Oudoksi muuttunut ystävyys

Berat

Ystävyytemme alkoi siten, että autoin häntä vaikeassa elämänvaiheessa. Alussa oli siis intensiivisempi yhteydenpito ja juuri siksi, että idea oli olla hänen tukenaan. Siis olla ymmärtävänä korvana. Ei ollut sen suurempaa ajatusta siitä, että ystävyys jatkuisi pidempään.
Kuitenkin olemme tulleet vuosien aikana pitämään yhteyttä. Usein niin että hänellä on ollut jokin huoli jaettavana ja on tuntunut hyvältä olla kanssakulkijana. Jossain kohti pidimme myös muuten yhteyttä ja kohtaaminen muuttui tasavertaisemmaksi, että myös itse pystyin kertomaan asioistani.
Välillä olen vahvasti aavistellut, että ehkä hän ei olekaan kovin hyvää seuraa. Jotain epämiellyttävää häneen liittyy. Hän tietyiltä osin "jyrää päälle". Eniten katkera olen siitä, että keskellä erästä raskasta elämänvaihettani, jolloin en ollut oma itseni, hän vakuuttaen ohjasi suorastaan tekemään tiettyjä elämänvalintoja, jotka lopulta olivat vääriä. Itse tietysti ne tein, mutta tuolloin luotin häneen.
Välillä emme pidä yhteyttä enkä oikeastaan edes kaipaa sitä, mutta välillä yhteys taas viriää. Oma asenteeni ihmissuhteissa on se, että ihmiset saavat olla mitä ovat. Enkä näe mitään järkeä siinä, että esimerkiksi alan hänelle kertomaan, että jokin mättää, koska se mikä on pielessä, on hänen persoonassaan. Ja minusta tuntuu etten enää jaksa häntä. Ajattelin omalta puoleltani antaa yhteydenpidon hiipua... koska en halua alkaa järjestämään mitään ystävyys päättyy nyt -draamaa...

3

633

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kolmivaihekilovatti

      Alussa oli siis intensiivisempi yhteydenpito ja juuri siksi, että idea oli olla hänen tukenaan. Siis olla ymmärtävänä korvana. Ei ollut sen suurempaa ajatusta siitä, että ystävyys jatkuisi pidempään.
      Sinänsä aika oudot lähtökohdat. Oletko jokin ammattiauttaja? Eihän ole kiva kun joku on ymmärtävänä korvana mutta ei ajattele jatkavansa mitään ystävyyttä. Teitkö tämän selväksi?

    • Ehkä hän huomasi että halusit jotain ihan muuta kuin ystävyyttä. Oletko ajatellut sitä. Hän ei ehkä kaivannut mitään suhdejuttuja ja se että yritit manipuloida hänet suhteeseen, vastoin omaa tahtoaan sai hänet peruuttamaan.

    • kcaloy

      Eihän ystävyyssuhteet mitään lakiin ja rangaistukseen sidottuja vankiloita ole. Jotkut ystävyydet jatkuu, jotkut ei. Jos jonkun seura ei enää kiinnosta, olettekin liian erilaisia tai jotain muuta, taitaa se ihan luonnostaankin hiipua se yhteydenpito. Mutta kyllä ihmisellä on oikeus valita ystävänsä, muuttaa mieltään ja päättää toimimattoman ystävyyssuhteensa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen kannatusromahdus ilahduttaa

      Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.
      Maailman menoa
      211
      4880
    2. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      22
      4013
    3. Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?

      Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o
      Ikävä
      227
      3783
    4. Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän

      elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi
      Maailman menoa
      134
      3072
    5. Pitkän päivän ilta

      Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel
      Ikävä
      158
      3024
    6. Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?

      Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis
      Maailman menoa
      63
      2942
    7. Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?

      Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat
      Kuhmo
      16
      2631
    8. Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin

      Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos
      Puolanka
      65
      2540
    9. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      85
      2325
    10. En selvinnyt ilman naarmuja

      Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa
      Ikävä
      13
      2145
    Aihe