Tyhmyydestä tuli ylpeilyn aihe

Hyvä kolumni, siksipä laitan linkin:

https://www.ess.fi/Mielipide/blogit/art2441684#cxrecs_s

Lopetuskappale on kyllä aika huvittava:

"Toivo täytynee panna naisiin. He miehittävät jo yliopistot ja harrastuksillaan ylläpitävät teattereita ja kirjastoja. Kenties heidän nousunsa yhä näkyvämpään asemaan yhteiskunnassa estää myös sen tyhmistymisen. Sitä sopii juhlia myös Naistenpäivänä."

Ei siis ole toivoa, me kaikkihan on nähty korkeasti kouluttautuneita naisia jotka ei ymmärrä yhtään mitään asioista jotka ulottuu sen oman alan ulkoa opetellun nippelitiedon ulkopuolelle, kun lisätään siihen naisten lisääntymisvalinnat niin hurraa, ei varmaan mene jutussa mainittua kahtakymmentätuhatta vuotta siihen että homo erectuskin alkaa vaikuttaa einsteinilta.

23

487

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • crux

      Tämä on vähän kuin ilmastonmuutos - niin suuri ilmiö että sen huomaa jo ihan tavallinenkin ihminen arjessaan. Tosi TV:t ja idioottijulkkikset ovat suosittuja koska ne alentavat rimaa ja tuntuu mukavalta päästä sen riman yli hieman jalkaa laiskasti nostamalla. Tämä on todellakin tyhmyyden aikakausi. Tyhmyyden ja pinnallisuuden jotka ovat toki läheistä sukua toisilleen.

      • PalstaTrolli

        Kerrohan minulle, oi sinä suuri tietäjä, että mistä sinä sen ilmastonmuutoksen huomaat?


      • crux
        PalstaTrolli kirjoitti:

        Kerrohan minulle, oi sinä suuri tietäjä, että mistä sinä sen ilmastonmuutoksen huomaat?

        Siitä että on lämpimämpää kuin ennen.


    • No Engvisti vetäisisi varmaan itsensä viimeistään kiikkuun, kun lukaisisi tämän palstan miesnäkökulma-antia.

      Elkää hitossa kertoko hälle tästä palstasta mitään...

      • Ehkä tietää jo, minulla on vahva epäilys Enqvist on yksi palstan kirjoittajista.


      • Harmaaritari kirjoitti:

        Ehkä tietää jo, minulla on vahva epäilys Enqvist on yksi palstan kirjoittajista.

        Jaahas... insidetietoutta...


      • Olisiko_ehkä
        Harmaaritari kirjoitti:

        Ehkä tietää jo, minulla on vahva epäilys Enqvist on yksi palstan kirjoittajista.

        Super-ATM?


      • Olisiko_ehkä kirjoitti:

        Super-ATM?

        Sinäkin olet saman huomannut , super-atm busted :D


      • Harmaaritari kirjoitti:

        Sinäkin olet saman huomannut , super-atm busted :D

        No maailmaan osaa mahtua yllätyksiä. Tulihan Itävaltakin parisprintin voittoon, vaikka näytti, että Suomi ja Norja vie. Yhdistetyssä...satuin katsomaan...


      • Olisiko_ehkä kirjoitti:

        Super-ATM?

        Super-ATM:n paljastuminen Enqvistiksi olisi samanluokan yllätys kuin että välimerkitön olisi oikeassa elämässä suomen kielen professori.


      • outsider1 kirjoitti:

        Super-ATM:n paljastuminen Enqvistiksi olisi samanluokan yllätys kuin että välimerkitön olisi oikeassa elämässä suomen kielen professori.

        En sanoisi että yhtä suuri yllätys. Sinähän itseäsi kovinkin viisaana pidät, mutta etpä "älylläsi" ole mihinkään töihin päässyt, vaan olet yhteiskunnan loinen ja elät toisille ihmisille kuuluvilla rahoilla.


    • .. Noh, Molemmissa SukuPuolissa on paljon Yksilöitä, joiden SeliSelittelyjä, Itsekkyyttä, ItsePetosta jne. on monesti ihan "hauska" seurata sivusta.. ;P

      • CapsLockPÄtKii

        Sinun modernin tyhmälistön edustajan kirjoitustaidottomuuttasi sen sijaan ei ole hauska seurata.


      • CapsLockPÄtKii kirjoitti:

        Sinun modernin tyhmälistön edustajan kirjoitustaidottomuuttasi sen sijaan ei ole hauska seurata.

