Ja vieläkään ei ole alkanut pierettämään kun aloituksen päivämäärän mukaan jo toissa päivänä aloit syömään?
Pussi herneitä ja paketti pekonia. hinta yhteensä 1,50e
Hernekeittoa tulee moneksi päiväksi.
Eikös ne Siperiasta erään ikiroudan säilömän mammutin löytäneet tutkijat maistaneet mammutin lihaa, kun yksilö oli niin hyvin säilynyt, että verikin oli juoksevaa. Ikää tuolla lihalla oli rapsakat ~20 000 vuotta.
Tänään on 1.9.2018. Keittosi on siis jo pilalla.
Hernekeitto sopii lauantai-iltaan aivan kuten lauantaimakkarakin.
Purkit säilyy oman aikansa, sisältö ei aivan yhtä kauaa.
Aaltola tykkää myös
Hyvin säilyy vaikka vuoden. Jopa enemmän. Botulismia ei olekaan.
Ettekö te muka syötä vieraille kaikki vanhentuneet ensin...
En olisi tätäkään aloitustani muistanut....edesmenneen veljeni kuolemasta tulee kesällä 9 vuotta...kaipauksella.
Hernekeittopäivän jälkeen on perinteisesti pieruviihdettä.
Söin 7 v. vanhaa hernekeittoa (, +ehkä 1-2v . mitä se säilyy ennen viim. pv. määrä ). Ja hyvää oli , oispa ollu toinen mokoma