Reborn nukke kavereita

Juup12

Hei kaikki!
Olen 23v nainen uudeltamaalta. Etsin ihmisiä jotka harrastavat reborn nukkeja. Olisi ihanaa tutustua ihmisiin joilla on sama harrastus. :) minulla on myös 2 koiraa joten eläinystävällinen ihminen olisi plussaa.
Jotain minusta olen hieman ujo ja hiljainen ainakin aluksi, mutta kun tutustuu paremmin alkaa juttua tulla. Olen luotettava ja huomaavainen. Noi nyt tuli ekaksi mieleen mutta paremmin tietty tutustuu kun tavataan.

× En ole mikään sekopää. Olen täysin tietoinen että nämä nuket EIVÄT ole oikeita!! Tämä on vain harrastus joka tekee minut onnelliseksi.×

Jos tuntuu ettet ymmärrä miksi jollakin on tälläinen harrastus voi olla että tämä ilmoitus ei ole sinua varten......

Pyydän ystävällisesti vain asiallisia viestejä kiitos. :)

Ystävällisin terveisin: juup12

6

503

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Yhgfdd

      Kukin tyylillään t23v mies

    • question.for.you

      Asiallisesti kysyisin että jos harrastaisin kanssasi nukkeleikkejä niin voidaanko sen jälkeen harrastaa seksiä?

    • Juup12

      Ei.

    • rebornnukk1

      Facebookissa on nukkeryhmiä, myös reborn-nukkien harrastajille. Oletko käynyt siellä tutustumassa ihmisiin? Jotkut lelu- ja nukkekeräilijät järjestävät myös miittejä, joissa kannattaa käydä.

      Ennakkoluuloisten ja asennevammaisten ihmisten mielipiteistä ei kannata välittää. Jokaisen tulisi saada elää ja käyttää oman elämänsä niin kuin itse parhaaksi näkee. Olipa harrastuksesi tai mieltymyksesi mikä tahansa, aina on ihmisiä jotka eivät sitä ymmärrä. Suurin osa reborn-nukkien omistajista on aivan tavallisia ihmisiä, eivätkä esimerkiksi jostakin asiasta traumatisoituneita.

      Reborn-nukke voi olla...
      - keräilykohde
      - koriste-esine
      - harrastus
      - mallinukke itse tehdyille vauvan vaatteille
      - lohtu lapsettomuudesta kärsivälle
      - ilo vauvan hoitamisesta pitävälle
      - piristys vanhainkodin asukkaille
      - näytelmän/elokuvan hahmo
      - lelu isommalle lapselle

      Parhaimmillaan reborn-nukke on niin aidon näköinen ja tuntuinen, että sitä voisi luulla aidoksi vauvaksi. Nuket painotetaan oikean vauvan painoisiksi ja niiden hiukset istutetaan käsin päähän karva kerrallaan. Kalleimmilla nukeilla on jopa istutetut kulmakarvat ja ripset. Reborn-nuken idea oli alunperin olla oikean vauvan "kopio", mutta nykyään reborn-nuket saattavat esittää myös satuhahmoja, avaruusolioita tai eläimiä.

      Käytetyttyjä reborn-nukkeja myydään noin 150-400 eurolla. Uusista voit joutua pulittamaan jopa 500-2500 euroa. Hintaan vaikuttavat mm. taiteilija (onko tunnettu ja osaava) ja nuken materiaalit. Useimmissa nukeissa materiaali on vinyylin ja silikonin sekoitusta. Reborn-nukkeja voidaan tehdä myös täyssilikonisina, jolloin ne ovat huomattavasti pehmeämpiä, joustavampia ja aidomman tuntuisia. Silikoniset reborn-nuket ovat huomattavasti kalliimpia kuin vinyyliset.

      KALLIS NUKKE:
      - hiukset istutettua mohair-karvaa tai jopa aitoa ihmisen hiusta
      - ripset ja ehkä jopa kulmakarvat on istutettu
      - täysin saman painoinen kuin oikea vauva
      - maalattu vettä kestävillä maaleilla
      - mahdollista kylvettää, mikäli nukke ei ole kangasvartaloinen
      - silmät lasia

      HALPA NUKKE:
      - hiukset: peruukki, maalatut tai täysin kalju
      - ripset ovat liimatut tekoripset
      - ei kulmakarvoja ollenkaan tai ne on maalattu
      - näyttää nukelta, ei oikealta vauvalta
      - silmät muovia

    • Juup12

      Hei,
      kiitos ..voisinkin vilkaista! Ihanaa että joku edes ymmärtää että ihan tavallisia ihmisä tässä ollaan eikä mitään sekopäitä! :)

    • Anonyymi

      Hei! En ole itse kiinnostunut nukeista mutta 11 vuotias lapseni on ja kyllä on oikean näköistä kamaa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      225
      4117
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      111
      2603
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      38
      2325
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1416
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      98
      1327
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1159
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      75
      1047
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      923
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      906
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      901
    Aihe