        .. Ei Pätki.. Kunhan Maalailen ja Värittelen.. Haittaak Se!?!.. ;D


      • Tuo toki totta mutta naiset on niitä jotka valitsee tulevaisuuden suunnan lisääntymisvalinnoillaan ja myöntänet että kyllä se siltä näyttää ettei ääoot ainakaan nousussa niiden perusteella ole.


    • lihavihatipunen

      Koska olet Harmis käynyt viimeksi teatterissa? Harrastatko ylipäätään kulttuuria vai luetko vaan netistä Seiskaa ym . "tärkeätä"? Miehethän (jotkut) tälle palstalle yleensä linkittelevät jotain tosi tv linkkejä. Itellä olis muuten haisuakaan niistä ohjelmista.

      • .. Teatteria&Kulttuuria näkee ja kuulee joka paikassa.. Ihan joka Lajia.. Komediasta Draamaan jne.. ;P


      • Oikeastaan juuri tuota tarkoitin avauksessa mainitulla nippeliteidolla. Sulla on nippelitieto että "Teatterissa käyvät ovat älykkäitä" ja ajttelit iskeä sillä Harmista, harmis kuitenkin tietää ettei teatterissa kulkeminen juurikaan ole osoitus äölykkyydestä sellaisille jotka osaa ajatella omilla aivoillaan. Vastaan siis että en ole käynyt eikä mun tarvitse, parissa tilaisuudessa olen ollut joissa leikkimielistä tietokilpailua ja mm. niitä teatterissa käyneitäkin seassa, ihmeesti noissa vaan on allekirjoittanut ikäänkuin erottunut yleistietämyksellään ilman teatteritaustaakin, johtuu varmaan siitä että luen aika paljon. Ei teatterissa käymisestä tosin haittaakaan ole, se kertonee ainakin joidenkin kohdalla ihmisestä että on kiinnostunut laajalti asioista ja voi myös katsoa sitä teatteria.


      • lihavihatipunen
        Harmaaritari kirjoitti:

        Oikeastaan juuri tuota tarkoitin avauksessa mainitulla nippeliteidolla. Sulla on nippelitieto että "Teatterissa käyvät ovat älykkäitä" ja ajttelit iskeä sillä Harmista, harmis kuitenkin tietää ettei teatterissa kulkeminen juurikaan ole osoitus äölykkyydestä sellaisille jotka osaa ajatella omilla aivoillaan. Vastaan siis että en ole käynyt eikä mun tarvitse, parissa tilaisuudessa olen ollut joissa leikkimielistä tietokilpailua ja mm. niitä teatterissa käyneitäkin seassa, ihmeesti noissa vaan on allekirjoittanut ikäänkuin erottunut yleistietämyksellään ilman teatteritaustaakin, johtuu varmaan siitä että luen aika paljon. Ei teatterissa käymisestä tosin haittaakaan ole, se kertonee ainakin joidenkin kohdalla ihmisestä että on kiinnostunut laajalti asioista ja voi myös katsoa sitä teatteria.

        En mä tarkoittanut, että teatterissa käyvät olisivat välttämättä älykkäitä. Itekin jonkun verran teatterissa käyn mutta en pidä itteäni mitenkään älykkäänä. Enkä ole edes korkeasti koulutettu. Kirjojakin lukenut aika paljon elämäni aikana. Yleistieto kohtalainen?

        Sinua kuitenkin jostain syystä kiinnostaa nuo roskalehdet ja tositvt.


      • Harmaaritari kirjoitti:

        Oikeastaan juuri tuota tarkoitin avauksessa mainitulla nippeliteidolla. Sulla on nippelitieto että "Teatterissa käyvät ovat älykkäitä" ja ajttelit iskeä sillä Harmista, harmis kuitenkin tietää ettei teatterissa kulkeminen juurikaan ole osoitus äölykkyydestä sellaisille jotka osaa ajatella omilla aivoillaan. Vastaan siis että en ole käynyt eikä mun tarvitse, parissa tilaisuudessa olen ollut joissa leikkimielistä tietokilpailua ja mm. niitä teatterissa käyneitäkin seassa, ihmeesti noissa vaan on allekirjoittanut ikäänkuin erottunut yleistietämyksellään ilman teatteritaustaakin, johtuu varmaan siitä että luen aika paljon. Ei teatterissa käymisestä tosin haittaakaan ole, se kertonee ainakin joidenkin kohdalla ihmisestä että on kiinnostunut laajalti asioista ja voi myös katsoa sitä teatteria.

        Armeijassa kerroin käyneeni teatterissa yhtä näytelmää katsomassa. Yksi armeijakaveri katsoi pitkään ja näytti ajattelevan, että onpa ihme tyyppi. Siihen yksi tyyppi vieressä sanoi, että "minäpä näyttelin siinä näytelmässä". Siihen armeijakaveri katsoi ilmeellä - tuo se vasta outo tyyppi on, kun näyttelee. Miehiäkin siis on teatteriyleisössä ja jopa näyttelijöinä. Luin sen avaruustieteilijän tekstin ja minusta se oli mainio. Ehkä yhteiskunta tarvitsee monella sektorilla, varsinkin kulttuurinsynnyttäjänä naisten otetta. Naisten kulttuuripanos ja vähän vähemmän miehinen yleiskulttuuri saattaisi tuoda piristävän ruiskeen pitkään vaikuttaneeseen miesten kulttuurin dominointiin? Kulttuuri naisistuu positiivisella tavalla?


    • en-lukenut

      Miehet voi pysytellä kaukana naisista niin ei ongelmaa. En itsekään välitä nykymiehistä.

    • Karppa on hiukan Einsteinin näköinen. Siis Albertin.

    • Luonnontieteilijää

      Olen vuosia miettinyt samaa että miksi tyhmyys esitetään usein ylpeilyn aiheena ja mihin se perustuu kun samalla toisia haukutaan sivistymättömiksi yms?
      Noi luonnontieteet juurikin on sellainen itseäni todella lähellä oleva aihe jossa on ns ylpeää olla ja esittää tyhmää. Itselläni on työn ja harrastusten kautta kattava ja laaja tieto luonnosta sen eliöineen päivineen.

      Olen erotellut minulta paljon kysyttyjä kysymyksiä tai viittauksia luontoon liittyen ihmiset eri ikäluokkiin kiinnostuksen osalta.
      Ihan aitoja ja vilpittömiä kysymyksiä ja osoitus luonto kiinnostuksesta tulee ikäluokilta 18v- ja 50v .
      Tietenkin tällä välilläkin on aidosti luonnosta kiinnostuneita mutta tyhmäksi tekeytyminen luontoa kohtaan on yleisintä 20-40 vuotiaiden kohdalla. Näillä kysymykset voivat olla sellaisen pilkkaavan naurun säestyksellä tulevia "siis se joku varis meinas hyökätä mun kimppuun kun olin lenkillä tai mikä se oli" (Kyseessä metso ja jokainen taatusti sen jo pikkulapsena saa geeneihinsä millainen metso on lintuna mutta on tavallaan muotia olla ja esittää tietämätöntä lajia kohtaan)
      Tai sitten: "Sellainen hirvi meinas juosta mun auton päälle illalla kun tulin kotiin" Kyseessä pellolta tielle loikkinut metsäkauris ja kuten edellä jokainen saa jo lapsena luontokirjoista tietoonsa mikä on hirvi jota ei vilkkaalla mielikuvituksellakaan voi sekoittaa kauriiseen mutta kun on muotia esittää tyhmää kun kyseessä on luonnontieteet.

      Olen aina ihmetellyt mistä tämä johtuu. Yleensä jos asiaa alkaa paremmin tivaamaan ja laittaa hyvällä tavalla piinapenkkiin itsestään tyhmäksi tekeytyvän niin yhtäkkiä hänellä onkin ihan kohtalainen yleistieto luonnosta mutta etenkin jos on enemmän ihmisiä ympärillä luonnontieteistä itsensä tyhmäksi tekeytyminen on jotenkin muodikasta vaikka salaa tunnistetaan sitten yksin lintulaudalla vierailevia lintuja erinomaisesti lajilleen oikein.
      Kai se on se että nyky kaupunkikeskeisen yhteiskunnan aikaan luonto ja luonnosta kiinnostuneet nähdään jotenkin outoina hyypiöinä ja tietämättömäksi tekeytymällä halutaan uskotella että ei itse kuulu kyseisten "outojen hyypiöiden" porukoihin mene ja tiedä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      170
      1093
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      857
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      793
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      738
    5. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      539
    6. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      37
      531
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      294
      525
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      479
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      49
      477
    10. Kalle irtisanoutui

      Kävi, kuten odotettiin. Paras ratkaisu paitsi Orimattilalle myös Larssonille. Seuraavaksi joudutaan mittaamaan kaupungin
      Orimattila
      53
      464
    Aihe