Toivoton tapaus

Omena-mimmi

Kysyn kaikilta omena vartaloisilta mitä vaateita käytätte . Itsellä melkein ainut vaate malli on tunika ,olen huomannut että marimekon ,nanson ja winverin tunikat sopivat. Tarpeeksi leveät hartiat sekä hioissa tarpeeksi tilaa. Muitakin vaateita olisi kiva löytää ,olen katsellut netti liikeiden valikoimia mutta kaikki neuleet ovat akryylia , raitaa yleensä ,eivät näytä hyvältä päällä, tietääkö kukaan mitään hyvää liikettä mistä kannataisi katsoa puseroita.

10

2086

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jätesäkkipäälle

      Mistään ei löydy mitään. Kaupat ei halua asiakkaakseen läskejä pyörimään pilaamaan kaupan imagoa. Farkkuja ei löydy mistään varsinkin jos ei halua elastaani porkkanamuotoa.

    • Stockmannilta

      Stockmann cut&pret isot koot kannattaa käydä katsomassa. Itse olen löytänyt kokoa 50-52 hyvin istuvia housuja ja paitoja.

    • Housukauppaan

      Mistä löytyisi hieman vajaamittaisella lahkeella housut, jossa olisi riittävästi väljyyttä reisissä? Paksujalkaisena ahdistaa kun kaikki mallit ovat hiihtohousutyyppisiä tai toinen vaihtoehto on reidestä tiukat & liehuvat lahkeet - kumpikaan malli ei mairittele jos ei ole tikkujalat. Tunikan kanssa muutenkin hieman vajaamittaiset lahje sopii paremmin, täyspitkä lahje saa näyttämään vieläkin lihavammalta. NP:llä oli ennen hyvä malli, mutta short lahjepituudella ei kai valmisteta enää? Samoin Weberin Lucy lyhyemmällä lahkeella hyvä, mutta sitäkin saa vain mustana.

      • iuhuihllkhk

        Lahkeiden lyhentäminen ei vaadi kauheasti taitoja. Ei edes ompelukonetta koska käänteet on kuitenkin ommeltava käsin.

        Ellei taidot riitä, ompelimoitakin löytyy vielä, tai joku taitavampi tuttavapiiristä voisi auttaa.


    • Isohkotyttönen

      Näistä nettikaupoista mä olen löytänyt vaatteita. www.jills.fi sekä www.bigoliver.fi

    • Housukauppaan

      Lahkeiden lyhennys vie usein myös mallin pilalle ja lopputulos näyttää epäonnistuneelle. Housuissa on yleensä 3 lahkeenmitoitusta eli lyhyt, normaali ja pitkä. Valitettavasti tätä lyhyttä mitoitusta on harvoin tarjolla ja isokokoisille naisille yritetään myydä housuja, joissa on reilusti liikaa pituutta ja lyhentämällä niistä ei saa hyvää lopputulosta. Ulkomailla eri lahkeen mitoituksella tarjontaa on huomattavasti paremmin, miksi ei suomalaisissa liikkeissä? Kaipaan edelleenkin vinkkejä jos joku on onnistunut hyvän housumallin sopivalla lahkeenpituudella löytämään. Kiitos edellisistä vinkeistä, mutta tarjolla näytti olevan legginsin tyyppistä tiukkaa mallia, liehuvia lahkeita ja caprihousuja, mutta ei työhousuiksi sopivaa siistimpää mallia 7/8 lahkeenpituudella.

    • DeeDee____

      En tiedä mikä oli se "lyhyys" jota etsit, siis sisäsauman pituus vai pelkästään housumalli, joka on nilkasta lyhyempi eli se 7/8?

      En ole samanmallinen, mutta olen huomannut että Vogliassa on paljon eri mallisia housuja ja nyt näyttä verkkokaupassa olevan joku housualekin. Olen ostanut yli 10 vuotta sitten kaksi Voglian trikoopaitaa ja ovat edelleen käytössä, koska laatu on niin hyvä.

      Halpiskaupoista Cellbes postimyynnissä on housuissa isoja kokoja ja malleissa on kahta lahkeenpituutta, joka joissakin malleissa on melko lyhyt. Housut ovat enimmäkseen farkkuja ja leggingsejä tosin, mutta usein stretchiä joten sopii varmaan hyvin. Joitakin "asiallisiakin" löytyy tyyliltä. Sellaista 7/8 lahkeisia on jotain. Hinnat ovat halvat, mutta huono puoli on että paljon keinokuitua. Esim. nämä oivat tunikan kanssa ihan asialliset 7/8 lahkeiset housut mustana tai tummansinisenä ja kokoja on 64 asti.

      https://www.cellbes.fi/naiset-valikoima-alaosat-housut-6268/jerseyhousut-593396?imageId=486395&variantId=593396-0027&list=Naiset/Valikoima/Alaosat/Housut&sg=D1

      Tai ne Jazzhousut, kokoja 60 asti.


      Kolmas paikka, josta itse yleensä löydän housut (ostan tosin korkeavyötäröisiä pillifarkkuja) on Halonen. Heillä ei ole isompia kokoja kuin 50-52. Mutta joitakin laadukkaita saksalaisia merkkejä on, joissa on lyhyt lahje vaihtoehtona, esim. Gerke. Myös Stark on hyvä merkki, mutten osaa sanoa koosta ja lahkeista.

    • Housukauppaan

      Etsin siis 7/8 pituutta, joka on hieman normaalilahjetta lyhyempi ja jää nilkan yläpuolelle. Voglialla koot loppuvat 48 eli sieltä ei löydy. Farkkuja ja legginsejä en hae, vaan työkäyttöön asialliseen businesspukeutumiseen soveltuvia.

    • DeeDee_______

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      60
      4966
    2. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      36
      2259
    3. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      58
      2119
    4. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      206
      2081
    5. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      213
      1324
    6. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      18
      1088
    7. Joko luovutat

      Mun suhteen?
      Ikävä
      89
      956
    8. Taas joku junan alle

      Piltolan tasoristeyksessä: https://www.tilannehuone.fi/ Uutinen Iltalehdessä, Iltasanomissa, MTV:llä, Ylellä jne. Jossai
      Loimaa
      47
      923
    9. Jalat alta

      Multa kun veit 😎 👘 🦵🦵🤏
      Ikävä
      66
      877
    10. Harmittaa...Lampsiinjoen sillat

      Tulva vei toisen ja toinenkin hajosi. Mielellään korjaisin molemmat, mutta ei ole resursseja siihen hommaan. Ikää jo 72v
      Imatra
      12
      839
    Aihe