Hei.Onko kokemusta ja miten selviydyitte yllättävästä erosta.
Mies lähti yllättäen mitään sanomatta, viestiä tai kirjettä ei jättänyt, häipyi, vei tavaransa .
Muutaman päivän päästä tuli sp.viesti, pidä hyvää huolta yhteisestä asunnostamme,laita myyntiin.
Olen ihan turta, toimintakyky mennyt, voiko joku noin näin häipyä,,,,,,näköjään.Uskon,että löytyi uusi rakkaus mutta tapa millä tavoin lähtee on ihmisarvoa alentavaa.
Onko kokemuksia..
4
272
Vastaukset
- Kuulaut
Voimia sinulle. Kokemuksesta tiedän, että tilanne on rankka. Olin itse shokissa, enkä tiennyt kenelle kertoisin, että se mies, johon olin luottanut ja jota olin kunnioittanut, veti maton jalkojeni alta.
Vähän ajan päästä tajusin, ettei moisen pelkurin ja luuserin, joka ei pystynyt edes kasvokkain erohalujaan kertomaan, perään kannattanut itkeä.
Enpä ole vieläkään kertonut kovinkaan monelle miten mies suhteesta lähti. En vaan ole halunnut tunnustaa, että oon ollut niin raukkamaisen miehen kanssa naimisissa. Omaisuuden jaosta päästiin kyllä hyvin sopimukseen, sillä sanoin hänelle, että jos yhtään yrittää minua vedättää, kerron kaikille hänen tapansa hoitaa ero.
Lämmin halaus, tsemppiä ja sisua haastavaan tilanteeseesi. - nursekindwoman
Ohoh Enpä ole tiennyt, että tuolla tavoinkin suhteesta hävitään, siis puhumatta asioista, sanomatta mitään. No eipä silti, eihän eroamisen tavasta mitään säädöksiä tai lakeja ole olemassa. Jos haluaa lähteä, sitten lähtee ja jos ei kykene sitä kasvotusten sanomaan, niin sitten vissiin täytyy vaan lähteä. Kun eihän ne mitään mieltä ylentäviä keskusteluja ole ne, kun jäädään erosta sanomaan ja puhumaan, melkoista myrkkyä sekin.
Erikoista on se, että mies vinkkaa laittamaan yhteisen asuntonne myyntiin... kun jos se on teidän molempien nimissä, et pysty sitä yksin myymään. Minä henkkoht tuossa tilanteessa en varmaan tajuais edes, että kyse on erosta... jotenkin olisin vaan siitä miehestä huolissaan, että eihän se vaan oo tekemässä itelleen mitään tai onko kaikki muuten ok. En ainakaan ite osais piruja maalata seinille, vaan enempi tosiaan olisin huolissaan siitä toisesta... - hidalgonkesyttäjä
Ihan niin kuin ed. ihmetteli . Miten voit mukamas laittaa yhteisen omaisuuden myyntiin .. et mitenkään.. sen kun jatkat asumista asunnossa ja odotat milloin herra hidalgo ymmärtää että et toimi hänen ohjeidensa mukaan. Taatusti kuulet hänestä vielä.
- Luiminain
Kiitos Teille kun vastasitte. Ei hän ole tekemässä mitään itselleen, vaan uusi rakkaus vei miehen.Valtakirjan laittaa, että saan hoidettua hänenkin puolesta asiatat , kodin myynti, tavarat ym.asiatat. On niin tyrmistynyt olo, etten tiedä mistä aloittaa,toimintakyky meni,,,kai johtuu valvotuista öistäkin..Hänen sanojaan lainaten kun sp ilmoitti asian, elämä on tämmöistä, joskus voi käydä näinkin eikä ketään(sukulaiset, ystävät)kiinnosta tämmöiset asiat.Vielä kehtasi kirjoitta, että kuinka huolisaan hän on minun terveydestä...on muutama iso leikkaus tehy ja niistää olen jo toipunut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikuiset kaipaajat
Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo1003074- 262634
Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää
Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv722389Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle
Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m422344Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta282049- 861857
En tiedä ymmärrätkö
Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk71749Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla
Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä251558Kun ei numeroa
niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍311412- 91317