Tästä feminismissä on kyse. Ei mistään naisten ylivaltapyrkimyksistä.
https://yle.fi/uutiset/3-10138611
Tietämättömille tiedoksi.
8
185
Vastaukset
- luonnollisuus.kunniaan
Feministit taistelevat luonnon säätämää järjestystä vastaan. Nainen on reikä ja passiivinen, mies on aktiivinen. Muu on luonnotonta.
- Poikienkollotus
Pitää olla aika aktiivinen kun hoitaa elämänsä ihan itse. Moni mies ei pysty siihen. Itkevät palstallakin asiaa.
Reikä on ja sitäkin käytän ihan itse. Siihen ei ukkoja tarvita nylkyttämään. Voitte jatkaa pillukateuden potemista. 🤣
Uli uli.
- avaasilmäsifeminismistä
Feminismi sahaa monellaosaa naisilta myös omaa oksaansa samalla kun ideana on kääntää valta asemat toisinpäin eikä pyrkiä tasa arvoon.
Yksi muiden joukossa on esim formula kisoista poistetut varikkotytöt. Moni näistä naisista sanoikin että feminismi on syynä miksi he jäivät työttömiksi. Jos nainen vapaaehtoisesti haluaa mennä varikolle ja saa siitä rahaa pelkästään että on siellä kauniina niin mitä se on muilta pois? Seuraavaksi varmaan tämä sairaus iskee lätkäkisoihin ja lopulta missikisat kielletään. Kysyykö kukaan näiltä naisilta mitä he ovat tästä mieltä? Mistä he saavat sitten korvauksia tai mikä hyöty siitä on että heille tärkeä harrastus kielletään koska feminismi? Feminismi on lähinnä ei niin viehättävien naisten kateutta kauneutta kohtaan ja piilottamalla kauneus he ovat tekevinään itsestään kauniimpia. Itseasiassa feminismi on lähimpänä islamilaista kulttuuria kuin moni osaisi edes ajatellakkaan. Siis suoraansanottuna naiseuden piilottamista. - EdesUnissa
Tuossa Reetta Rädyn koluminissa feminismille onkin annettu aivan uusi määritelmä. Mutta jos haluaa vastustaa sortoa voi kutsua itseään SORRON VASTUSTAJAKSI.
Feminismille määritelmä on jo annettu sata vuotta sitten, joten on hiukan kaukaa haettua selitellä tänään ettei se sitä tarkoitakaan.
Reetta Rädylle tiedoksi. Valtaa ei ikinä jaeta. Se otetaan. Ja silloin vallanottajasta tulee juuri se alistaja. Eli feminismin tulevaisuus on ennalta tuhoon tuomittu. Jos se toimii tavoitteidensa mukaisesti, katoaa siltä kannatus. Mutta tavoitteisiinsa se ei voi päästä ilman toimintaa.
Ja olemmekin alussa. Siinä missä Reetta Räty aloitti oman pohdiskelunsa. Rakenteiden purkaminen on mahdotonta, koska tilalle nousisi vastaava toisen voiman rakenne. Joka taas pitäisi purkaa kolmannella voimalla.
Voi olla että maailma toimii joskus naisten ehdoilla. Mutta silloin alisteisia ovat miehet ja lapset. Vai uskooko Reetta että naisten ehdoilla toimiva maailman olisikin yksiselitteisesti myös lapsien ja miesten etua ajava ? Se olisi varsin omahyväinen näkemys. Asettautua kaikki-tietävän rooliin. - real.ISTI
Vastustavat sortoa (kukapa nyt ei sellaista tässä ajassa ja paikassa) ja patriarkaattia (kuka/mikä lie kulloinkin, ilmeisesti aina sen sortavan rakenteen nimitys)? Eli patriarkaatista juontavia sortavia rakenteita? Ensin pitäisi selvittää miten asiat missäkin kysymyksessä ovat ja sitten keskustella miten niiden pitäisi olla. Eikö sitä voisi kutsua vaikka oikeudenmukaisuuden ja tasa-arvon tavoitteluksi.
"Vastustavat sortoa (kukapa nyt ei sellaista tässä ajassa ja paikassa"
Todella moni ei vastusta. Tästäkin ketjusta löytyy esimerkkejä.- ekaksjatokaks
Ensin se täytyy tunnistaa ja nimetä sellaiseksi sosiaalisesti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad961605- 541073
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että4111012- 166952
- 57782
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän126752- 51688
- 78675
Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä38655- 57651