Mietinvain kuin mulle määrättiin tänään masennuslääke että voisinkohan ottaa heti ekana päivänä sen määrätyn annoksen? Kun sehän pitäisi aloittaa porrastetusti 25, 50, 75mg. Että seuraako mitään, mitä voi seurata? Ja kyllä, tiedän että ei fiksua mutta haluisin vaan kuulla mitä seuraa, seuraako mitään?
lääkkeen ottaminen
mitenkähän
13242
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Aloita juuri niinkuin lääkäri on määrännyt. Ota huomioon että saavutettu teho voi tulla pienemmälläkin annostuksella. En itse nostanut annostustani koskaan korkeimpaan (sulla 75) koska pärjäsin oikein hyvin vähemmällä (30 mg:lla), mulla oli "tavoite" 90mg !
Ei ole syytä koukuttaa itseään turhan korkeisiin annoksiin, jos teho tulee vähemmälläkin.
Vierottautumisvaiheesa on sitä vaikeampaa.
Jookyllä, mutta lähinnä mietin että mitä siitä tulee, voiko tulla huono olo yms. Jos aloittaa nopeasti korkealla annoksella?
Miksi niin tekisit ???
Siinähän ei ole järjen hiventä. Jos lääkäri on määrännyt aloitusannoksen 25 mg aloitat sillä ja syöt niin monta viikkoa kun on ohjeistettu.
Montako viikkoa ?
Jonkun ajan päästä tulet huomaamaan, miten sen vaikutus tehoaa
masennukseesi tai mielialoihisi.
Ei psyykenmyrkkyjä kannata syödä yhtään enempää kuin tarvitsee !
Mieluummin ei ollenkaan, jos ilman voisi olla.
Lue kokemuksia tältä palstalta.
Kaikki lääkkeensyönnit ei johda mihinkään "taivaalliseen onnentilaan".
Päinvastoin, vaikka niistä aluksi saa helpotusta.
Tule kertomaan, miten menee lääkkeen vaikutuksen kanssa.
Älä leiki lääkkeillä.
Voi hyvin !
Pitäis viikko 25, viikko 50 jne. Otin tänään tuon 25 mg niinkuin sovitusti mutta haluisin mieleni nopeasti paremmaksi ja sen takia mietin josko voisin vaan suoraan ottaa tuon 75 mg.
Sivuvaikutukset ovat todennäköisesti voimakkaampia, jos lääkkeen nostaa kerralla hoitotasolle, ennen kuin elimistö on siihen tottunut.
Haluaisin vain tietää jos on kokemusta tai tiedät että mitä nuo sivuvaikutukset ovat?
Ei voi tietää sivuvaikutuksista, kun ei tiedä lääkkeesi nimi on. Ja sittenkin on aika yksilöllistä, mitä haittoja tulee.
Kurkkaapa muuten muita psyykenlääkeketjuja, sieltä löydät syitä, miksi kannattaa toimia ohjeen mukaan ja muutakin hyödyllistä.
Lääke on sertralin
Klikkaa sivun alareunasta kohtaa " Lue tuotetiedot Lue pakkausseloste" niin näet kaikki tiedot lääkkeestä sivuvaikutuksineen
http://www.terve.fi/laakeopas/laakehaku/laake/3807932-SERTRALIN ORION#
Tämänhän jokaisen olettaisi tekevän ilman muuta mutta
lue pakkauksessa oleva tuoteseloste läpi, erikoisesti kohdasta: varoitukset ja varotoimet,
kaikki eteenpäin siitä.
Toivottavasti saat jonkunlaista kuvaa lääkkeestäsi !
Mieti myös tarvisetko oikeasti lääkettä ?
Jotenkin kuulostaa, ettet suhtaudu vakavasti asiaan
ja nykyään myös psyykenlääkkeitä kirjoitetaan joskus turhan helposti.
"Haluaisin mieleni nopeasti paremmaksi", kirjoitat.
On normaalia, että ihmisellä on välillä vaisuja kausia, mieli ei ole niin korkealla.
Se ei ole sairaus, johon psyykenlääkkeitä pitäisi ruveta syömään.
Se on normaalia mielialanvaihtelua.
Sitä on jokaisella joskus elämässään, vaihtelevasti.
No eipä kannata lähtee kyseenalastaa miks sitä syön. Kyllä ihan on vakava masennus. Olisin vain halunnut kuulla jos joillai ois ollu kokemust mitä tulee jos alottaa suoraa mut joo eipäsitte.
Itse aika tuore settalin käyttö. Aloitin 25 viikko ja sen jälkeen 50 mg parikk ja nyt pari viikkoa syönyt 100. Alun pari viikkoa 50 mg ahdistus kasvoi nyt 100 mg nosto ei vastaavaa aiheuttanut. Taitaa annokset liikkua 50-200 välillä. Itsellä auttanut ahdistukseen ja pakkoajatuksiin. Apuna opamax jot en enään käytä edes joka viikko. Ilman opamoxia olisin varmaan lopettanut alun kaksi viikkoa kesken oli sen verran kamalat.
Sertralin tyypillinen aloitusannos on terveellä 50mg, joka 1-2 viikon jälkeen voi nostaa 100mg. Jopa 150mg on tyypillinen lopullinen annos.
Itse en saanut minkäänlaisia sivuoireita kun aloitin 50mg, joten en usko että minulla 75mg aiheuttaisi ongelmia. 2 kertaa olen sertraliinin aloittanut.
Tämä on kuitenkin yksilöllistä, omat aivoni ei reagoi sivuoireilla SSRI lääkkeisiin, jotkut toiset masennuslääkkeet taas aiheuttavat minulle pahojakin sivuoireita, erityisesti noradrenaliiniin vaikuttavat.