Katselin tuossa alueuutisia ja hämmästyin suuresti. Savonlinnasta lakkautettiin opettajakoulutus ja se siirrettiin Joensuuhun. Millä perusteltiin siirto? Nyt Savonlinnassa joutuu purettavaksi jopa 500 vuokra-asuntoa. Joensuuhun joudutaan rakentamaan kiireellä varmaan saman verran uusia vuokra-asuntoja opiskelijoille.
Miksi ne talot täytyy purkaa? Näyttivät aivan kunnossa olevilta. Siirretään ne ikuiset elätit sieltä Helsingin kalliista lukaaleista Savonlinnaan. Savonlinnan kaupunki saisi vuokratulot ja Helsingistä vapautuisi asuntoja työssäkäyville. Valtiolle tulisi säästöjä vuokra- ja asumistuki menoissa.
Vapaaus valita asuinpaikka kuuluu sille joka maksaa asumisen ja elämisen.
Miksi ne talot täytyy purkaa? Näyttivät aivan kunnossa olevilta. Siirretään ne ikuiset elätit sieltä Helsingin kalliista lukaaleista Savonlinnaan. Savonlinnan kaupunki saisi vuokratulot ja Helsingistä vapautuisi asuntoja työssäkäyville. Valtiolle tulisi säästöjä vuokra- ja asumistuki menoissa.
Vapaaus valita asuinpaikka kuuluu sille joka maksaa asumisen ja elämisen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Joo, hoksasivat että grynderien ja asuntojen vuokraajien markkinat kuolevat, jos kaupungissa liikaa tarjontaa! Nyt laulavat kuorossa, että ne 500 asuntoa ovat niin huonossa kunnossa, ettei kannata tehdä minkäänlaista huoltoa tai tarvittaessa remonttia.
Sanopa muuta,sitä on itäSuomessa jo ihmetelty pitkään. Mutta kun johtajina on ketä on,tuloksena on vain sutta ja sekundaa,millä valtion rahalla tosiaan Joensuuhun nyt rakennetaan uusia opiskelija-asuntoja?Ei se ihme että miljardit ei valtiolla riitä vaan aina vaan joutuu ottamaan lisää velkaa.
No eilen jo tuo huru ukkojen touhu oli Itä - Suomen alueuutisissa. No eikö noita asuntoja olisi voinut ottaa asunnottomien käyttöön ja siirtää niitä muualta Suomesta sinne Savonlinnaan ?
Että silleen.
Paremmilta ne näytti kuin Vantaan vastaavat, kun britit laittaa rajat kiinni, asukkaat tulee Ranskasta Savonlinnaan.
No eiköhän se ole sama missä kaupungissa nuo asunnottomat ja muut loisijat niitä sossu avustuksia nostaa ? Jos ei kelpaa muuttaa noihin tyhjiin asuntoihin pitää lopettaa avustusten maksaminen. Että silleen.
Tuollainen toiminta on varmaan konsulttien laskelmissa kansantaloudellisesti kannattavaa. Ihmettelen noita joka paikan konsultteja. Miksi kuntien ja kaupunkien virkamiehille maksetaan palkkaa kun työt tekevät helppo-heikki konsultit. Vai eikö mistään päätöksistä uskalleta ottaa vastuuta.
Lobbaus on uusi termi korruptiolle. Kuulostaa hienommalta, eikä kaikki edes tajua mistä kysymys.
Oliko taas viisas tyttönen Grahn-Laasonen asialla. Miksi kaikki pitää pilata ja sotkea koko yhteiskunta tämän hallituksen aikana. Viedäänkö meiltä tuhkatkin pesästä ennen seuraavia vaaleja.