Onko kokemuksia..

Luminain

Hei.Onko kokemusta ja miten selviydyitte yllättävästä erosta.
Mies lähti yllättäen mitään sanomatta, viestiä tai kirjettä ei jättänyt, häipyi, vei tavaransa .
Muutaman päivän päästä tuli sp.viesti, pidä hyvää huolta yhteisestä asunnostamme,laita myyntiin.
Olen ihan turta, toimintakyky mennyt, voiko joku noin näin häipyä,,,,,,näköjään.Uskon,että löytyi uusi rakkaus mutta tapa millä tavoin lähtee on ihmisarvoa alentavaa.

4

294

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kuulaut

      Voimia sinulle. Kokemuksesta tiedän, että tilanne on rankka. Olin itse shokissa, enkä tiennyt kenelle kertoisin, että se mies, johon olin luottanut ja jota olin kunnioittanut, veti maton jalkojeni alta.
      Vähän ajan päästä tajusin, ettei moisen pelkurin ja luuserin, joka ei pystynyt edes kasvokkain erohalujaan kertomaan, perään kannattanut itkeä.
      Enpä ole vieläkään kertonut kovinkaan monelle miten mies suhteesta lähti. En vaan ole halunnut tunnustaa, että oon ollut niin raukkamaisen miehen kanssa naimisissa. Omaisuuden jaosta päästiin kyllä hyvin sopimukseen, sillä sanoin hänelle, että jos yhtään yrittää minua vedättää, kerron kaikille hänen tapansa hoitaa ero.
      Lämmin halaus, tsemppiä ja sisua haastavaan tilanteeseesi.

    • nursekindwoman

      Ohoh Enpä ole tiennyt, että tuolla tavoinkin suhteesta hävitään, siis puhumatta asioista, sanomatta mitään. No eipä silti, eihän eroamisen tavasta mitään säädöksiä tai lakeja ole olemassa. Jos haluaa lähteä, sitten lähtee ja jos ei kykene sitä kasvotusten sanomaan, niin sitten vissiin täytyy vaan lähteä. Kun eihän ne mitään mieltä ylentäviä keskusteluja ole ne, kun jäädään erosta sanomaan ja puhumaan, melkoista myrkkyä sekin.
      Erikoista on se, että mies vinkkaa laittamaan yhteisen asuntonne myyntiin... kun jos se on teidän molempien nimissä, et pysty sitä yksin myymään. Minä henkkoht tuossa tilanteessa en varmaan tajuais edes, että kyse on erosta... jotenkin olisin vaan siitä miehestä huolissaan, että eihän se vaan oo tekemässä itelleen mitään tai onko kaikki muuten ok. En ainakaan ite osais piruja maalata seinille, vaan enempi tosiaan olisin huolissaan siitä toisesta...

    • hidalgonkesyttäjä

      Ihan niin kuin ed. ihmetteli . Miten voit mukamas laittaa yhteisen omaisuuden myyntiin .. et mitenkään.. sen kun jatkat asumista asunnossa ja odotat milloin herra hidalgo ymmärtää että et toimi hänen ohjeidensa mukaan. Taatusti kuulet hänestä vielä.

    • Luiminain

      Kiitos Teille kun vastasitte. Ei hän ole tekemässä mitään itselleen, vaan uusi rakkaus vei miehen.Valtakirjan laittaa, että saan hoidettua hänenkin puolesta asiatat , kodin myynti, tavarat ym.asiatat. On niin tyrmistynyt olo, etten tiedä mistä aloittaa,toimintakyky meni,,,kai johtuu valvotuista öistäkin..Hänen sanojaan lainaten kun sp ilmoitti asian, elämä on tämmöistä, joskus voi käydä näinkin eikä ketään(sukulaiset, ystävät)kiinnosta tämmöiset asiat.Vielä kehtasi kirjoitta, että kuinka huolisaan hän on minun terveydestä...on muutama iso leikkaus tehy ja niistää olen jo toipunut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      169
      3857
    2. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      76
      3054
    3. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      44
      2111
    4. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      22
      1994
    5. Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi

      pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?
      Ikävä
      46
      1838
    6. TUNNISTELAATIKKO

      Tähän ketjuun voi laittaa yhdellä tai kahdella lauseella (tai vaikka yhdellä sanalla) täydellisen tunnisteen, jonka vain
      Ikävä
      85
      1331
    7. Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä?

      Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä? Moni reality ja visailuohjelma luottaa julkkiksiin, mutta sentään
      Tv-sarjat
      25
      1258
    8. Minkä tunteen tunnet

      juuri nyt? ap kiitollisuuden.
      Tunteet
      40
      1250
    9. Zoo jatkaa - jatkuuko mustamaalaus?

      Tänään on päätetty Zoon avaamisesta uudelleen. Mielenkiintoista nähdä kautokurujen reaktio, nyt kun kyse ei ole kunnalli
      Ähtäri
      58
      1038
    10. Valehdella saa, totuus salataan

      Vaikuttaa vähän siltä, että sensuuria toteutetaan juorupalstallakin. Asioita saa kaunistella ja vääristellä, mutta totuu
      Savonlinna
      10
      748
    Aihe