Suomessa näennäinen materialistinen "hyvinvointi" ehkä on mutta motivaatio työntekoon ja yrittämiseen on riistetty jo aikoja sitten. Veronveronveronveroja, jotta työttömät voi dokata ja puolueiden iso- ja pikkunilkit voi matkustella ympäri maailmaa.
Itse lähdin pakoon kaikkea tätä perverssiä touhua ja minnekäs muuallekaan kuin USA:han. Enkä ole katunut. Tänne jään. Täällä ei kommunismilla ole sijaa. PS. TV-sarjoja kannattaa katsella hieman kriittisemmin, todellisuus on todellakin aivan toista.
Itse lähdin pakoon kaikkea tätä perverssiä touhua ja minnekäs muuallekaan kuin USA:han. Enkä ole katunut. Tänne jään. Täällä ei kommunismilla ole sijaa. PS. TV-sarjoja kannattaa katsella hieman kriittisemmin, todellisuus on todellakin aivan toista.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Miten se todellisuus on erilaista sarjoihin nähden? Ja missä siellä?
Hill Street Blues!
Ei kai ihmisen elämä voi olla niin kiertynyt yhden pienen asian ympärille kuin autovero? Sehän on vain yksi mitätön vero muiden ah. raskaitten verojen joukossa.
Vai onko autoon sijoitettu rahamäärä ollut epätavallisen suuri verrattuna tuloihin.
Ei autovero ainakaan minulle koskaan ole ollut mikään ongelma. Eihän sitä ole edes ihan pakko maksaa! Auton omistaminenhan on vapaaehtoista, myös Amerikassa otaksun.
Mitä Amerikkaan taas tulee on sillä paljon muutakin niin kielteistä kuin myönteistäkin.
Mutta onhan toki otettava huomioon mitä niillä verovaroilla aikaansaadaan niin täällä kuin siellä rapakon takana.
... Juankoskella etkä missään USA:ssa....
Ääääääät ja öööööööt tulee ihan hyvin, joten ei taida poika Amerikasta sähköttää.
scandit syntyy:
pida alt alhaalla ja sivunappaimistossa 1 3 2 niin tulee ä
pida alt alhaalla ja sivunappaimistossa 1 4 8 niin tulee ö
oliko muita vaitteita?
.
vahvat suunnitelmat ja valmistelut, ei ehkä tosin USAaan. Tämä kommarivaltio saa puolestani touhuta aivan mitä tykkää.
Kerropa auton hinnoista esimerkkejä USAssa, entä vakuutusten hinnat ?.
Miten musta vaan tuntuu että mitä enemmän politiikka on oikealle kallistunut,sitä tiukempaa tavallisella duunarilla on ollut.
Ei tää Viinanenkaan uskoakseni kovin kiihkeä kommari ollut?!
Jos valtio verottaa joka asiassa mm. autot niin eikö se ole kommunismia ?. Olkoon sitten vaikka piilokommunismia; jotkut täällä vielä kehtaa kutsua itseään oikeistolaisiksi, hah !.
mitä sinä autoilufoorumilla itket Suomen verotuksen kurjuutta. ??
Aina tulee kerran viikossa joku (siis sinä) tänne autoilufoorumiin valittamaan Suomen huonoutta ja kurjuutta. Mitä hemmettiä tänne ?
Tämä on AUTOILUfoorumi ja autovero on vapaaehtoinen vero, kuten joku jo sulle huomauttikin.
Jos oikeasti asuisit jenkkilässä ei sinua varmasti kiinnostaisi Suomen autovero paskankaan vertaan ! Kyllä kait sinä yhteiskuntakriitikkona kävisit tollaisia keskusteluja ihan muualla kuin AUTOILUfoorumilla.
Selvästi kirjoituksestasi paistaa läpi sun oma kurjuutesi, kun et saa millään sinne Korsoon sitä mersua ostettua. Ja naapurin suleimankin (se kebappibaarin jätkä) ajaa jo mersulla, vaikka ollut Suomessa vasta 2 vuotta ja nyt jo menee paremmin kuin sulla..
