Nykyajan luottamukselliset suhteet

Tämmöisenkin bongasin:

https://www.helsinginuutiset.fi/artikkeli/617031-nain-loton-jattipotti-voi-mullistaa-parisuhteen-yksi-tuhlasi-voittosumman-hetkessa

"Yli puolen miljoonan euron suurvoitto voi aiheuttaa kitkaa parisuhteeseen.Yksi voittaja kertoo, että miehen kiinnostus työntekoon lopahti, vaikkei voitolla kustanneta loppuelämää.
Toisen mies haki avioeroa saadakseen puolet voitosta. Kolmannen mies tuhlasi voiton hetkessä. "

Hyviä miehiä, tekiköhän naiset noille lapsiakin? varmaan tekivät. Vaikken minä sinällään tuota ensimmäistä noista tuomitse, ketäpä se työnteko ylenmäärin kiiinnostaisi.

Varsinainen pointti uutisen tänne linkitykseen olikin tässä:

"Vastaajat kertoivat voitosta vain harvoille. Useampi kuin joka kymmenes jätti kertomatta puolisolleen, ja puolet piti voiton salassa lapsiltaan. Vastauksista ei tosin selviä, kuinka monella on puoliso tai lapsia.

Sisaruksille voitosta uskoutui vajaa puolet, ystäville kolmannes, vain joka kuudes sukulaisille ja yhtä moni työkavereille. "


Aika moni jättää kerttomatta piuolisolle. Nykypäivän pikasuhteilut & liitot huomioonottaen tuohan on kyllä aika järkevä tapa toimia. Joskus 50-luvulla on varmaan aina kerrottu puolisolle.

Aika moni salaa lapsilta tuon asian, ihmeellisen moni minusta mutta olisiko niin että tosiaan on vain kysytty "kerrotko lapsille" niin lapsettomilta tulee sitten ei vastaus siihen.

Sisaruksillekeaan ei kovin moni kerro eikä ystävillekään.



Kuinkahan sitä itse toimisi? Varmaan kertoisin melkeinpä kaikille tutuille ystäville voittaneeni mukavan summan mutta tarkkaa määrää en ehkä paljastaisi.

Miten itse toimisit?

3

95

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tuolle mun ukolle kertoisin ja siinäpä se, kun ei mukuloitakaan ole. Tosin en lottoa.

    • Totuus-

      Noin sitä köyhtyy kun eivät osaa säästää. Itse en halua olla koskaan köyhä ja rahaton. Siksi en osta autoa enkä asuntoa koska autoon kuluu rahaa ihan hirveesti.

    • Riippuu summastakin.. Mutta jos vaikka joku 3-6 miljoonaa tulis, niin miettisin tarkkaan mitä rahoilla tekisin..

      Porukoita voidin tukea ja siskoa. Loput itseeni ja lapsiin. Töitä vielä tekisin, mutta ylitöitä en tekis kuin väkipakolla. Koittsisin käyttää rahat mahdollisimman fiksusti.

      Eurojackpottivoitto, joitain kymmeniä miljoonia ja en tekis varsinaista työtä. Voisin tehdä jotain mielekästä hommaa vsikka hyväntekeväusyyteen. Sijoittaisin paikakunnan urheiluun kunnon summan. Voisi pistää jonkun säätiön, johon tutut töihin, mikä hyväntekee väliinputoajien eteen jotain. Konkreettista apua lähelle.

      Itse koittaisin elää suhttavallisesti. Luultavasti en edes kämppää vaihtais...remontoisin nykyisen kunnolla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      142
      1660
    2. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      154
      1134
    3. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      70
      980
    4. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      345
      977
    5. 68
      753
    6. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      56
      743
    7. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      69
      701
    8. Rakastan sinua mies

      Siksi haluankin vain sinun kanssa sitä.
      Ikävä
      38
      654
    9. Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"

      Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi
      Tanssii tähtien kanssa
      7
      621
    10. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      33
      591
    Aihe