Kroonistuneen neuroborrelioosin oireet

Tiedän, että minulla on pitkäaikainen hermostoon levittäytynyt borrelioosi. Se on jatkunut noin 12 vuotta. Alkoi joikean jalkaterän varpaiden kärjistä noin vuonna 2006 turtumisen tunteella. On edennyt hyvin hitaasti ja on nyt hieman alle polven molemmissa jaloissa. Turran tunne, nilkkojen pöhöttyminen aika-ajoin ja kivuliaat öiset jalkaterien suonenvedot vaivane. Varpaat eivät tottele enää määräyksiäni.
9176
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Lääkärit eivät usko epäilyjäni. Borrelia-vasta-ainetestit yleensä negatiiviset. Kaksi testiä raja-arvoiset. Antibioottikuurit auttavat muutamaksi kuukaudeksi. Tutkitaan aivan muita syitä mutta kun niitä ei löydy. Luotetaan sokeasti vasta-ainetutkimuksiin.

Äänestä
  • Kyllä lääkärit tietää mutta kun siitä ei välitetä. Itsellä kanssa krski-ikäisenä vaivoja pään ja niskan hermoradoissa ,lääkärien mielestä ei haittaa menoa vaikka välillä olo kuin neliraajahalvaantuneella. Noilla vaivoilla kuuluisi jo saada helpotusta töistä ja korvausta vakuutuksesta mutta ei.
    Suomessa tällaisista ihmisoikeuksista välitetä kuin poikkeustapauksissa,lääkärit jättää yleensä diagnosoimatta tai diagnosoivat vaivat lievemmiksi kuin todella ovat.

    Äänestä

Mitä muita syitä voisi olla? Verenkierto ja aineenvaihdunta tulevat ensimmäiseksi mieleen.

Äänestä

Onhan sinulta diabetesta todettu? Sehän vie jalat kuolioon. Oletko edes borrelioosialueelta vai lukenut liikaa siitä?

Äänestä

Jos kerran suomalainen terveydenhoitojärjestelmä ei riitä tähän, eikä läääkäreillä ole osaamista
tähän
miten ne kuvittelee selviävänsä miljoonasta siirtolaisesta
jotka tulevat ties mistä tautialueilta.

Sanooko ne ruttotautisellekin - "ota buranaa" "sä vaan luulet"



Suomalainen lääkärikoulutus ja lääkäriaines on surkea.
Eivät osaa hoitaa selkäasiaa, ei keuhkoasioita ei mitään edes perusasiaa.

Ylipalkattuja ja koppavia. Asenne on suurin ongelma.

Katselin Päivärinnan haastattelemaa Markoa, näyttäis hoitovirheeltä.
Hoitaja paikkaa lääkärin virhettä - haukkumalla asiakasta hulluksi ja
tarjoaa vielä mielialalääkkeitä.
Törkeää heitteillejättöä ja ylenkatsomista.

Mikä siinä testien ottamisessa on niin vaikeaa? EIKÖ LÄÄKÄRI OSAA EDES
POISJÄTTÖTEHTÄVÄÄ JA RAJATA VAIHTOEHTOJA JOHONKIN SUUNTAAN?

ONKO TYÖPAIKKALÄÄKÄRIT JA TERVARIN LEKURIT SIDOTTU
NOLLATESTEIHIN - ETTÄ KAIKKI ASIAKKAAT HEITEÄÄN ULOS
MINIMIENERGIALLA?

Äänestä

Kyllä se löytyy verestä mikä siellä on. Vereen jää aina jälki
mutta Suomessa ei ole laitteita eikä
lääkäreillä näytä olevan halua
tehdä asialle mitään.

Olen miettinyt tota Sote juttua, että mikä siinä ajaa sitä väkisin kuin kääärmettä piippuun?

Yksi syy saattaa olla lääkäreiden asenne ja kentällä on oikeasti mätä ilmapiiri.
Joo - tottakai kokkare tahtoo järjestelmän lihoiksi - jotta se sais suhmuroitua itselleen
bisneksiä - mutta muuttaako se mätää asennetta paremmaksi?

Flunssan jälkitautikin voi aiheuttaa tuollaisia oikeita,
espanjantauti viimevuosisadan vaihteessa teetti hermostollisia oireita,
borrelioosi voi aiheuttaa tuollaisia oireita,
flunssarokotteet voivat aiheuttaa tuollaisia oireita....
JA NUO KAIKKI NÄKYY VERIKOKEESSA.

Kysymys kuuluu: kuka uskaltaa ottaa ne testit ja lukea ne ääneen?
Miksi: ihan vaan siksi, että saisit asianmukaista hoitoa.

Miksi Suomessa osaaminen on nolla tartuntatautien hoidossa ja diagnostiikassa?

Tutustuminen espanjantautiin pitäisi kuulua lääkäriopintoihin. Siitä on paljon tutkimuksia ja
se on hyvin opettavainen aihealue.
Vai miksi lääkäri on lääkäri? Rahasta ja maineesta?

Äänestä

Minulla taas on aivoihin levinnyt suvakismin aivokuppa.

Äänestä

Borrelioosi oli ihan lapsena. Parin viikon tynkä antibiootti kuuri jäi kesken. Koulumenestys oli aina heikko ja paljon autistisia oireita, mutta selvisin eteenpäin ja jostain syystä jopa terveen papereilla. Myöhemmin toisen vanhemman luona asuessa borrelioosi iski uudelleen ja lääkäriin menoa viivyteltiin kuukausi, mutta siihen yksi "täysi" kahden viikon luuri jotain antibioottia varoiksi kun lääkärin mielestä "ihottuma" oli sen verran outo. Aikuisiällä tuli rintakivut, huimaus, pyörrytys ja selkäkivut. Diagnoosi vaihdellut ahdistuneisuushäiriöstä, keskittymishäiriöön. Nyt selvien reuma oireiden takia... Tarina jatkuu, tuskaa ja kärsimystä on takana jo 20 vuotta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


rmatti kirjoitti:

Tiedän, että minulla on pitkäaikainen hermostoon levittäytynyt borrelioosi. Se on jatkunut noin 12 vuotta. Alkoi joikean jalkaterän varpaiden kärjistä noin vuonna 2006 turtumisen tunteella. On edennyt hyvin hitaasti ja on nyt hieman alle polven molemmissa jaloissa. Turran tunne, nilkkojen pöhöttyminen aika-ajoin ja kivuliaat öiset jalkaterien suonenvedot vaivane. Varpaat eivät tottele enää määräyksiäni.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu