Voisiko naiset palstalla kertoa miksi kaikki ex naiseni ovat rakastuneet "sätkäkonehippeihin", vaikka ei sillä mitään merkitysä minulle olekkaan...enää. Kunhan vaan kyselen aikani kuluksi ja uteliaisuttani.
https://youtu.be/nXTtA5bKHrM
Pahin kilpailijani..."sätkäkonehippi"
11
524
Vastaukset
- yybee
Mukavaa vaihtelua varmaan, kaltaisesi vanhan vitjamunan jälkeen.
- siinäsupersankarit
Tarkoitit ehkä tätä MÄKÖveriä joka seikkailee aina ilmastoiniteippinsä kanssa kuten Jeesus kersanaan, SähköHippi voi olla sitten joo joku eri "Supersankari" sitten kuten joku IronMAN, RAUTAUKKO RAKENTAA SÄHKÖTEIPISTÄÄN LAITTEITA.
- pitkätukka-68
En mä käytä konetta sätkänkäärintään.
"Sätkäkonehippi" on palstatermi täysin falskille feikkaajalle (josta naiset tietenkin pitävät enemmän kuin sinusta).
- Karvamies
Sätkäkonehippi on mies, joka ajaa Citreon 4 cv: tä rättikatolla, koska tavallinen olisi pelkkä "rättäri". Sätkäkonehipin karderoopiin kuuluu myös tyylikäs Afgaanitakki.
- Tyydass
Karvamies kirjoitti:
Sätkäkonehippi on mies, joka ajaa Citreon 4 cv: tä rättikatolla, koska tavallinen olisi pelkkä "rättäri". Sätkäkonehipin karderoopiin kuuluu myös tyylikäs Afgaanitakki.
Väärin. Aito sätkäkonehippi ajelee julkisilla koska eihän niillä ajokorttia ole. Kesäisin voit bongata sätkäkonehipin puistosta työntämässä ruosteista polkupyörää, muovikassin nyssykkä sarvessa.
- Karvamies
En suostu yhtymään tuohon näkemykseen. 70-luvun alkupuolen maailmassa sätkäkonehippi oli tuo, jonka kirjoitin lisäksi heillä saattoi olla kahvapulisongit.
- pitkätukka-68
Olenhan mä vähän hipppi, mutta en ilmeisesti kuitenkaan sätkäkonehippi, sillä mikään kuvailemistanne ei sovi minuun.
Sinällään ihan hyvä, olen mielelläni luokittelematon (vai olenkohan luokaton). - Karvamies
TM- lehtihän aikoinaan teki näitä tämmöisiä autovertailuja, joissa oli myös CV 4 testattavana ja he kyllä käyttivät kyseisestä autosta termiä "sätkäkone". CV 2 oli puolestaan perinteisesti "pupujussi". Kun katsoo sen aikaisia valokuvia Ben Zyskowtczhista ja Kimmo Sasista (Afgaanitakkeineen) niin siinä on sätkäkonehippi.
Tämä toinen termi/ käsite; jännäpoika/ jännämies on jännäpojan osalta myös kyseiseen aikaan liittyvä. Jännäpoika tarkoitti "kevari"- kortin omaava, jolla silkkihuivi, röyhelöpaita, metallihohtoinen kypärä, hyvät hampaat. Vanhimmat naiset jotka käyttivät jännäpoika- termiä olivat syntyneet 1800-luvun puolella-revi siitä.
Jännämiehiä ei siihen aikaan vielä ollut. Siihen aikaan naimisiin mentiin siinä 20-vuoden molemminpuolin. 30-vuoden jälkeen saatiin ensimmäinen sydänkohtaus. 50-vuotiaina osa kuoli jo pois. Palstalla esiintyvä "jännämies"- termi olisi ollut mahdoton siihen aikaan, koska piti ottaa itse vastuu omasta elämästään.
- oot.luuseri
Koska sinulla on huono naismaku!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni1096676Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.
UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M884311L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?
Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa453629TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a133030Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu6261630- 661048
Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja551023Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?1991004- 9999
Osaako kukaan sanoa?
Mikä on syy siihen, että apulaisidiootti yrittää kaikin keinoin haitata kaikkea yrittämistä Ähtärissä? Nyttkin pilkkaa j47969