Ja jätät aina vastaamatta kun sulle vastataan. Kokeile seuraavalla kerralla jotenkin eri tyylillä, silleen vaikka leveeeesti jenkkityylillä, oh yeah ! Vähän niin kuin ridge forresteri. kun saippuasarjat tunnet
viva Che Quevara !
"PS. TV-sarjoja kannattaa katsella hieman kriittisemmin, todellisuus on todellakin aivan toista."
Ei olekaan. Sinä sairastut (et ole kaunis ja terve ikuisesti), tarvitset vakuutuksen muten olet "Bankrutt" hetkessä...
Miten järjestät/maksat lasten koulunkäynnin (esim. ruoka ei ole ilmaista) ym.
Meidän perhe samat teki johtopäätökset kaksi vuotta sitten.
Muutettiin Neuvosto-Suomesta. Kyllästyttiin korkeisiin hintoihin, mataliin palkkoihin, hirveisiin veroihin, huonoihin palveluihin, kyräileviin naapureihin, kalliisiin autoihin ja vittumaiseen poliisiin.
Asuttiin ennen vuokralla Jakomäessä, autona 4 vuotta vanha, saatanan pieni Civic, josta sai peräpukamia työmatkalla. Itse olin nuohoaja, palkka nipinnapin 18000/kk, verottaja vei neljänneksen. Vaimo perushoitaja, mutta ansio-sidonnaisella, kun Viinanen oli leikannut terveyspalvelut. Kolme lasta ja jatkuva korva-tulehdus. Ei päivähoitopaikkaa, kun meikäläinen muka tienasi liikaa.
Nyt asumme Espanjassa paritalossa tyylikkäällä asuinalueella. Ei ole mustalaisia naapurissa, eikä somaleja. Ei räntää eikä hyttysistä. TV-lupaa ei tarvita ja autoa saa ajaa 0,8%:n hiprakassa. Poliisi pitää roskaväen kurissa.
Autona meillä on E-sarjan Mersu 430, joka alkaa kohta olla jo osittain maksettu.
Olemme alkaneet urheilla ja syödä terveellisesti. Maitopurkin hinnalla saa täällä upeita Riojan viinejä, joiden maistelussa ym. gastronomiassa vierähtää ilta jos toinenkin. Suomessa naudanpihvi maksaa 15 euroa kilo, mutta täällä ruoka on halpaa. Pitsaa ja tortilloja saa parilla, kolmella eurolla, riisotto ei maksa katukeittiössä sekään juuri mitään eikä ratatouille. Hyvästi vain makkara ja perjantaikossu.
Opiskelemme iltaisin Espanjan kieltä ja historiaa. Golffia opettelemme lyömään ja sukeltamaan, samoin vesihiihtämään. Kivaa on. Meillä on rautainen kunto, reipas mieli ja hyvät hampaat. Olen laihtunut 4 kiloa ja vaimon tissit kasvaneet b:stä C-kuppiin.
Meillä on kauniit ja terveet lapset (nyt jo neljä) ja Jonna (pian 17 v) odottaa jo omaa pienokaista eräälle Manuel-nimiselle kreiville, jolla on viinitila ja linna Sevillassa. Vielä emme ole käyneet siellä, kun on aina tullut jotain harmillisia yhteensat-tumia, mutta "Manu" on luvannut viedä meidät sinne + merenrantahuvilalleen kalastamaan ja opettelemaan varjoliitoa.
Siitä linnasta on julkaistu oikein postikorttikin. Kuvassa on tyylikäs kivipalatsi jonka markiisiverhoissa toistuu suvun vaakunasta olevat viisi tähteä ja linnan vaati-mattomanlyhykäinen nimi:
Casa del Apostole - el Hostal de Cuatro Estrellas.
Tyttären häät aiotaan pitää tuossa linnassa ennen kuin lapsi syntyy elokuussa. Silloin meistäkin tulee oikeastaan aatelisia! Väsykää siihen kommarisuomessa.
Sevillalaisen perinteen mukaan Manuel on nyt matkustanut äitinsä luo muutamaksi kuukaudeksi suunnittelemaan häävalmisteluja. Sen piti eilen tulla hakemaan Jonna käymään siellä, mutta sille on kai tullut jotain ongelmia. Ilmeisesti ainakin hänen molemmat suomalaiset kännykkänsä ovat menneet rikki, kun niihin ei ole saatu pariin viikkoon yhteyttä.
Ei se ainakaan siitä voi johtua, ettei ole kenttää. Kuvassa sen linnan seinässä on kyltti, jossa on puhelimen kuva ja teksti "el teléfono" ja se kuulemma tarkoittaa, että paikassa on yksityinen gsm-linkkitorni! Kortti on painettu jo v. 1980, joten puheet Suomesta johtavana langattoman viestinnän maana voitte sitten unohtaa tästä lähtien.
Ja ne Nokian puhelimet on on kanssa ihan paskoja. Manulle kun yrittää soittaa, niin nauhoitettu tiedote vain toistaa, jotain, että "el nombre cerrado es..." ja toisesta numerosta sanotaan, että "son doscientas 250 pesetas per minuto..."
Ei sillä muuten mitään väliä, mutta annoin "Manulle" meidän auton (täytyyhän vävypoi-kaa auttaa) ja nyt on kovin ikävä hemmottelevia nahkapenkkejä ja huviajeluja kauniilla maaseudulla. Kaikki palveluthan täällä ovat kävelyetäisyydellä, ettei autoa sen puoleen tarvitse.
Nuohota mun ei täällä tarvitse, kun ei ole mitään hiton palomääräyksiä. Tiedossa onkin jotain siistejä sisätöitä Manun johtamassa kansainvälisessä kaupanalan yrityksessä. Oli vähän puhetta jostain tuotesuunnittelun päällikön hommista.
Firman pääpaikka on Barcelonassa, mutta ne avaa konttorin täällä lähiaikoina, kunhan se ensin valmistuu. On meinaan massiivinen työmaa.
Vaimon ei tarvi täällä käydä töissä ollenkaan, kun täällä on kuulemma sosiaalisesti ihan ok, että muijat on kotona ja valtio maksaa kuulemma aika hyvin jotain tukea. Me ei olla ihan vielä päästy sen piiriin, kun pitää ensin asua jonkin aikaa täällä, mutta tuskin siihen enää kauaa menee. "La temporada cinco años", tai jotain eli ei kai ole enää kuin 5 anomusta ennen meitä.
Toistaiseksi on eletty ihan sillä, kun myytiin se Civikki ja yhelle hölmölle pankkimiehelle osuutemme perikunnan perämettästä. Saatiin yhteensä satoja tuhansia markkoja tosta vaan, vaikka sitä ollut kuin joitain kymmeniä hehtaareja ja sen äijän joku asiantuntijaki sano, että puut oli jo niin vanhoja, ettei niistä enää ollut paperin raaka-aineeksi vaan menevät vain johonkin mekaaniseen puunjalostukseen.
Päästiinpä viimiseksi työksemme huijaamaan suomalaista pankinjohtajaa, mutta pankkituki huomioonottaen se oli sille oikein.
Täällä on muuten lainat halvempia kuin Suomessa, vaikkei ole paljoa tarvinnu ottaa. Nimelliskorko on 12%, mutta kun se on euroissa, niin eihän se ole kuin 2% vanhassa rahassa!
Jos olisin kaikesta tästä tiennyt, olisin muuttanut pois Suomesta jo 80-luvun taitteessa!
halvat huvit. Suomalainen sananlasku. Mee nyt sitten heti maanantaina sossuluukulle.
Tuolla asenteellasi toivon todella että jäät sinne, etkä palaa eläkepäiviäsikään tänne viettämään....
Mikä siinä on, että jos uskaltaa avata suunsa ja kertoa arvostavansa jotakin maata enemmän kuin Suomea, saa aina kuraa niskaan? Katkeruuttako? Ymmärtäkää, että ei täällä asiat ole niin hyvin kuin poliitikot antavat kansalaisten ymmärtää. Esim. palvelut ovat ala-arvoisia kustannuksiin suhteutettuina. Omarahatteisilla palveluilla asiat sujuisivat huomattavasti paremmin. Nyt jo ollaan tilanteessa, jossa hyviä terveyspalveluita saadakseen ne täytyy ostaa yksityisiltä. Miksi niiden, joilla ei koskaan tule olemaan lapsia täytyy maksaa koulujen ylläpidosta? Miksi joukkoliikennettä tuetaan kohtuuttomasti verovaroista, siinä ainakin tulisi olla käyttäjävastuuta enemmän. Yhteiskunnan tarjoamat palvelut eivät todellakaan ole edes Eurooppalaisittain kärkitasoa, vaikka näin annetaan ymmärtää. Verotus on saatuun laatuun nähden täysin kohtuuton... Kaiken lisäksi suomalaiset ovat poliitikkojen unelmakansa, kaikki hyväksytään vastaanpanematta (mitä nyt jupistaan kahvikeskusteluissa). Silmät avautuvat, kun asuu muualla kuin Suomessa. Täällä ei voida hyvin!
Sinä, minä ja naapurin Lissu. Meillä on juuri sellaiset poliitikot kuin ansaitsemme, kun itse ollaan ne valittu. Niin on jenkeilläkin nytkin yksi tyyppi, joka pistää hiekkaerämaita vieläkin sileämmäksi. Arvaas kuka senkin lystin maksaa. Kyllä ne nyt vielä taputtaa, mutta lasku tulee aikanaan.
Olen ollut yhteensä vuosia töissä eripuolilla maailmaa, mm. rikkaissa arabimaissa, Usassa ja Saksassa, joten tiedän, ettei ihmistä tee onnelliseksi "veroton auto". En todellakaan vaihtaisi meidän systeemiämme ainakaan jenkkiläiseen. Olisi hyvä että sellaiset muuttaisivat pysyvästi pois maasta, joita meno ei miellytä. Mutta, mutta kun taidot riittää vain valituksen asteelle.
Työtehtäväni veivät minut viimevuosikymmenellä neljäksi vuodeksi keski-eurooppaan. Matkaan lähti nuorimies erittäin vakain sinivalkoisin silmin, maailman-parhaasta-onnelasta, Suomesta. Kanssakäyminen paikallisten kollegoideni kanssa havahdutti minut vähitellen huomaamaan että muuallakin voi olla elämää, hyvää elämää.
Suomi-propaganda lottovoittoista ja muut normaalit väittämät ylivoimaisesta yhteiskuntasysteemistä evoluution huipulla ei pitänytkään paikkansa. Nuorilla on muuallakin mahdollisuus kouluttautua huolimatta perhetaustastaan. Keskiluokkaisella työtätekevällä ihmisellä on mahdollisuus luoda täysin itsenäinen, valtiontuista riippumaton, vauras elämä. Perheen hyvinvoinnin arvostus ja arvomaailma yleensäkin oli terveellä pohjalla. Hyvinvointi ja taloudellinen riippumattomuus on osa normaalia elämää, joten niihin suhtauduttiin rauhallisesti ilman hysteeristä hössötystä.
Palattuani kotomaahan totesin työtätekevän yksilön ryöstön hiotun huippuunsa yhteiskunnassamme. Mikäli teen työtä / työllistän muita, valtionvallan toimesta suurin osa varallisuuteni kasvusta leikataan perheeltäni pois, tulonsiirtojen avulla tasa-arvon nimissä. Siispä kaikki suomalaiset sosialisti lampaat leikkimään samalle sosialistiselle hiekkalaatikolle samoin hiekkalapioin, huolimatta yksilön kyvyistä tai pyrkimyksistä. Tuloerojen kasvun minimoimisen avulla varmistetaan ettei kenelläkään ole vahingossakaan hyvä olla.
