Parta kasvaa kyllä. Mustaa paksua lankaa tuppaa leukaan, kaulaan ja poskiin. Nenän allekin tulee jotain.
Joka päivä saa höylätä jos haluaisi sileänä pitää.
Mutta kun on kovin harvaa. Tuntuu että lisääntyy kyllä mutta voiko se lähteä tuosta vielä?
Yhdellä videolla partajeesukset sanoivat että jos ei kaksikymppisenä kasva niin peli on menetetty. Itse kun olen jo 30.
Ja tuosta parran väristä vielä.
Kaikilla kavereilla joilla on parta, on myös vaaleat hiukset ja heille kasvaa vaalea tai vaalean ruskea parta.
Itsellä on nuo harvat karvat aivan mustia. Normaalia?
Harva parta
10
3762
Vastaukset
- vastakarvaaja
Karvan kasvua säätelevät hormonit ja länsimaissa parta on nyt hetkellinen muoti-ilmiö.
Jos karva ei luonnostaan kasva samassa tahdissa, värissä ja tiheydessä kuin muoti vaatii, voi syyllinen olla esmes iskä, jolta ne geenit on peritty.
Joo-o, mut mites me saatais noi muovit veke meristä, kas siinäpä Todellinen Ongelma purtavaksi...- silopos
Mutta onhan se niin parrakas mies on tietyissä yhteyksissä uskottavampi kuin siloposkinen.
Jos haluat:
-olla miehekäs
-olla uskottava
-naisen
-olla hyvä isä
Näitä on kysytty ihmisiltä ja nuo asiat on nousseet esiin. Siloposkesta ei naiset kiinnostu ja he ajattelevat että paremmalla isällä on parta. Jos vierekkäin laitetaan siloposki ja parrakas niin ihmiset luottavat parrakkaaseen.
Parrakasta pidetään miehekkäänä joka tihkuu testosteronia. Siloposkella on pienet kivekset ja kimeä ääni.
- jimbeami
Parta näyttää hyvältä ehkä prosentilla.
Höylätty leuka on paras ja siistein.
Silloin kuin miehet olivat miehiä, sinne 50 luvulle saakka, ei partoja näkynyt.- väisänenmarihuanapaskaa
Ensimmäisen Maailmansodan jälkeen parrat olivat vain harvalla.Ennen sotaa erittäin yleistä että oli parrat.Kaasunaamari teki sen että parrat jäivät,kun I-ms. oli sinappikaasuineen jne. edelleen muistissa,miehet tulivat sodasta ilman partojaan ja muoti jäi sellaiseksi.Kaasunaamari kun valskasi parralla.
- parratonfaija
Ole ylpeästi sellainen kuin olet. Henkinen tasapaino ja itsevarmuus näkyvät ulospäin, samoin hyvä ryhti ja kanssaihmisiä kunnioittava käytös. Niillä saa pitkäkestoisempaa ihailua ja huomiota kuin jollain karvankasvattamisella. Kokemuksesta puhun.
- nusutghj
En tiedä missä asutte, mutta ei ainakaan täällä satakunnassa päin juuri partoja näy. Ehkä se on suurien kaupunkien juttu.
Meillä töissä se on nuorten miesten juttu mutta vanhemmat ajavat kyllä kaiken pois.
Ja kaupassa kiinnitin tähän muotiin oikein huomiota tuossa yksi päivä.
Ei ole parta kuin todella harvoilla. - Zqsqrn
Kyllä ainaki risupehko leuassa on todella kuvottava. Kolme kertaa viikossa on vähintään ajettava kaikki pois jottei olisi ihan apinan näkoinen.
- eikuPirkkalasta
Vaaleatukkaisillekin tulee tumma parta,mulle ainakin.Ja viisikymppiset harmaata parrassa vaikka hiukset omalla värillään.
- mopopoeka
Mä oon tupsutellu 2-T mopopensalla ja nyt naama on ku heinäpeltoo
- Anonyymi
En edes vielä 34 vuotias niin mulla on karvasempi naama jää joulupukki toiseksi! Sulla on siis vielä heinäpellon nähe olematon parta!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1752086
Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,851499Varattais lähihotellista
🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää1821424Nyt jäi velat perimättä
Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta121202Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."
RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita401076Martinan aussikulta, missä?
Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!2101013- 42928
- 97875
- 85825
Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?
Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan49795