ONKO LISÄRAVINTEISTA HYÖTYÄ ?

wannabebig

eli tahtoisin tietää että kun olette ostaneet lisäravinteita esim proteiinijauhesekoituksia, palautusjuomaa yms.

niin oletteko todella huomanneet siitä olevan hyötyä ?

Jos olisi herra x ja hänestä klooni herra xy

herra x ja herra xy noudattaisivat täysin samanlaista ohjelmaa, mutta ero olisi se että herra xy söisi lisäravinteita ja herra y taas ei.

Olisiko ero silloin huomattavissa ?

mitä lisäravinteita kannattaa ensimmäiseksi ostaa mistä on oikeata hyötyä lihasmassan suhteen...

6

1039

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • PÄLLI

      on.

    • ljkh

      "Olisiko ero silloin huomattavissa ?"

      Ehkä viiden tai kymmenen vuoden päästä olisi jotain eroa huomattavissa. Sillä oletuksella, että herra xy osaa hyödyntää normaalia ruokaa kohtuullisen hyvin.

    • jjjjj

      Eroa tietenkin on palautumista voi nopeuttaa sun muuta, mutta jos muuten on ruokavalio ihan perseellään ei niistä LISÄravinteista oikeen hyötyä löydy. Lisäravinteet on liian yliarvostettuja verrattune oikeanlaiseen ruokavalioon. Siitä se lähtee.....

    • kahva

      Täytyy muistaa että lisäravinteet ovat nimensä mukaisesti extraa normaalin ravinnon jatkoksi. Eivät korvaa "kunnon ruokaa" missään olosuhteissa.
      Eli jos saat kaikki tarvitsemasi ravinteet syödystä ruoasta, lisäravinteista ei ole mitään hyötyä.
      OK, kuitenkin tiedämme että harva meistä koostaa ateriansa jatkuvasti optimaalisista ravintolähteistä.
      On paljon erillaisia syitä jonka vuoksi ruokailumme jää vajaaksi. Tällöin lisäravinteiden käytöstä hyödytään ja niihin sijoitetut rahat eivät mene hukkaan.
      Se minkälaisia lisiä kannattaa käyttää on jokaisen omalta osaltaan tutkittava.

      Yhteenvetona voidaan todeta että suurin osa meistä kyllä hyötyy ravinteiden käytöstä, myös sinä.

    • salirotta

      No asiastahan ei tietty tutkittua faktaa ole, ellei sitten jossain ole ihmistä jo kloonattu tällaista tutkimusta varten.

      Mutta uskon kyllä että pidemmällä aikavälillä lisäravinteita käyttävä saisi asiasta etua, esim. juuri palautusjuoman kautta.

      Ongelma vain monilla on se että tavallisesta ruuasta on usein todella vaikea saada niin kattavaasti ja helposti koottua samanlaista ravintosisältöä mitä lisäravinteista. Esim saadaksesi kaikkia vitamiineja sun pitää syödä todella monipuolisesti ja paljon. Suurin etuhan lisäravinteilla on juuri se että sillä saadan paikattua normaalia ruokavaliota helposti.

      Ensimmäisiksi lisäravinteiksi kannattaa hankkia kunnon monivitamiini ja mineraalivalmistetta. Lue vaikka mitä kaikkea vitamiinit tekee sun kropassa. sanoisin että on merkitksellisempi kuin vaikka palkkari! Ongelma tietty on että markkinointi vääristä tätäkin tosiseikkaa. Eli ensin vitamiinit, hivenaineet, mineraalit, siis nää "mitä nää on" -jutut kuntoon. Sitten seuraavaksi lisäproteiinia mm palkkariin ja välipalaoiksi. em siksi koska tavallisesta ruuastra on usein hankalaa saada protksua tarpeeksi.

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      83
      4423
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      3058
    3. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      39
      2854
    4. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      116
      2615
    5. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      17
      2499
    6. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      112
      2248
    7. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      36
      2171
    8. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      13
      2104
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2005
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      28
      1707
    Aihe