Mannerheim-ristin ritarit ovat perseennuolijoita

Ne tosi miehet rintamalla sodan jälkeen sanoivat että:

"Minä en lahtarin ristiä rintaani ota."

Ne olivat todellisia suomalaisia sotilaita eivätkä takarintaman upseeriporvarirottia jotka keikuttelevat mitaleillaan.
10161
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Lahrari sanan käyttäjä paljastaa heti historiallisen asiantuntemattomuutensa. Harmi että joissakin suvuissa halutaan yhä toistaa edellisten sukupolvien virheitä. Harhaanjohdettujahan useimmat punikit olivat, yksinkertaiset ihmiset. Suomi alkoi kehittyä ripeästi myös köyhyyden poistamisessa kun päästiin eroon venäjästä ja punikeista.

1Äänestä
  • Katkera käpykaartilaisen jälkeläinen purkaa tunteitaan. Työttömänäkin on kurja olla, kun rahat ei riitä ja lähibaarin lahtarit laskuttaa kaljasta liika.

    1Äänestä

Älkäänyt hurahtako uskomaan noita Väinö Linnan synnyttämiä myyttejä että jermut olisivat olleet huippusotilaita. Ville Kivimäen tutkimus ("Murtuneet mielet") osoitti vakuuttavasti että sodassa kaikkein parhaimmat ja luotettavimmat sekä uskollisimmat sotilaat olivat hyvän kotikasvatuksen saaneita kilttejä äidin poikia. Nämä purnaajajermut olivat niitä jotka ensimmäisenä ottivat hatkat, laskivat yleistä moraalia suunsoitollaan ja olivat yleensäkin haitaksi.

Tuntemattoman sotilaan stoorit Viirilästä, Rokasta ja muista jermuista kovina sankarina on syytä LAAJEMMASSA PERSPEKTIIVISSÄ asettaa kyseenalaiseksi. Myös Lammion tapaiset johtajat olivat sitten luonteeltaan miten jäykkiä ja kaavamaisia tahansa olivat niitä joiden joukoista keskimäärin vähemmän lähdettiin lipettiin. Sen sijaan hyvää pataa miesten kanssa olleiden upseereiden joukoista näitä käpykaartilaisia vasta löytyikin.

Väinö Linnan myytit on jo aika kumota. Mieluummin kusipäinen mutta pystyvä pataljoonan johtaja kuin "mukava" mutta tiukan paikan tullen avuton upseeri.

2Äänestä

Muista tämä asia. Sodan jälkeen varsinkin Linnan Tuntemattoman romaanin ilmestyttyä moni kaveri alkoi esiintyä kovana jermuna. Kirjailija Veijo Meri nauroikin sille miten Linnan romaanin jälkeen hyvin monet veteraanit alkoivat puhua sodasta ihan eri tavalla kuin vuosina 1945-53. Veteraanit siis alkoivat ikäänkuin näytellä jotain tiettyä roolia. Lisäksi Väinö Linna yleensäkin on huijannut suuren osan Suomen kansasta uskomaan myyttejä niin vuodesta 1918 kuin jatkosodastakin.

Äänestä
  • Mitä ne myytit sitten olivat?

    Äänestä

  • lukeehan nuo pöljät taru sormusten herrastakin ja osa jopa on pukeutunekin niitten vetimiin että on niitä nenästä vedettäviä ennenkin ollut

    Äänestä

Yksikään kirjoittajista ei tiedä sodasta hitonkaa vertaa. Aloittaja laskee alleen humalahuuruissaan, saati tosipaikassa. Satuin tuntemaan hyvin erään ritarin, ja oli vielä vanhempana miehenäkin jämäkkä, pelkäämätön mies.

2Äänestä

VAIN VIHREÄ RISUPARTA PYSTYY NÄIHIN KUVOTTAVIIN ALOITUKSIIN, KYTKEYTYMÄLLÄ KETJUIN ENSIN LANNOITUSLENTOKONEEN NOKKAPYÖRÄÄN TAI HARVESTERIIN. HYI VITTU !

Äänestä

Tosi miehet vai tosimiehet?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


xytprlz kirjoitti:

Ne tosi miehet rintamalla sodan jälkeen sanoivat että:

"Minä en lahtarin ristiä rintaani ota."

Ne olivat todellisia suomalaisia sotilaita eivätkä takarintaman upseeriporvarirottia jotka keikuttelevat mitaleillaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu