Miten selvisitte erosta?

Surku85

Oon eroamassa pitkästä suhteesta ja mä olen se, joka lähtee. Miten ootte selvinneet erosta, kun toinen osapuoli ei halua erota ja syyllistää aika perusteellisesti nyt??

3

298

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näinsemeneekin

      Toinen vastustaa eroa? No pidä nyt huoli kylillä että ystävät uskovat sinun syyt siihen tuohon eroon. Ikävää se kylillä kulkea kun ex kertoilee kaikkea paskaa sinusta. Ja selviäminen erosta on sinun käsissä. Jos sun ex ei sovi ne syyt mitkä olet hänelle esittänyt niin ethän voi mitään katkeralle ihmiselle. Sinun se tulee kertoa muille miksi eron halusit ja miksi tuo ex vastustaa.

    • pidetäänomatasiatomina

      Ei niitä eron syitä tarttee koko kylän kanssa ruotia. Riittää kun sanoo muille, että xxx ei halunnut erota ja sen takia on karheena. Ei niitä eksän juttuja eikä sen motiiveja tarvitse lähteä selittelemään muille ihmisille eikä edes sitä omaa kantaansa kertoilemaan. Jos joku lähtee eksäsi kelkkaan haukkumaan sinua, niin sille kyseiselle ihmiselle voit oikaista asian, mutta ei teidän eron syistä tarvitse koko maailmalle kuuluttaa.

      Tässä tilanteessa kerrot sille eron toiselle osapuolelle uudelleen pahoittelut erosta ja lisäät siihen, että sinä et pysty enää jatkamaan parisuhdetta hänen kanssaan niistä syistä jotka olet hänelle jo kertonut. Oletan että olet selkokielisesti sanonut miksi haluat erota.
      Se siitä, turha jäädä jauhamaan asiasta, ei muuta kuin eteenpäin.

    • jokuvainoon

      Aluksi on vaikeaa. Mutta kokemuksesta sanon, että alkaa se jossakin välissä helpottamaan. Hae tukea ystäviltäsi ja keskity johonki, mikä vie ajatuksesi muualle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      84
      1679
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      85
      1212
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1113
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      66
      880
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      102
      861
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      808
    7. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      721
    8. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      712
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      47
      661
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      643
    Aihe