Miksi suomi sallii tyttölasten silpomisen?

Poliitikot vaikenevat, feministit vaikenevat. Onko mikään ihme, että matut segregoituvat kun yhteiskunta viittaa heidän lainrikkomisiinsakin ongelmina, jotka voidaan vaieta kuoliaaksi ja jotka tapahtuvat jossain kantaväestön laeille vieraalla toiseudessa?

http://www.iltalehti.fi/kotimaa/201709252200416966_u0.shtml

http://www.iltalehti.fi/politiikka/201709232200413271_pi.shtml
251535
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 25

Vanhimmat

Salliihan Suomi hellämielisesti matujen rikokset ja valehtelun jo turvapaikanhakuprosessissakin. Pahimpia rikollisia suojellaan, etteivät he joutuisi kohtaamaan kotimaansa tuomioistuinta! Sotarikolliset armahdetaan Suomessa. Elämme siis Pirun perustamassa maanpäällisessä ulkomaalaisten, huom. ulkomaalaisten rikollisten paratiisissa.

1Äänestä
  • Karkeasti ilmaistu, mutta noinhan se käytännössä on, että me katsomme läpi sormien mitä sikamaisinta kusetusta, sosiopatiaa ja rikollisuutta. Tänne voi tulla kusettaen, valehdellen, täällä voi kusettaa järjestelmää edelleen ja täällä voi vapaasti ylläpitää sosiopaattisia perinteitä aina lasten silpomisista pakkoavioliittoihin.
    Isikset ja kaikki mahdolliset rikolliset toivotetaan tervetulleiksi, eikä raiskaajia tai muita rikollisia saada maasta enää ulos kun tänne ovat tulleet.

    Äänestä

  • 87969786 kirjoitti:

    Karkeasti ilmaistu, mutta noinhan se käytännössä on, että me katsomme läpi sormien mitä sikamaisinta kusetusta, sosiopatiaa ja rikollisuutta. Tänne voi tulla kusettaen, valehdellen, täällä voi kusettaa järjestelmää edelleen ja täällä voi vapaasti ylläpitää sosiopaattisia perinteitä aina lasten silpomisista pakkoavioliittoihin.
    Isikset ja kaikki mahdolliset rikolliset toivotetaan tervetulleiksi, eikä raiskaajia tai muita rikollisia saada maasta enää ulos kun tänne ovat tulleet.

    Kuten egyptiläislehti taannoin totesi, Suomi on kehitysmaamuslimin maanpäällinen paratiisi. Kantasuomalaiselle köyhälle, työttömälle, sairaalle ja eläkeläiselle Suomi on muuttumassa samaan aikaan maanpäälliseksi helvetiksi!

    Äänestä

Eihän tyttöjen siveeksi silpomista ole toteutettu kuin kohta 28 vuotta kohta vasta kolmannessa polvessa ja sitäpaitsi se kuuluu viherkommareiden monikulttuuriseen unelmaan....

Äänestä

Olen ihmetellyt samaa asiaa vuosikausia. Taas kerran kysyn, varmaankin turhaan: kuka hyötyy lasten raakalaismaisesta silpomisesta? Eihän syynä voi olla edes rasismin pelko, sillä monet uhreista ovat ulkomaalaislähtöisiä. Kuka siis hyötyy ja kuinka paljon?
Miettikääpä, hyvät viranomaiset ja vastuuhenkilöt, miltä lapsesta tuntuu, kun aikuiset ihmiset pitävät kiinni raajoista ja yksi alkaa lasinsirulla, tylsällä partaterällä tai muulla saastaisella välineellä kihnuttaa klitorista irti. Lapsilta on murtunut luita heidän yrittäessään taistella rääkkääjiään vastaan. Toimenpide voidaan suorittaa mitä epähygieenisimmissä oloissa, vaikkapa maalattialla jätteiden keskellä, kivunlievitystä ei ole ja tekijät ovat lumppuihin kietoutuneita likaisia, pesemättömiä ja haisevia, täysin tietämättömiä poppa-akkoja .
Kuinka tällaista voidaan sallia? Miksi tätä ei estetä? Mistä nämä lapset saisivat turvapaikan?

