Pitääkö ilmoittaa lääkärille kun lopettaa

Minulle on tullut kolesteroli lääkkeen käytöstä nivelkipuja ja väsymystä. Pitääkö ilmoittaa lääkärille kun lopetan lääkityksen?
8149
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Kerro ihmeessä, jos lääke ei sovi sinulle. Silloin on kokeiltava toista valmistetta.

Äänestä
  • En ota enää toista lääkettä tilalle!

    Äänestä

  • Alkupeinen-kirjoittaja kirjoitti:

    En ota enää toista lääkettä tilalle!

    EI kolesterolilääkkeet aiheuta nivelkipuja tai väsymystä. Mutta tee mitä tykkäät, omapahan on elämäsi.

    Äänestä

  • Et ole varmaan perehtynyt kolesteroli lääkkeiden sivuvaikutuksiin?

    Äänestä

  • sdjkdsjsdjsd kirjoitti:

    EI kolesterolilääkkeet aiheuta nivelkipuja tai väsymystä. Mutta tee mitä tykkäät, omapahan on elämäsi.

    > Ei kolesterolilääkkeet aiheuta nivelkipuja.......

    Perustuuko tuo esitys johonkin tieteelliseen tutkimukseen, vai onko ihan oman "tieteen" tulosta?

    http://www.tritolonen.fi/uutiset/2165-totuus-kolesterolilaakkeista

    Äänestä

  • Alkupeinen-kirjoittaja kirjoitti:

    En ota enää toista lääkettä tilalle!

    No sitten sun on kärsittävän tämän nykyisen lääkkeen sivuvaikutuksista valittamatta.

    1Äänestä

  • oma.on.valintasi kirjoitti:

    No sitten sun on kärsittävän tämän nykyisen lääkkeen sivuvaikutuksista valittamatta.

    Onhan siinä toinenkin vaihtoehto. Suonten tukkeutumisen seurauksena infarkti.

    Äänestä

  • oma.on.valintasi kirjoitti:

    No sitten sun on kärsittävän tämän nykyisen lääkkeen sivuvaikutuksista valittamatta.

    Mistä ihmeestä tulee se käsitys, että jotain lääkkeitä olisi PAKKO käyttää? Ei tarvitse. Mitään lääkkeitä ei ole kenenkään pakko käyttää, ellei itse halua. Aloittaja kysyy, että pitääkö siitä ilmoittaa lääkärille: no ei välttämättä asiastatehden erikseen tarvi ilmoittaa, mutta voithan tuota seuraavalla käynnillä mainita. Todennäköisesti tuputtaa toisia kolesterolilääkkeitä. Mitään pakkoa niidenkään popsimiseen ei ole.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kolesteroli-lääkityksen kirjoitti:

Minulle on tullut kolesteroli lääkkeen käytöstä nivelkipuja ja väsymystä. Pitääkö ilmoittaa lääkärille kun lopetan lääkityksen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu