Syyrialainen Hanan Sneih Vaatii Systeemiä.........

muutettavaksi Suomessa Islamilaiseksi Syyrialaisten ehtojen mukaisiksi.
.
”Olen täydellisen pettynyt tähän systeemiin”.
.
https://www.hs.fi/kaupunki/art-2000005602649.html
30483
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 30

Vanhimmat

Eihän tuo ole työperäistä maahanmuuttoa. Ei tänne tarvita jälleen kerran ravintolan perustajaa. Työperäinen maahanmuuttaja täyttää olemassa olevan työpaikan johon ei ole Suomessa tekijää esim. ammattitaitoa.

Äänestä
  • Suomi ei todellakaan tarvitse työperäistä maahanmuuttoa, eikä mustaturpien pitämia ravintoloita ja partureita. Suomalainen parturi ei jostain syystä voi leikata 12€ tukkaa mutta mustaturpa voi. Suomlainen yrittäjä jos tekisi tuon niin siellä olisi aika nopeasti joku tarkastaja selvittelemässä miten tuo on mahdollista. Tervemenoa vain takaisin, me tarvittaisiin omat työpaikkamme omille. Ongelma on siinä ettei haluta maksaa suomalaiselle sen vertaa että selviäisi veroista, sotuista ja sikamaisista hinnoista.

    1Äänestä

Ei suomi tarvii työvoimaa sinua on huijattu arvon neiti kuten sipilä huijasi talopuheilaan tuhansia irakilaisia. Suoemessa on iso työttömyys jo ennestään. Saivat jo kielteisen päätöksen eli olisi pitänyt lähteä maasta pois mutta eivät sitä ymmrtäneet vaan menivät avamaan ravintolan ja nyt odottvaat jo perheenyhdistymistä vaikka on tullut käännytyspäätös. Ei noi turvapaikan takia ole tullut suomeen vaan paremman elintason takia ihan väärillä syillä hakevat oleskelulupaa.

Äänestä
  • Miten voi ylipäätänsä hakea perheenyhdistämistä jos on jo saanut kileteisen päätöksen tutvapaikkahakemukseen?

    Äänestä

  • lsdbvdvf kirjoitti:

    Miten voi ylipäätänsä hakea perheenyhdistämistä jos on jo saanut kileteisen päätöksen tutvapaikkahakemukseen?

    No koska suomen systeemi on täysin toimimaton ja kaikkea voit vaatia loputtomasti uudelleen ja uudelleen. Ja ihmetyttää että kun sinkuna tuli suomeen että mitä perhettä sieltä nyt on tulossa koko suku vai? Hakevat turvapaikkaa vaikka eivät ole olleet hädässä missään vaiheessa sehän selviää tuosta aivan selvästi.

    Äänestä

Syyrian ja Venezuelan kasoiskansalainen anoo turvapaikkaa Suomesta .En todellakaan aio palata Venezuelaan siellä ei ole mitään, siinä perustelut . No on mennyt suomalaisen kanssa naimisiin ,että kyllä se kolmoiskansalaisuus sieltä vielä tulee

Äänestä

Vaatimukset vaan kovenee näillä kunniakansalaisilla, vain parasta halutaan maaltamme. Ei suostuta ymmärtämään, että tavalliset veronmaksajat raataa hikihatussa, jotta heidän vaatimukset täyttyisivät. Mikä laki sanoo, että näille pitää kustantaa kaikki ja mieluummin heti ja mukisematta kuin manulle illallinen. Ok, oli etnisessä raflassa töissä mutta nää valittamisen ottaa niin pannuun.

Äänestä
  • Tämä ei vaadi rahaa vaan oleskelulupaa ihan väärin perustein hänen olisi pitänyt olun perin hakea työlupaaa suomeen kun haluaa töhin mutta tollo hakee turvapaikkaa vaikka ei ole hädässä ollut misään vaiheessa eikä edes suomalaiset yrityskaverit sitä osaa opastaa tässä kumma juttu.

    Äänestä

  • trrthtrrttr kirjoitti:

    Tämä ei vaadi rahaa vaan oleskelulupaa ihan väärin perustein hänen olisi pitänyt olun perin hakea työlupaaa suomeen kun haluaa töhin mutta tollo hakee turvapaikkaa vaikka ei ole hädässä ollut misään vaiheessa eikä edes suomalaiset yrityskaverit sitä osaa opastaa tässä kumma juttu.

    No tuota juurikin itsekin ihmettelin - turvapaikka...miltä vainolta??? Hänhän on tietynlainen elintasopakolainen,,,

    Äänestä

Pois vain.

Äänestä

No tottakai ne muutetaan heidän haluamakseen, koska Suomalainenkin
voi Syyriassa muuttaa heidän tapojaan. Äläkä koskaan lakkaa uskomasta
joulupukkiin.

Äänestä

Tuohan oli MAKSUMUURIN takana..mitä siellä luki?

Äänestä
  • Ei kyllä ole sulla on joku muu muuri nyt kyllä koneessasi.

