https://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/kontrolli-kiristyy-nuoret-juovat-entsta-vahemman/6851236#gs.INrYKzE
Nuoria ei kiinnosta enää alkoholinkäyttö. Se on vanhempien tai isovanhempien ikäisten puuhaa. Nuoret notkuvat kahviloissa, toistensa kotona, mutteivat baareissa. Oletteko huomanneet tämän? Lisäksi vanhemmat vahtii ja kuskaa lapsiaan niin paljon, että ryyppäämiselle ei tulisi edes mahdollisuuksia, vaikka siihen olisi kiinnostusta.
Nuoret ei enää juo alkoholia
30
1041
Vastaukset
- Viinamies
Ei ihmekkään sit, kun syntyvyys on vähentynyt.
- Vanhemmatkuskaa
Jos nuoret on vielä vanhempien helmoissa niin synnytysikä on kaukana. Nykyisin nainen saa esikoisen kolmekymppisenä.
Vanhemmatkuskaa kirjoitti:
Jos nuoret on vielä vanhempien helmoissa niin synnytysikä on kaukana. Nykyisin nainen saa esikoisen kolmekymppisenä.
Valitettavasti juuri nuo lisääntymisiässä olevat juopot miehet on niitä jotka eivät kykene vastuunkantoon ja syrjäytyvät parisuhdemarkkinoilta.
Viinamiehen kaltaiset urpot elävät viikonloppunsa kännissä ja elämä jää kokematta.- Viinamies
A.Palstamäki kirjoitti:
Valitettavasti juuri nuo lisääntymisiässä olevat juopot miehet on niitä jotka eivät kykene vastuunkantoon ja syrjäytyvät parisuhdemarkkinoilta.
Viinamiehen kaltaiset urpot elävät viikonloppunsa kännissä ja elämä jää kokematta.Sinä ehkä olet liian paljon juossut seinään, kun järki mennyt sulta.
- puosuwaari
Kaxikin syytä moiseen:
Suomalainen tapa juoda aina perskännit, heti ku pullo korkataan ja jopa ylpillä, ett on kännissä
on jo väistymässä
Ikvämpi syy on narkkaamisen invaasio
Tosi neulanarkkari halvexii alkoholin käyttöä pöndemäisenä
Kummiskin suomalaisen tohtorin väitöskirjan mukaan
narkkarien yleisin kuolinsyy on kaman puuttessa
"refloissa" ottaa alkohlia ja Diapamia ja liika-annoxilla verenpaine laskee liian alas
Nykynuorison moittista löytyy jo 6000v vanhoista sumerilaisista savikirjituxsista
Minusta taas näyttää, et suurin osa nuorista on fixumpaa, kuin ennen
kaikki eivät ole jonneja ja Jonnia - Viinamies
Joe ei juo viinaa niin ei pariudu eikä saa lapsia eikä perhettä.
- JeppeJonne
Juopot eivät pysty edes pirttiviljelyyn
ku ei ståndaa, eikä naiset suosi juoppoja
paitsi kassialmat
No ei se huono asia ole, ei sitä alkoholia tarvikaan juoda. Ehkäpä tietty avoimuus nykyään on parempi, niin ei tarvitse juoda itseään känniin kyetäkseen olemaan rento. ja tekemään asioita mitä ei selvinpäin kehtaisi tehdä.
Ei tarvi turruttaa itseään, kun kykenee ilmankin purkautumaan....- EdesUnissa
Taitaa olla tuon trendin takana osittain se että kadulta saa pilveä helpommin kuin hakurin alkoon. Nykynuoret ovat pragmaattisia.
- viinamies
Juominen vähenee ja samalla syntyvyyskin on laskenut.
Viina on liima joka liittää miehen ja naisen tiisiinsa. Humalassa syntyy pariskuntia ja perheitä. Lopulta syntyy lapsia.
Kun ei enää juoda viinaa ei pariskuntiakaan enää synnyt. Ei synny perheitä eikä tule lapsiakaan. - Sinkkumies42-
Juopot just saa lapsia ja perustavat perheitä mitä olen seurannut kavereiden touhuja. Itse ne juo useinkaan enkä ole baareissa käynyt 7 vuoteen joten tälläinen mies eiole kiinnostava.
- Raitisnainen
En minäkään juo. En ole sen takia kiinnostava nainen.
- viinaxetviisaammille
Juoppojen lapset ovat yxi syy siihen,
nuorten keskimääräine älykkys on laskenut
ja älykkyyskriteerit on on laskettu alemmaxi
et saadan keskiverto ÄO tasan 100
enkä ihmettelekään, olen nähnyt huostaanotettuja lapsia
Olis hyvä steriloida juopot, ettei alkolismia aiheuttavat geenit
periydy
- nihhhhhhhhhhh
En oikein usko, että alkoholin viehätys sinällään olisi nuorten keskuudessa laskenut verrattuna vaikka 10 tai 20 vuoden takaiseen. Toki sitä alkoholia nautitaan vähemmän, jos sen saatavuus on aikaisempaan verrattuna vaikeutunut, mutta ei se sitä tarkoita, että se olisi poissa muodista.
Alkoholin nauttiminen alaikäisenä edellyttää yleensä hyviä verkostoja tai vastuuttomia vanhempia. "Piireihin" kuulumattoman nuoren on usein vaikeaa saada alkoholia käsiinsä, mutta eiköhän se viina virtaa kovispoikien ja suosittujen tyttöjen viikonlopunvietoissa lähes tulkoon entiseen malliin.
Tuskin some kuitenkaan vielä riittää korvaamaan teinien elämässä bileitä ja päihteitä.- nihhhhhhhhhhh
Nuorten alkoholin käytön rajoittamisella on kyllä etunsa, mutta toisaalta se eriarvoistaa omalla tavallaan nuoria. Osa nuorista kuitenkin jokatapauksessa pääsee nauttimaan alkoholia, jolloin sen saatavuudesta muodostuu jonkinlainen sosiaalisesti suositun eliitin tunnusmerkki, ja sen käytöllä voidaan hyvinkin alleviivata omaa paremmuutta niihin vähemmän suosittuihin verrattuna.
Vaikka vanhempien onkin sitä usein vaikea hyväksyä/myöntää, niin nimenomaan alkoholi, tupakointi ja seksi ovat keskeinen osa sosiaalisesti suosittujen teinien elämää.
- Karvamies
Vau tämähän on hyvä yytinen. Suomen Isänmaallinen nuoriso (lainaan väljästi Laura Kolbea), veisaa viis tuosta elämänvedestä. Buberteetti-ikäinen ihminen on aina ja iäisesti havainnut, jotta viina vie turmioon. Sen sijaan itsensäkehittäminen sekä maailman ja ympäristön ymmärtäminen kasvattaa ihmistä jaloon suuntaan. Oppikaatten Helleenisestä kulttuurista (pois lukien homous)). Hyvä Suomen nuoriso.
- syökäävaikkaseitikkejä
Olkoonkin alkon käyttö vähentynyt niin vastavuoroon huumeiden käyttö on lisääntynyt. Pilven poltosta on tullut muodikkaampi päihde alkoholin rinnalle. Et ihan yhtälailla ne pennut vetää päänsä sekaisin aineet vaan on muuttuneet. Ja mun puolesta polttakoot aivonsa lapsen asteelle. Näille narkeille pitäis antaa niin paljon aineita et saavat yliannostuksen jokainen.
Miksi ne aineet pitää kalliilla ostaa varastelemalla ensin toisilta. Metsät on kesäisin täynnä huumavia "ihania" myrkkysieniä. - Viinamies----
Nuoret ei juo viinaa eikä silloin saa seksiäkään ja lapsia ei tehdä. Viinan vaikutus siis on suuri tämän maan syntyvyyteen ettekä sitä tajua. Alkakaa nyt juomaan sitä viinaa joka viikonloppu, menkää baareihin niin löydätte sen naisen ja kumppanin itsellenne jotta voitte perustaa perheen ja tehdä lapsia.
