että tehtäessä autokauppaa autoliikkeessä, liike ei rekisteröi vaihtoautoa nimiinsä, vaan odottelee ostajaa, jolle sitten auto rekisteröidään alkuperäiseltä omistajalta?
Onko yleinenkin käytäntö,
Kyselevä
4564
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Se käytäntö erottaa jobbarit autokauppiaista.
Mietippä kummin päin.
Sillä tavalla jobbarin ei tarvi rekisteröidän autoa itselleen jolloin sen ei tarvi myöskään maksaa veroja ym. Kaiken mitä se saa autosta menee siis omaan taskuun. Kyseessä taitaa olla veropetos? Sitten jos autossa ilmenee jotain vikaa niin on turha mennä jobbarille huutelemaan koska sillä ei ko. autoa ole koskaan ollutkaan.
Juu. Ja tietääkseni autokauppias myy sen vaihtoautosi jobbarille köntässä (jos epäilee, ettei itse saa sitä hetikohta myytyä) Eli pannaan yksi helmi (=melko hyvä yksilö) sekaan ja 9 romua. Hintaan 1500 euroa kipale tai sinnepäin.
Turha siinä on rekisteröidä niitä romuja itsellen. Kysehän on autokauppiaalle kuitenkin "veroluonteisesta" maksusta. En minäkään sitä rekisteröintiä tekisi, jos olisin autokauppias tahi jobbari.
Kaiken näköiset verovelat, käyttöraipat, parkkisakkojen karhuamiset sun muut yllätykset entisen autosi taholta vältät tekemällä kunnollisen luovutustodistuksen kotterostasi. Papruun kirjaat myyjän ja ostajan nimet, osoitteet, puhelinnumerot ja sotut sekä kaupan kohteesta merkin, mallin, vuosimallin, rekisteritunnuksen ja tärkeimpänä rungon numeron. Aika ja paikka. Ja varman päälle vielä kellonaikakin. Kuorrutukseksi vielä maininta väristä ja vaikka mukaan annetusta roinasta; stereot, kattoteline, toiset renkaat ja sitä rataa. Näin voit ajoneuvohallinnolle ja parkkipuolukoille sun muille instansseille todistaa hankkiutuneesi vekottimesta eroon mainitulla päivämäärällä, joten maksut kuuluvat sille toiselle paperissa mainitulle. Papru tehdään kaksin kappalein, toinen ostajalle, toinen myyjälle. Ei hiilikopiona vaan kahtena originaalina. Henkilötietojen tarkistaminen virallisista todistuksista kuuluu asiaan.
Kuulostaa äkkiseltään nipottamiselta mutta saattaa säästää monelta harmilta.