Äänestä
  • Seurauksena on että lapset ja vanhemmat vihaavat toisiaan aj haluavat kostaa sen länsimaalaisille. Se on Pirun tahto.

    Äänestä

  • Mistä kaikille kaltoinkohdelluille mamunaisille turvapaikka (oletan että heitä on pirun paljon, jotka elävät tyranniassa, mutta eivät uskalla yhteisönsä rangaistuksen pelossa sanoa edes mitään)? Mistä edes tieto heille heidän oikeuksistaan? Suomessa kun saa nainen vapaana kulkea missä ja milloin huvittaa, samoin kuin itse ihan valita puolisonsa.

    " Raportin mukaan tyttöjä oli vaikea saada haastatteluun edes nimettömänä."

    Äänestä

Miksi suvaitsevaiset femakot hyväksyvät nämä ns, silpopillut? Eikö tämä ole kaikkea naiseutta vastaan?

Äänestä
  • entä mistä sais tollasen mustan kaavun . vois vaikka puskista vähän vilautella.

    Äänestä

  • Älä lapselliseksi heittäydy.
    Eivät he hyväksy.

    Äänestä

  • dwdwdw kirjoitti:

    Älä lapselliseksi heittäydy.
    Eivät he hyväksy.

    Feministien täydellinen hiljaisuus koskien silpomiskulttuuria, pakkoavioliittoja ja muuta uskonnollista tai kulttuurista kunniaväkivaltaa sekä naisten surkeaa asemaa on käytännössä sama asia kuin niiden puolustaminen - heidän kun pitäisi olla eturintamassa taistelemassa tällaista vastaan!
    Mutta eivät käytännössä sitä tee.

    Äänestä

  • mietipä.uudestaan kirjoitti:

    Feministien täydellinen hiljaisuus koskien silpomiskulttuuria, pakkoavioliittoja ja muuta uskonnollista tai kulttuurista kunniaväkivaltaa sekä naisten surkeaa asemaa on käytännössä sama asia kuin niiden puolustaminen - heidän kun pitäisi olla eturintamassa taistelemassa tällaista vastaan!
    Mutta eivät käytännössä sitä tee.

    Feministinen puolue vihreiden ja punaistenavulla muodostaa islamin kotoperäisen etujärjestön Suomessa.

    Äänestä

Päättäjät sen sallii, tuskin perusjuntti Suomalainen sitä hyväksyisi. Ei muuta.

Äänestä

Espoon kaupunginvaltuuston mukaan niiden estäminen traumatisoisi liikaa näitä mamulapsia.

Äänestä

Suomi kansainvälistyy ja monikultturisoituu. Tämä on kehityssuunta mitä on tuettava voimakkaasti ja resursseja lisäämällä. On kohdattava erilaiset kulttuurit avoimin mielin ja annettava tilaa myös toisenlaisille elämäntavoille.

Suomi on pieni avoin talous , joka elää viennistä. Me emme voi käpertyä sisäänpäin ja hyväksyä vain impivaaralaista kulttuuria , sillä muutoinhan ulkomaalainen pääoma karkaa pois Suomesta.

Äänestä
  • Kainuulaisen umpihankihiihtäjän mielipide?

    Äänestä

  • Suomi ei tarvitse kehitysmaakultturistumista yhtään mihinkään, eikä tosiaankaan islamin mätäpaisetta ja uhkaa.
    Anna siinä sitten avointa mieltä sharia-laille, pakkoavioliitoille, kunniaväkivallalle... siinä noiden kulttuurien ydinarvoja.

    Äänestä

Annappas vähän ajan kulua, kun kulttuuri laajenee ja kotoutuu, niin voipi olla, että näihin pohjolan vaaleisiin tyttäriinkin voidaan ruvetaan soveltamaan näitä samoja käytäntöjä?