- Karvamies
Eivät nuoret seksin saamiseen mitään viinaa tarvitse. He ovat vielä niin nuoria, jotta muistavat kaikki tunnetilansa kun olivat lapsia. Nyt buberteetti-iässä kun hormoonit aikaansaavat lisää tunnetiloja he ovat aivan ihmeissään ja kummeksuvat, jotta mitä tämä kaikki on.
Tässä vaiheessa pedofiilit iskevät "pervosormensa" heihin ja yrittävät kääntää tämän hormoonierityksen palvelemaan heidän pervoja mieltymyksiään.
Tuo viinan juonti tässä yhteydessä on hapatusta, jolla yritetään nuori ihminen huumaamaan ja saada hänet tekemään sellaista joka särkee heidän kehittymäisillään olevan sielunsa.
Kai älysitte tuon sielu-termin olevan psykologien huijausta. - iöoiöi
Ei ihminen pysty tekemään toista ihmistä. Vai luulitko että nainen ajattelun voimalla vauvansa itse tekee?
- 4rk1st0
Itse olen nuori ja tiedän, että nuoret ryyppäävät käytännössä joka viikonloppu
- ÄtmiToteaa
Odottakaapas, kun päättäjät havahtuvat muutaman vuoden kuluttua siihen, kun valtion iso lypsylehmä alkoholi lakkaa lypsämästä raittiuden nykynuorten aikuistuessa ja viinan ryyppääminen kuoltua.
Siinä tulee hätä päättäjille, kun kukaan ei enää viinaa juo, eikä osta.
Mitenkähän siiven reagoivat. Jalkautuvatko raittiuden pariin, siirtävät päätä ja tarjoavat viinaa sanoen, että maistahan tätä, niin elämäsi muuttuu paremmaksi.
Raitis siihen toteaa, no en varmana tai jos maistaa, niin sylkäisee ulos ja toteaa, että mitä paskaa yrität juottaa.- Juovat.samalla.lailla
Siis uskotko oikeasti että nuoret lopettaa joskus juomisen? Olet sekaisin
- RatisÄtmi
Minä maistoin kerran Finlandia vodkaa, jota voimamies kehui ja tarjosi.
Ajattelin, että on varmasti hyvän makuista, kun oli kerran hienossa pullossa.
Hyi sentään minkä makuista. Oli ihan pahan makuista.
Sylkäisin ulos suusta ja kaadoin loput viemäriin.
Eihän tuollaista pysty juomaan, pahan makuista kuraa.
Miten joku vielä maksaa tuollaisesta chaissesta.- RatisÄtmi
Ei mikään voimamies, vaan viinamies
- Juo.ne
Siis jatkuvasti poliisit sarjassa nuoria oli juomassa porukalla että kyllähän ne juo,nykyään käytetään huumeita enemmän kuin ennen.Jos noista kahdesta pitäis valita niin ilman muuta alkoholia ennemmin
- Dille
Mihkä se tuhansia vuosia vanha traditio katoisi?
http://www.nbcnews.com/id/6661424/ns/technology_and_science-science/t/hints--year-old-wine-found-china/
-Kiinalaiset juopot joi jo 9000v sitten.
- viinamies
Muistakaa nuoret juoda viinaa. Jos ei juo viinaa syrjäytyy sosiaalista elämästä eikä tapaa tyttöjä. Jos ei juopotellessa opettele nuorena tapaamaan tyttöjä, ei niitä osaa sitten aikuisena yökerhossakaan tavata ja jää yksin loppuiäkseen.
- setänasse
Lähinnä kyseessä on Alkon huolestuneisuus tuotteidensa myynnistä, koska nuoriso on enemmän kiinnostunut unikkoketojen ym. kasvimaiden tuotteista.
- Viinamies--
Viinaa pitää juoda jos haluaa seurustella. Ihan selvä juttu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suureksi onneksesi on myönnettävä
Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️932099Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu
Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia1671540YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä741319Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2361200- 731170
Hyvin. Ikävää nainen,
Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan881096Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1511041Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava245984Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin
Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.51916Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta
Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli88891