Onko täällä muita ns. hiukan "vajaakuntoisia", jotka haaveilevat ulkomailla oleskelusta/työskentelystä/opiskelusta? Tai ovat kokeneet ulkomailla opiskelun/työskentelyn? Itselläni on oikealla lääkityksellä hyvin hallussa oleva "vaikea" mielenterveysongelma (joka siis ei haittaa arjen toimintaani juuri mitenkään) ja olen tässä kymmenisen vuotta miettinyt omia tulevaisuudennäkymiäni Suomessa ja mahdollisesti Suomen ulkopuolella. Ikää minulla on jo hiukan päälle 30-vuotta ja taskusta löytyy maisterin paperit (STEM-aineesta). Osaan suomea, ruotsia ja englantia, mutta olisin kyllä valmis opettelemaan jonkun uudenkin kielen. Kavereita tai ystäviä minulla ei ole, ei ole perhettä, tai oikeastaan mitään muitakaan siteitä Suomeen sukulaisia lukuunottamatta (joita näen aniharvoin). Miinuksena minulta puuttuu myös lähes kokonaan työkokemus (pieniä pätkiä siellä täällä), armeijasta sain vapautuksen (enkä siis ole käynyt armeijaa enkä siviilipalvelusta) eikä minulla ole ajokorttia (mikä varmaan eliminoi jotkin maat kuten USA, jossa autoilu on käytännössä pakollista). Parisuhdetta/lapsia en ajatellut alkaa enää hankkimaan, joten Suomen käsittääkseni hyvä lastenhoito/päiväkoti/koulujärjestelmä on minulle ihan samantekevää. Plussana voisin sanoa, että asun vuokralla eikä minulla ole velkoja.
Vaikka ymmärrän että tilanteeni ei ole optimaalinen ulkomaille lähdön kannalta, on minulla kuitenkin toivoa tulevaisuuden suhteen ja olen luonteeltani optimisti. Ei ole ollut varaa masentua liiaksi ja tuhlata elämääni sängynpohjalla tai päihtyneenä. En ole koskaan asunut Suomen ulkopuolella, mutta Suomen sisällä olen liikkunut paikkakunnasta toiseen esim. opiskelujen takia. Elän askeettisesti, minulla on käsittääkseni Suomen mittakaavassakin katsottuna köyhyysrajan alittavat tulot eikä tulevaisuus Suomessa näiltä osin vaikuta kovin hyvältä. Käsittääkseni loputtomalla oikeistohallinnolla Suomessa ei ole mitään aikomustakaan helpottaa pienituloisten elämää. En vihaa Suomea, mutta oma realistinen arvioni tämän maan työttömien tai mielenterveysongelmaisten tulevaisuudesta ei kyllä ole mikään kovin ruusuinen.
Palatakseni alun kysymyksiin: onko täällä muita samoja "ongelmia" omaavia henkilöitä, jotka kuitenkin ovat päässeet ja uskaltaneet lähteä Suomesta johonkin toiseen maahan? Mihin maahan kannattaisi lähteä ja miksi?
Vajaakuntoisena ulkomaille
Ulkomaille
0
226
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2804733Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1353056Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k422918Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281531Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2271232- 471169
Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.7976Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58961Paskalaista valokuitulakiin
Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais52959Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?
Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu78931