Olen käyttänyt noin reilun vuoden ajan Keski-Pohjanmaan keskussairaalan ja Soiten palveluja. Tuon esille seuraavia mielipiteitäni:
Valtakunnan tasolla Keski-Pohjanmaa on saanut kiitosta sosiaali- ja terveyspalvelujen ennakkoluulottomasta kehittämisestä viime vuosien aikana, eikä turhaan!
Asiakkaiden ja potilaiden tarpeet ovat ohjanneet palveluiden kehittämistä ja tuottamista. Ihminen on ollut ja on keskiössä.
Voin oman kokemukseni perusteella sanoa, että kyseessä ei ole sanahelinää, vaan todellisuutta. Olen saanut sellaista hoitoa ja palvelua, jota en itse terveydenhuollon ammattilaisena ole voinut edes haaveilla!
Näin ei voi sanoa kuntayhtymä kaksineuvoisen toiminnasta.
Puhumattakaan sosiaali- ja terveyspalvelujen kehittämistyöstä kuntayhtymässä. Mitään laatuohjelmiahan ei kuntayhtymässä ole. Mikä sinällään on hyvin erikoista, kun ottaa huomioon kuntayhtymän hoivan- ja hoidon johtajien palkkakehityksen!
Palkkansa eteen yleensä pitää olla näyttöä. Ei riitä, että on "säästetty"! Näyttää siltä, että kuntayhtymän yhtymähallitusta vedätetään kunnolla. Kyseiset hoitopuolen johtajat ovat saaneet yhtymähallituksen siunauksen kuntayhtymän johtajan esityksiin viran muutoksista (Pusa ja myöhemmin Perkkalainen) palkan korotuksista. Tämä on Etelä-Pohjanmaan soten ohjeistusten vastaista toimintaa. Selkeät ohjeistukset on annettu, että pysyvistä virkamuutoksista ja palkankorotuksista on pitäydyttävä. Mitä tekee kuntayhtymän johtaja ja hallitus? Ei noudata ohjeistuksia. Tätä asiaa on viety eteenpäin.
Kehittämistyötä ei ole se, että viedään yhtäkkisesti perusterveydenhuollon palvelut suurimmaksi osin Kantakauhavalle.
Jätetään ne eniten terveyspalveluja tarvitsevat monisairaat, vanhukset ja pikkulapsiperheet sekä mielenterveys- ja päihdeongelmaiset lähes heitteille. Ilman mitään palveluohjausta.
On kyseessä monien lakien rikkomuksista kuntayhtymän toiminnassa!
On käsittämätöntä se, että Evijärven kunnanjohtaja (ei ainuttakaan kommentointia) ja luottamushenkilöstö ja kuntayhtymä kaksineuvoisen yhtymähallitukseen kuuluvat henkilöt eivät ole pitäneet millään tavoin omien kuntalaisten puolta?
Kuntayhtymän johdon toiminta ja tiedottaminen on todistetusti valheellista ja harhaan johtavaa. Mikä on sinällään erikoista viranhaltijalta, jonka tulee pysyä totuudessa.
Miksi tähän ei ole puututtu, kun kuntayhtymän hallituksen puheenjohtajalla on esimm. rikosoikeudellinen virkavastuussa. Miten hän on toiminut? Onko toiminta ollut oikeudenmukaista ja hyvään hallintotapaan kuuluvaa? Ei ole.
Vielä Keski-Pohjanmaan sairaanhoitopiirin ja Soiten palveluista. Olen suomenkielinen. Kun olen soittanutTeerijärven terveysasemalle, siellä on saattanut vastata sairaanhoitaja ruotsinkielellä. Puhun suomenkieltä. Hoitaja vaihtaa suomenkielellä.
Ei mitään ongelmaa! Palvelu on erinomaista. Tk lääkärin vastaanotto on järjestynyt pikaisesti. Lääkärit ovat olleet kaikki yleislääketieteen erikoislääkärietä, kokeneita lääkäreiltä. Joissakin tapauksissa on ihmetelty kaksineuvoisen lääkäreiden ohjeistuksia ja määräyksiä, valitettavasti.
Aina on saanut lähetteen tarvittaessa heti erikoissairaanhoitoon Kokkolaan.
Olen saanut asianmukaista, ihmisarvoani kunnioittavaa palvelua ja hoitoa.
Mutta, miten ne ihmiset, joilla ei ole voimia kysyä omia oikeuksiaan?
Mikä taho puuttuu tähän ala-arvoiseen ihmisarvoiseen toimintaan?
Monelta valvovalta taholta (Valvira, Avi ,STM) todeltaan, on lakien valtaista. Teidän pitää tehdä kantelu!
Kuka, mikä taho tekee sen? Meidän kuntalaisten tulisi tehdä se!
Kokoonnutaan ja puolustetaan omia ja ennen kaikkia niiden kaikista heikompi osaisten kohtaloa ja samalla annamme selkeän vastalauseen kuntayhtymän virkamiesjohdon epärehelliseen toimintaan.
Vaihdoin terveyspalvelut Teerijärvelle!
8
473
Vastaukset 8
- Kokemuksenitoisenlainen
Kun tuohon aikaan aamuyöstä päästelee edellisen kaltaista tekstiä niin tulee mieleen että jäikö iltalääkkeet ottamatta vai tuliko otettua tuplat?
- yötönyökkö
On olemassa yötyötä tekeviäkin, jotka eivät nuku yövuorossa.
Tuplalääkityksillä ei tuollaista tekstiä kirjoiteta.
- soitehyvä
Kiitos todella hyvästä kirjoituksesta !
Olen kanssasi aivan samaa mieltä.
