Mikä on yksinäisen mormoninaisen asema,

jos hän ei ole onnistunut saamaan aviomiestä ja siitä johtuen lapsia, vaikka uskossaan, hän olisi koko sydämmestään. Onko em. naisella mahdollisuus saavuttaa korkein selestinen taivas sellaisenaan, vai pitääkö hänet sitoä kuolemansa jälkeen johonkin mormoni mieheen.

ps. Toivon asiallisia vastauksia.
6382
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

on monia aivan fantastisia ja ihania naimattomia sisaria. Tästä ei liene mitään "virallista oppia" on vain ihmistan omia päätelmiä ja omakohtaisia ilmoituksen tapaisia.
Henkilökohtisiesti uskon, että kaikki tulee järjestymään parhain päin. Jumala on rakkauden Jumala. Ei hän heitä ulos hyvää ihmistä joka on koko elämänsä (ainakin osan) uhrannut Häntä palvellakseen.
Emme vielä tiedä kaikista niistä mahdollisuuksista, joita sitten aikaname saamme, mutta varmaa on, ettei ketään pakoteta mihinkään, kaikki valitsevat oman kohtalonsa. Elämämme on uskon varassa ja panemme luottamuklsemme Jumalan oikeudenmukaisuuteen.
Naisella tai miehellä EI ole mahdollisuutta yltää korkeimpaan selstisyteen yksin.
Luulen että sinetöinnit ym. jätetään aikaan jolloin voimme taas keskustella Herran kanssa asiasta kasvoista kasvoihin.
Tietänet, että erityiseti miehille on annettu käsky löytää aviopuoliso. Siis voisi leikkisästi sanoa, etä jokainen naimaton nainen on naimaton koska mies ei ole löytänyt, etsinyt, ei ole toiminut.

Äänestä
  • Minulle on opetettu että yksinäiset sinetöidään kuoleman jälkeen johonkin mieheen Temppelissä sijaisten toimesta...että silleen.

    Äänestä

  • ... kirjoitti:

    Minulle on opetettu että yksinäiset sinetöidään kuoleman jälkeen johonkin mieheen Temppelissä sijaisten toimesta...että silleen.

    valtakunnassa tulee tuo tilaisuus avioitua, ellei ole ollut naimisissa maan päällä. Silloin kaikki saadaan kohdalleen. Mitään sinetöintiä ei suoriteta, ellei ole ollut lain mukaista avioliittoa.

    Äänestä

Saavuttaaksen korotuksen naisen tulee olla sinetöity mieheen. Sama koskee miehiä. Miehen täytyy olla sinetöity vähintään yhteen naiseen saavuttaakseen korotuksen. Nainen ei kuitenkaan voi olla sinetöity useampaan mieheen kerrallaan.

En ymmärrä Troverdigin vastausta tuosta asiasta. Tämä on niin virallista mormonioppia kuin vaan voi olla. Kaikki jäsenet tämän asian tietävät. Ja tämä on täyttä käytäntöä koko ajan temppeleissä.

Äänestä
  • Sillä ei meille sanota että tämän elämän aikana pitää olla naimisissa... Kyllä se onnistuu myöhemminkin, kuten Tapani kertoi.

    Ja temppeleissä ei todellakaan sinetöidä ketään kuollutta toiseen ellei ole maallista todistetta avioiliitosta. Jos tämä oli nyt se asia tuosta temppelitoimituksiin viitaten...

    Äänestä

Vastaus riippuu siitä, mitä tarkoitat "korkeimmalla selestisellä taivaalla".

Jos tarkoitat selestistä valtakuntaa, vastaus on että sinkutkin voivat palata sinne eli taivaallisen Isän luokse.

Jos tarkoitat korotusta selestisessä valtakunnassa, se tulee vain avioparille yhdessä. Ei siis sinkkumiehelle eikä sinkkunaiselle.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


etsijä kirjoitti:

jos hän ei ole onnistunut saamaan aviomiestä ja siitä johtuen lapsia, vaikka uskossaan, hän olisi koko sydämmestään. Onko em. naisella mahdollisuus saavuttaa korkein selestinen taivas sellaisenaan, vai pitääkö hänet sitoä kuolemansa jälkeen johonkin mormoni mieheen.

ps. Toivon asiallisia vastauksia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu