Ajoneuvovero

veroerääntynyt

Semmosta asiaa että kun nyt on ajoneuvovero erääntynyt niin voiko ton ajoneuvoveron maksaa viellä erissä vai pitääkö maksaa yhdessä erässä?? olen kuullut että voi maksaa ja taas päinvastoin että ei voi, joten miten on voiko maksaa erissä vaikka vero on erääntynyt ??

4

557

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pössytellessä

      Ota neuvosta vaari..

    • 5tgefd

      Maksaessasi ajoneuvoveroa eräpäivän jälkeen suorituksessa tulee huomioida myös viivekorko, joka on aina vähintään 3 euroa. Jos haluat maksaa ajoneuvoveroa erissä ja vero on jo erääntynyt, ei eräisyys muutu automaattisesti jos maksat eräisyysvalinta taulukon mukaan valitun erän summan. Suoritukseen tulee lisätä tällöin viivekoron osuus, jotta eräisyysvalinta onnistuu.

      ELI KYLLÄ VOI

      • 6hazaduh

        5tgefd:n kommenttiin lisäyksenä se, että kyllä voi mutta vaan jos tietää mitä tekee.
        Tuo tarvittava menettelytapa jonka 5tgefd ihan oikein kuvasi on jo kertaluokkaa vaikeampi kuin ne alkuperäiset ohjeet. Joita niitäkään kysyjä ei osannut selvittää, vaan tuli tälle palstalle.

        Femma vetoa että alkup. kysyjällä menee sormi suuhun kun pitäisi laskea mikä on se oikea summa joka pitäisi nyt myöhässä olevaa ajoneuvoveroa maksaa erä kerrallaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, mitä minun pitäisi tehdä

      Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur
      Ikävä
      181
      2336
    2. Miksi teillä meni...

      ...välit poikki kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      183
      1944
    3. Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen

      Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍
      Ikävä
      171
      1784
    4. Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!

      Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys
      Maailman menoa
      117
      1610
    5. Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."

      The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise
      Tv-sarjat
      31
      1555
    6. Nainen näytät mummolta. :D

      Siks sua ei huoli kukaan.
      Ikävä
      113
      1355
    7. Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle

      Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su
      Perussuomalaiset
      171
      1155
    8. Varattais lähihotellista

      🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää
      Ikävä
      166
      1096
    9. Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän

      Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c
      Perussuomalaiset
      77
      1093
    10. Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!

      En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,
      59
      1045
    Aihe