Olen aikaisemminkin Evijärvi-palstalla tuonut esille,onko Evijärvi harkinnut kokonaan Soiteen siirtymistään sosiaali- ja terveyspalvelujen tuottamisessa. - soitenlaadunhallintaa
28.03.2018 Keski-Pohjanmaa
Soite:lle myönnettiin maakuntatasoinen laaduntunnustus ensimmäisenä Suomessa
"Keski-Pohjanmaan sosiaali- ja terveyspalvelukuntayhtymä Soite:lle myönnettiin ensimmäisenä Suomessa maakuntatasoinen laaduntunnustus.
Soite-kuntayhtymän tunnuslause on ”Ihminen keskiössä”.
Tunnuslauseen ja perusperiaatteen ympärille tiivistyy koko keskipohjalainen sosiaali- ja terveydenhuollon palvelujärjestelmän perusajatus.
Jäsenkuntia Soite-kuntayhtymässä on kymmenen, joiden yhteenlaskettu väestöpohja on noin 78 000 henkilöä, mutta käytännössä Soite-kuntayhtymään kuuluva erikoissairaanhoidon osa, Keski-Pohjanmaan keskussairaala, on lähin päivystävä sairaala noin 200 000 asukkaalle.
Sosiaali- ja terveydenhuollon laatuohjelman mukaisia laaduntunnustuksia myönnettiin yhteensä neljälle organisaatiolle perjantaina pidetyssä SHQS- työryhmän kokouksessa."- mauno
Olis mielenkiintoista tietää mikä oli Perkkalaisen motiivi palata takaisin kuntayhtymänjohtoon .
- Justniiiiiin
Missäs paska, jos ei rattaassa.
- muisteluja
Ihan muistin virkistykseksi!!
Kuntayhtymän johtaja Pusan lähdettyä 2017, nimenomaan Evijärven ja Lappajärven kuntayhtymähallituksen jäsenet olivat asialla, että Perkkalainen palaisi takaisin töihin eläkkeeltä.
Tätä varten yhtymähallituksessa Lappajärven edustaja teki esityksen, että kuntayhtymän johtajan pätevyysvaatimusta muutetaan ylemmästä korkeakoulututkinnosta korkeakoulututkinnoksi. (katso yhtymähallituksen pöytäkirjat alkuvuosi 2017)Evijärven, Lappajärven ja osa Kauhavan mm. Kortesjärven edustajat äänestivät tämän ehdotuksen puolesta. Tämä viran kelpoisuusvaatimuksen muutos sen vuoksi, että näin Perkkalaisella oli mahdollisuus hakea virkaa. Hänellähän ei ole kuin hallintonotaarin tutkinto, joka on alempi korkeakoulututkinto.
Hallintonotaarikoulutusta ei enää ole, vaan julkisoikeuden ja julkishallinnon lukijoiden alempi korkeakoulututkinto on nykyisin hallintotieteiden kandidaatti, eli se on se alempi osa hallintotieteiden maisterin tutkintoa.
Perkkalaisen vasta ehdokkaalla oli ylempi korkeakoulututkinto, yhteiskuntatieteiden maisterin tutkinto. Valintaprosessi tapahtui keväällä 2017. Hakijoita kuntayhtymän johtajan virkaan oli 12. Muun muassa kuntayhtymän johtoryhmä vastusti Perkkalaisen valintaa, puhumattakaan Kauhavan kaupunginjohtaja Lumiota! Heidän ehdokkaansahan oli Alajärven perusturvan johtaja Tarja Penninkangas (ylempi korkeakoulututkinto), joka on oman nyt työnsä ohessa yksi Etelä-Pohjanmaan soten vastuuvalmistelijoista.
Näin jälkiviisaana voi ajatella, kannattiko Evijärven ja Lappajärven taktikointi tuolloin Perkkalaisen hyväksi?
Molemmat kunnat menettivät lääkärin vastaanottotoiminnan Kantakauhavalle. Perkkalainen käänsi totaalisesti takkinsa! Mikä sinällään on hyvin erikoista ja ihmetystä herättävää. Hänellä olisi ollut täydet valtuudet toimia toisin.
Aivan samalla tavoin kuin muualla Etelä-Pohjanmaalla on toimittu. Eli harkitusti suunniteltu ja odoteltu soten edistymistä. Missään muualla koko Pohjanmaan alueella ei ole tapahtunut niin totaalista palvelujen alasajoa kuin kuntayhtymä kaksineuvoisen alueella. - mauno
Eli Lappajärvi ja Evijärvi tekivät itselleen myyrän työn.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.
Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.2191347Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi
Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va242896- 89846
Muistelen lämmöllä
Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti48742Sysmän "ilon päivä"
Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan62717Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä
Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä47671- 81601
- 24595
Vaihdevuodet ja psykoottinen käytös
Estrogeenilla on suora yhteys aivojen välittäjäaineisiin, erityisesti serotoniiniin, joka säätelee mielialaa, impulssiko67584- 109579
- 49578
- 39569
Miltä tuntuu vanhempi nainen olla
Pihkassa huomattavasti nuorempaan kolliin joka on uskollinen ja kiltti ja tottelee joka asiaa ja tykkää pussailla ja pan76568Teinipersu Bergbom lupasi ensimmäisenä euron bensaa
Teinipersu julkaisi Tiktok-videonsa marraskuussa 2021. Videolla Bergbom viittaa bensan hintoja esittelevään kylttiin ja295551Riitastako pelastaja
Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt34544Joka ilta mietin
sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka27543Timo Vornanen.
On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.46538Onko se loukkaavaa jos pelkkä seksi kiinnostaa?
En tiedä olisiko meillä muuta yhteistä edes. En kyllä oikein osaa nähdä meitä menemässä naimisiin, paitsi ehkä jossain U47524Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi
Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks64509Luottamus
Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.94499