    Äänestä

  • regergergergrg kirjoitti:

    Ei kyllä ole sulla on joku muu muuri nyt kyllä koneessasi.

    Joo joo, nyt selvis..piti CCleanerilla poistella noita historioita ja eväasteitä ensin - kyllä näkyykin ,kiitos.

    Äänestä

Tuskin kovin kannatava firma koska vain muutama pöytä.

Äänestä

Hanan Sneihille tiedoksi: minäkin olen pettynyt tähän systeemiin.

Tässä systeemissä on aivan liikaa valuvikoja ja porsaanreikiä, joita muualta tulleet, yhteiskunnallemme tarpeettomat yksilöt käyttävät hyväkseen.

Uskon, että Syyrian systeemi on paljon parempi, myös Venezuela on asukkaittensa näköinen maa. Toivotankin oikein hyvää kotimatkaa!

Äänestä

En käsitä, miksi Hesari tekee tällaisia juttuja. Ravintolan perustaneet turvikset tulivat tänne paremman elämän toivossa, eivät vainoa tai sotaa pakoon. Päätös lähteä syntyi muutamassa viikossa, kun yliopisto- opinnot olivat loppusuoralla. Syynä oli, että opintojen jälkeen pitäisi palata kotikaupunkiin, eikä yksinäinen nainen voi siellä matkustella eikä tehdä paljon muutakaan, kertoo lehtijuttu.

Ei turvapaikkaa kuulukaan tämmöisen väen saada. Eikä Hesarin kannattaisi tehdä tällaisia juttuja. Olen ollut kohta 50 vuotta lehden kestotilaaja, mutta tekee mieli katkaista koko tilaus.

Äänestä
  • No lopeta ihmeessä sen paska-aviisin tilaus.

    Äänestä

  • Luettuani tuon Hesarin jutun, ei voi tulla muuhun johtopäätökseen, kuin että kyseessä on taitava vedätys ja keinottelu.

    Porsaanreikiä on noille riittämiin, naimisiin menolla tuokin varmistaa jääntinsä tänne. Suomi on täynnä etnisiä "ravintoloita" , suurin osa turhia.

    Kysyä sopii, miksi tässäkään ei ole viranomaiset puuttuneet ajoissa vedätykseen?

    Äänestä

No kun maahan pääsee kätevästi sisään taikasanalla asylum, sitten kun on vuosia saanut valittaa kielteisistä päätöksistä, voikin sanoa noo en mä mikkä asylumi ollukka, mut eihän mun valheet haittaa, kun onhan mulla pizzapaikka ym.ym.

Äänestä

Joo selvään se mut eiks tää neito oo lesbo, kuis sil suomiukko on .

Äänestä

Eipä noi ihan pahimpia islamisteja voi olla kuvissakin ilman kaapuja ja rättejä. Turvapaikka vaan on eri asia kuin työperäinen maahanmuutto.

Äänestä

rikoksentekijät palauttaa heti takasin.
tieto kaikille maassaoleville.
kun teet rikoksen heti ulos maasta

Äänestä

Turistikausi on ohi nyt voi lähteä kotiin ja palkka on liian pieni.

Äänestä

Nämähän näyttävät tulevan itsenäisesti toimeen. Eivät tarvitse kokoomuslaisia lakimiehiä avukseen ympäripäiväisesti (valtio maksaa viulut), eivät käytä demarivetoisia vok- tai majoituspalveluita ( valtio maksaa kulut) eikä nämä kaipaa vassareitakaan hyysäämään. Joten pois maasta vaan ja loisia tilalle.

Äänestä

Niin just kädettömiä ja jalattomia tilalle niillä voi ainoastaan tienata.

Äänestä

Tässä tapauksessa hakijoiden sukupuoli ja lähtömaa ovat vääriä. Suomeen otetaan pääsääntöisesti miespuolisia elintasopakolaisia esim Irakista, Marokosta, sekä kaikista muista ei-konfliktimaista. Myös Afrikasta saapuvat extreme-uimamaisterit ovat kuulemma kasvava voimavaramme. Työkyky, koulutus tai edes lakiemme kunnioitus eivät liene kriteereinä turvapaikan saamiselle?

Äänestä

Pitää olla ananastukka sillä saa turvapaikan.

Äänestä

Eilen metrossa hillui pari lyhytjalkaista, geelitukka "partalasta" Azerbaizanista. Maasta, mikä ei tietystikään tarjoa tällaista viiden tähden täysihoitoa kuin Peräpohjolan Hölmölä kantasuomalaisten maksettaviksi lankeavilla lainarahoilla!
UM:n tiedotteen mukaan valtio on turvallinen!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Vaarallinen-Valtaaja kirjoitti:

muutettavaksi Suomessa Islamilaiseksi Syyrialaisten ehtojen mukaisiksi.
.
”Olen täydellisen pettynyt tähän systeemiin”.
.
https://www.hs.fi/kaupunki/art-2000005602649.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu