Ajoneuvovero

veroerääntynyt

Semmosta asiaa että kun nyt on ajoneuvovero erääntynyt niin voiko ton ajoneuvoveron maksaa viellä erissä vai pitääkö maksaa yhdessä erässä?? olen kuullut että voi maksaa ja taas päinvastoin että ei voi, joten miten on voiko maksaa erissä vaikka vero on erääntynyt ??

4

664

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pössytellessä

      Ota neuvosta vaari..

    • 5tgefd

      Maksaessasi ajoneuvoveroa eräpäivän jälkeen suorituksessa tulee huomioida myös viivekorko, joka on aina vähintään 3 euroa. Jos haluat maksaa ajoneuvoveroa erissä ja vero on jo erääntynyt, ei eräisyys muutu automaattisesti jos maksat eräisyysvalinta taulukon mukaan valitun erän summan. Suoritukseen tulee lisätä tällöin viivekoron osuus, jotta eräisyysvalinta onnistuu.

      ELI KYLLÄ VOI

      • 6hazaduh

        5tgefd:n kommenttiin lisäyksenä se, että kyllä voi mutta vaan jos tietää mitä tekee.
        Tuo tarvittava menettelytapa jonka 5tgefd ihan oikein kuvasi on jo kertaluokkaa vaikeampi kuin ne alkuperäiset ohjeet. Joita niitäkään kysyjä ei osannut selvittää, vaan tuli tälle palstalle.

        Femma vetoa että alkup. kysyjällä menee sormi suuhun kun pitäisi laskea mikä on se oikea summa joka pitäisi nyt myöhässä olevaa ajoneuvoveroa maksaa erä kerrallaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Niin surullinen

      onnettomuus taas. Voimia ihan kaikille läheisille,kavereille ja kouluun 🙏
      Lapua
      144
      3873
    2. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      129
      2613
    3. Paloautoko se oli kolarissa Juntusrannan risteyksessä?

      Oli kuva paloautosta nettijutussa.
      Suomussalmi
      25
      2198
    4. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      36
      2088
    5. Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!

      Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää
      Suomalaiset julkkikset
      19
      1658
    6. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      32
      1634
    7. Mitä tapahtuu?

      Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?
      Outokumpu
      29
      1610
    8. Murtautuminen uimahalliin

      17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?
      Kiuruvesi
      32
      1064
    9. siis ihan oikeesti

      Tämä on naurettavaa
      Ikävä
      93
      1032
    10. Mitä tarkalleen tunnet

      Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai
      Ikävä
      64
      956
    Aihe