Saako auton heti liikkeestä mukaan (käytetty)?

Autoummikko

Tämä on ehkä vähän tyhmä kysymys, mutta kun en ole koskaan aiemmin ostanut autoa, niin mistäpä tämänkään tietäisi. Eli: Jos ostan käteisellä käytetyn auton liikkeestä, saanko ajaa sen heti maksun jälkeen minne mielin? Vai onko jotain viivettä paperisodan tms. kanssa? Asia olisi tärkeä tietää, koska asun paikassa, mistä ei julkisia kulje juuri lainkaan ja siksi minulla olisi kapupungissa käydessäni käytettävissä vain yksi päivä, minkä puitteissa tehdä koeajo ja ostopäätös. Ei viitsisi ottaa palkatonta vapaata töistä yhtään enempää kuin on pakko.

5

2455

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kauppiaidenliitos

      Kyllä saat auton heti, kun maksu on tavalla tai toisella suoritettu.
      Jos ostat käteisellä/muuten maksat auton heti, siirtää myyjäliike auton samalla hetkellä sinun hallintaasi eli TraFi -asiointi hoituu myös autoliikkeen toimesta samoin kuin autoon vakuutuksen teko ym. "paperisota" tehdään heti.
      Vaikka ostaisit auton rahoituksellakin, rahoitussopimuksen tehtyänne liikkeen kanssa ja em. "paperisodan" siihen liittyen, saat myös auton heti käyttöösi ja voit ajella minne huvittaa.
      Reippain mielin autokaupoille autoliikkeeseen, niin kaikki hoituu asianmukaisesti heti ja oikein!

      • Autoummikko_taas

        Kiitos, tämä selvensi asian! Näyttääpi siis jo sopimani vapaapäivä riittävän hyvin.


    • Erkkieräänkadunvarresta

      Autokauppaan kuuluu 3 vuorokauden katumisaika, jolloin autoa säilytetään neutraalissa häkkivarastossa, ettei siihen pääse myyjä tai ostaja käsiksi.
      Näin siksi, että myyjä ei pääse rikkomaan autoa, koska on tehdyn kyselyn mukaan suomalaiset autonvaihtajat antavat vaihdossa vain 110% ehjän vaihtoauton, jonka sitten automyyjä rikkoo ennen luovutusta uudelle omistajalle.
      Toiseksi, tällä 3 vuorokauden katumisajalla saadaan ostokrapulan oikeet lähes nollattua.

    • huijattupetos

      Minulla kävi niin kun ostin Vaunulasta auton käteisellä sitä en saanut nimiin kuin kuluttajaneuvojan ja lopulta poliisin avustuksella. Autot olivat rahoitusliikkeen nimissä ja sain kauppakirjan mutta en varmennetta. Asia selvisi vasta kun olin ottamassa vakuutuksia toisesta yhtiöstä niin en saanut tehdä muutoksia kun auto ei ollut minun. Meni pari kuukautta kunnes sain auton nimiini. Rahoitusyhtiö vain nauroi(Santander) kun sanoin että minulla on kauppakirja että miksi en saa autoa nimiini. Finassivalvonta tulee tarkastamaan rahoitusyhtiön kun tulee sopiva hetki. Nyt joku alkoholisti finninaama sanoo ettei pidä paikkaansa mutta pitää. Tuli älytön vaiva ja lopulta pelko että mitä käy jos autoliike tekee vaikka konkurssin ennen kuin saan autoni nimiini. Tämän takia Vaunulan autosihteereiden puhelinnumerot poistettiin liikkeen sivuilta ettei ihmiset pysty soittelemaan ja kysymään asioista.

    • KatsoMistäOstat

      Ei pidäkään ostaa autoa kenenkään muun, kuin OMISTAJAN nimistä. Ostajan velvollisuus on tarkastaa, että myytävä tuote on myyjän nimissä ja jos kauppa on käteiskauppa, rehellistä kauppaa tekevä myyjäliike tekee TraFi -ilmoitukset heti ja auto on heti ostajan nimissä.
      Näitä "rahoitusyhtiön-bulvaaneja" toki on muitakin, kuin mainitsemasi Vaunula. Eivät omista autojaan vaan jopa koko myytävä "omaisuus" on VELAKSI pihaan hamstrattua rahoitusyhtiöitten ja/tai yksityisiltä kalasteltua "myymme auton puolestasi" velkapaskaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      241
      6746
    2. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      66
      4154
    3. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      131
      3165
    4. Tämän hetken

      Terveiset kaivatullesi ⬇️
      Ikävä
      156
      2322
    5. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      18
      1860
    6. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      170
      1597
    7. Vieläkö sä toivot

      Meidän välille jotain?
      Ikävä
      82
      1484
    8. Voi Rakas siellä

      Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o
      Tunteet
      30
      1461
    9. Ohhoh! KAJ laukoi suorat sanat somessa - V-sana mainittu!

      Ohhoh! Mitäs mieltä olet tästä huumoriryhmä KAJ:sta? Bara bada bastu on kyllä aikamoinen korvamato... Lue lisää: https
      Euroviisut
      37
      1379
    10. Erika selvisi hienosti ennakkosuosikin paineista

      Hienostihan se meni. Erika jätettiin yksin, eikä häntä tuettu, oli euroviisukiusattu, silti suoriutui ensiluokkaisesti.
      Maailman menoa
      111
      1061
    Aihe