Kun valhetta Suomi-onnelasta toistetaan, muuttuu se todeksi kun ei paremmasta tiedä / ymmärrä tai toistokertoja on riittävän useita. Lähestyisin asiaa lähinnä Komplementti-Kiannon säkein: Raukat vain jääköhöt.
Perheemme muuttaa maasta kuluvan vuoden aikana. Kiitos ja hyvää yötä sosialistinen Suomi, viimeinen lähtijä sammuttaa valot.
Maa, jossa laillistetulla ryöstöllä pitää elättää politrukkeja, ylipalkkaisia virkamiehiä ja omanedunedustajia on todellakin, ei pelkästään sosialistinen vaan KOMMUNISTINEN valtio. Kommunistimaata kutsutaankin nykyään hyvinvointivaltioksi...hehheehheee.
Itsekin olen Keski-Euroopassa asustellut muutamia vuosia ja yhdyn 100% näkemykseesi.
Miksi pitää rahoja kierrättää valtion kautta ns. hyvinvointipalveluihin ?. Siksi, että elättisakki saa vetää välistä ja paljon.
niin silmät avautuvat siellä näkemään miten heidän "hyvinvointinsa" on rahoitettu.
Aina takerrutaan veron määrään, mutta mielestäni veroksi voisi laskea myös itse kustannetut terveysvakuutukset, koulutuskustannukset, eläkkeet, jne. Näitä ei kukaan laske Amerikkaa ihannoidessaan.
Ensin maksavat noin 30% veroa valtiolle ja sen päälle edellämainitut. Valtio kustantaa maailmanlaajuisen "väkivaltakoneiston" eikä sitten paljon muuta. Herätkää.
Waltteri sattuu tietämään miten "helppoa" on muuttaa muka lihapatojen ääreen jenkkeihin. Somalikin pääsis sinne helpommin kuin sinä. Milläs sun tapainen pummi tulis siellä toimeen, kun ilman kallista vakuutusta kuolisit nälkään?
Sinähän sen sanoit mikä täällä on vikana! Se on tuo ainainen KATEUS, samaa ei löydä mistää paitsi ehkä venäjältä. Se estää asioiden parantamisen, kellään ei saa mennä paremmin, ei ikinä...
suurimmaksi osaksi suomalaisia, niin tää tasapäistävä sosiaalivaltion "kaikilla pitää mennä yhtä huonosti"-malli ei taida hävitä mihinkään. kyllähän progressiivisellä verotuksella päästään eroon naapurikateudesta kun kummallakaan ei ole varaa kuin siihen 1.4 litraiseen nissaniin...
Eikös ainakin Pohjanmaalla kateus ole suurin eteenpäin vievä voima. "Jos naapuri perustaa hyvinvoivan bisneksen, niin kyllä minäkin ja vielä paremman". Kateus positiivisessa mielessä lisää kilpailua, tuotantoa ja vaurautta.
Mutta jos homma toimii niinpäin, että; "Ellei minulla niin ei sinullakaan" silloin ollaan kyllä kuses.....
Kaikki tutkimukset osoittavat, että kateus, niinkuin vaikka ahneus, laiskuus, mässäily ym. "kuoleman synnit" kuuluvat ihmisen lajiominaisuuksiin kaikkialla maailmassa. Ei niistä pääse eroon, eikä tarvitsekaan. Joillakin joku ominaisuus vain on voimakkaampi kuin toisilla, mutta keskimäärin kaikkia esiintyy kaikkialla. Se nyt vaan on tyhmää, jos joku auto- tai muu verotus kiertää jatkuvasti mielessä. Nykyisin saa kohtuullisen hyvän auton niin halvalla, että siitä valittavalla on vähintään kusta päässä.