Sillä nimittäin näyttää olevan Jeesuksen mukaan ratkaiseva merkitys:
Ilm. 3:7 "Sinä kerskut, että olet rikas, entistäkin varakkaampi, etkä tarvitse enää mitään. Et tajua, mikä todella olet: surkea ja säälittävä, köyhä, sokea ja alaston. [Hoos. 12:9; 1. Kor. 4:8]
Matt. 5:3
"Autuaita ovat hengessään köyhät, sillä heidän on taivasten valtakunta. [Ps. 40:18; Jes. 57:15, Jes. 61:1, Jes. 66:2; Jaak. 2:5]
Ilm. 3:7 "Sinä kerskut, että olet rikas, entistäkin varakkaampi, etkä tarvitse enää mitään. Et tajua, mikä todella olet: surkea ja säälittävä, köyhä, sokea ja alaston. [Hoos. 12:9; 1. Kor. 4:8]
Matt. 5:3
"Autuaita ovat hengessään köyhät, sillä heidän on taivasten valtakunta. [Ps. 40:18; Jes. 57:15, Jes. 61:1, Jes. 66:2; Jaak. 2:5]
Vastaukset 21
Vanhimmat
mikä todella olet: surkea ja säälittävä, köyhä, sokea ja alaston.
Room. kat = Surkea taso
Ev. Lut = Säälittävä taso
Kreikk. kat = Köyhä taso
Jehovan todistajat = Sokea taso
Helluntaikirkko = Alaston taso
Luulisin, että paras ja oikein tehnyt Laodikean seurakunta on jokin brittiläinen kirkko : Angligaanit, Metodistit, Pelastusarmeija tms. He ovat täysimääräisesti ainakin ennen ostaneet kaiken tarvittavan koskapa ovat ylentyneet kovin korkeaksi? Tai jos ei korkeaksi niin ainakin päteväksi. ESim. Alfa kurssit taitavat olla heistä lähtöisin.
Sen sijaan noilla muilla kirkoilla on jonkin verran vaikeuksia. En saa niiden opetuksesta paljoakaan irti hengellisyttä.
Brittiläinen evankeliointi on ainakin omalla kohdallani ollut eniten työtä tehnyt.
Laodikean seurakunta oli Raamatussa Jeesuksen kritiikin kohteena.
Näinkö on? Tokko tätä kohtaa saa soveltaa muihin kuin Laodikean seurakuntaan? Onko Paavalin kirjeet seurakunnilleen samalla tavoilla käsitettävissä? Että ne olisivat yksinomaan Paavalin seurakuntiin suunnattu?
Monet seurakunnat näyttävät nykyisinkin Laodikean seurakunnan kaltaisilta. Ne ovat niin HENGELLISESTI rikkaita etteivät tarvitse enää Jeesusta. Jeesus on pantu ulkopuolelle kolkuttelemaan.
Totta puhut! Nykyherännäisyys on oiva esimerkki.
Olen itse köyhä ja ilman Jeesusta köyhäksi jäisin...
Miksei Raamatun sana sitten kelpaa?
Ei näytä sinullekaan kelpaavan edes yksinkertaiset raamatunohjeet jotka J.Nasaretilainen opetti kuinka pitää elää ihmisenä.
Minulle ne kelpaavat mutta sinusta ei voi edes puhua samana päivänä, niin täynnä omahyväistä ylpeyttäsi olet. Ylpeä mutta äärettömän tyhmä. Niin tyhmä ettet edes näe omaa ylpeyttäsi.
Ei näytä kelpaavan...
Köyhyys oli essealaisten valinta, he elivät askeettisesti, halveksivat rahaa ja noudattivat tiukasti lakia ja odottivat messiasta, josta syystä Herodes vainosi heitä ja myöhemmin roomalaiset tuhosivat koko väen.
Uskon että aloituksessa tarkoitettiin henkistä köyhyyttä.
Tarkoittanee samaa kuin Jeesuksen kertomuksessa fariseus ja publikaani temppelissä rukoilemassa. Fariseus oli hengessään rikas, publikaani köyhä
Bublikaanit olivat roomalaisia veronkerääjiä.
Publikaani tunnusti syntisyytensä eli köyhyytensä, fariseus kiitti Jumalaa siitä kuinka hyvä hän oli.
Jeesuksen kritiikin kohteena oleva Laodikean seurakunta oli siis uskovien uudestisyntyneitten kristillinen seurakunta, mutta Jeesus olikin joutunut seurakunnan ulkopuolella. Miksi?
Sellainen ihminen on Raamatun kuvaama fariseus ja täynnä hengellistä ylpeyttä (rikkautta) jolle Raamattu ei kelpaa, että hän katsoo ynseästi ylen jotain mitä Raamattuun on kirjoitettu. Niitä on tälläkin palstalla PALJON! Jotkut esiintyvät jopa hurskaina uskovaisinakin...
Fariseuksethan olivat hyvin tarkkoja Raamatun noudattajia.
Kaikki helluntailaisethan on aina parempia, ei sillä väliä, ettei siellä Raamatussa luekkaan, et elä kuin perkele, kunhan olevinas kadut näyttävästi, ei väliä vaikka sorrut , kunhan sitten taas kasteet heität, olet kymmenyksen vähintään parempi kuin muut.
Tunnen monia helluntailaisia ja monia körttiläisiä. Yleensäkään ei kuule helluntailaisten herjaavan körttiläisiä läheskään samassa mittakaavassa kuin kuulee itseensä tyytyväisten körttiläisten ylimielisenä kehuvan itseään ja herjaavan helluntailaisia. Olet siitä oikein hyvä esimerkki.
Oletko käynyt helluntailaisten kokouksissa? Silloin kun minä kävin niissä, ei siellä paljoa muuta tehtykään kuin tuomittiin luterilaiset helvetin tuleen kasteineen päivineen. Onhan siitä esimerkkejä tälläkin palstalla.
En ole kuitenkaan koskaan kuullut kirkossa haukuttavat vapaita suuntia tuolla tapaa. Toki saamme myös puolustaa omaa uskoamme helluntailaisten syytöksiä vastaan. Me emme tuomitse ketään helvettiin. Jumala tietää paremmin kuin me ja on ainoa oikea tuomari