Onko mielestänne oikein, että traktorien edessä olevilla harjoilla, työnnetään hiekka ja kaikki muu paska ojaan? Eikö säännöt sano, että hiekka on kerättävä talteen, niin minä olen ymmärtänyt. Jotkut yrittää pitää ojansa nätissä kunnossa, niin aika mahdottomaksi menee, jos ojassa on sepeliä kottikärry kaupalla.
Katujen hiekoituksen poisto
Järjenkäyttösallittua
12822
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Katuja, mihinä ilimajoella katuja on 😲
Einari ottaa kottikärryt kiffelin ja luuran, menöö siivuamahan sepelit pois.
Kummallinen naukuja, mitä sä itteleet, kaivat puotas ja napanäyhtääs
No periaattees ainakin ely keskuksen ohjeet on, että talteen pitää kerätä. Ja harjaus suoritettava taajama alueella vesiharjauksena, ettei pöllyä.
Nooh, Ilmajoella näitä nyt ei niin tarkkaan noudateta. Kukaan ei osaa valittaa kun näin on aina ennenkin tehty. Lisäksi keskustalais luterilainen luonteenpiirre ei valita pienestä muutenkaan. Sotkuihin on totuttu.
Meidän ojaan jos hiekat työntää, niin saavat tulla ne sieltä keräämään. Tähän asti omalta kohdalta mennyt hyvin, kun on imukonetta käytetty, mutta näyttäis kylällä olevan traktoreita, joilla ei ole aikomustakaan niitä kerätä. Kunnalta aika lyhyt näköistä säästämistä, jos tälläinen sallitaan. Äkkia menee ojat tukkoon ja niiden kaivaminen ei halpaa ole.
Ei se urakoitsijaa koske,he tekevät juuri kuten tienhoidossakin nykyään vain aivan välttämättömän.Tienhoidon numeroonki on aivan turha soitella,mitään ei tapahdu koska jokainen lähtö on pois urakoitsijan tilipussista,ja ELYn virkamiehet jotka asioita valvovat on ihan munattomia ja varmaan taas pian lehden sivuilla selittelevät että oli poikkeuksellinen talvi plaaplaaplaa.Paikalliset hiekanpoistajat mm.Parikka ja Kiviharju ainakin tekevät työnsä hyvin imulakaisuna,mistä nuota amatöörejä sitten tulee,en ymmärrä.
Elykeskukseen sais ettiä uudet virkamiehet nuohin tieasioihin,Härmän Häjystäki löytyys sellaasia jokka tietää jotta Suomes voi talvella sataa lunta ja kesällä vettä eikä se vielä ole silloin poikkeuksellinen ja että tuhkaa tien pintaan ajamalla ei ongelma poistu vaan se sitoo vielä kauemman veden.
No olihan tuossa yhden traktorin perässä vesisäiliö, mutta ei sitä kyllä käytetty ja mitä sitä käyttämään, jos kukaan ei valvo. Parikalle ja Kiviharjulle suuret kiitokset, muut voi keskittyä muihin hommiin, jos ei oikeanlaista kalustoa löydy.
Juuri äsken pyöräilin Ilmajoentiellä, meijerin kohdalla oli hiekan poisto käynnissä .
Näillä oli ainakin asialliset vehkeet Valtroissa, hiekka otettiin talteen ja vettä käytettiin pölyn
sidontaan.
niin oli Osulan pihaski ok vähä välillä nosti pölyä ku reunuksia harjas mutta ainahan siitä vähä irtuaa pölyä
Kai kunnas joku on vastuus näistä kaduista?.. Vai onko kaikki levittelemässä käsiään terveyskeskuksessa?.?
Eipä oo Ahonkylässä pöllyytetty ku ei oo härpäkkeetäkää näkyny,tonttien hintaa vaan nostetaan ja haetaan kipukynnystä ja alkaa se jo löytyä,varsinki ku palvelut katoaa kauppaa myöde ja katuja ei pidetä kunnossa. 10cm raiteita mittailtiin talvellakin eräällä penkkaan päättyneellä trukommilla.
Sen verran vähän levitetty hiekkaa talven aikana Ahonkyläs, ettei siitä oo montaa murusta enää tiellä muutenkaan. Sade huuhteli pölyt pois muutenkin. Harjataan jos harjataan, väliäkö sillä.
Ahonkylä on parempien ihmisten kylä.
Joo ahonkyläs on vähän perus molojoja kolajamas tyhjää...