Äänestä

Ja miksi poikienkin sukuelimen silpominen sallitaan Suomessa. Sehän se vasta sallitaankin. Jopa korkein oikeus äänin 3-2 sanoi että se ei ole vain sallittua vaan jopa suotavaa koska "se liittää ympärileikatun tiiviimmin (usko)yhteisöönsä, sen hyväksytyksi jäseneksi". (Tyttöjen silpominen on sentään laissa kielletty, ongelma on se että syytteitä ei ole nostettu, tuomioita ei ole langetettu.)

Jos tuo korkeimman oikeuden aivopieru riittää perusteluksi silpomisen sallimiseksi, niin silloin pitäisi sallia vaikka raajan amputointi lapselta, jos hänen yhteisössään hyväksytyksi tuleminen sitä edellyttää- muuten joutuu syrjityksi.

Poikien silpomisesta on sentään nostettu syytteitä, jos ei muuten niin epäammattimaisen tekotavan ja paikan takia, mutta eipä rangaistuksia juuri ole määrätty.

Nykyäänhän on yleistynyt se, että ulkomaillakin tehdyistä rikoksista voidaan tuomita kotimaassa. Terveydenhoitohenkilöstöllä on tiedossa Suomessa syntyneet lapset, ja jos sitten paljastuu että joku heistä on silvottu, on se sitten tapahtunut Suomessa tai ulkomailla, niin syyte tulisi nostaa vanhempia kohtaan Suomessa.

Äänestä
  • Vieraanvaraisuutemme on mennyt jo kauan sitten yli minkään järjellisen rajan. Eiväthän nuo brutaalit kulttuurit ja perinteet mihinkään häviä koskaan jos niiden päitä vain silitellään...

    Äänestä

Mitä se toisaalta meille kuuluu? Eihän tässä maassa rangaista muutenkaan rikollisia, saavat juosta vapaalla jalalla niin paljon kuin huvittaa. Miksi siis sekaantua tuollaiseenkaan asiaan.

Äänestä
  • Tulevaisuuden suomi tulee olemaan varsin mielenkiintoinen paikka elää ihmisoikeuksien, tasa-arvon, sanan- ja uskonvapauden jne. kantilta mikäli jossain kohtaa väkimäärältään kantasuomalaisten määrän ylittävät matujen kunniakulttuurit ja islam pysyvät vahvoina...

    Äänestä

Feministeihin on ujuttautunut tietoisesti kaapujengiä. Ylehän käyttää näitä asiantuntijoina, en tiedä missä ne on pätevöitynyt tehtäväänsä. Tales of the Con Artist.

Äänestä

Sosiopaattiset kehitysmaakulttuuriyhteisöt pitävät salaisuutensa sisällään, valtaväestölle ei tule tietoon kuin se kuuluisa jäävuoren huippu.

Ruotsissa ohjeistetaan samaan kuin mm. briteissä ollaan tehty jo vuosia:

"Yksi Göteborgin kaupungin antamista ohjeista on lusikan piilottaminen alushousuihin ennen lentokentän turvatarkastukseen menemistä.

Göteborgin lentokentän työntekijöitä on niin ikään tiedotettu asiasta, joten he osaavat reagoida oikein mahdollisiin tilanteisiin, joissa turvatarkastuksessa tytön alusvaatteista löytyisi lusikka.

Asiasta kertoo Göteborgin kaupungin kunniaväkivaltaan ja sortoon keskittyvän viraston johtaja Katarina Idegård.

- Metallinpaljastimet hälyttävät lusikan vuoksi turvatarkastuksissa. Henkilö viedään sivuun, jolloin tällä on mahdollisuus puhua rauhassa ja yksityisesti viranomaisille, Idegård selittää.

- Se on viimeinen mahdollisuus hälyttää apua.

Idegård sanoo, että viime vuonna Ruotsissa kansalliseen neuvontapuhelimeen tuli 139 soittoa, jotka koskivat lapsiavioliittoja tai pakkoavioliittoja.

Ruotsissa ei ole muuta tilastointia siitä, kuinka monta tyttöä viedään ulkomaille pakkoavioliittojen vuoksi."

http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/201805222200959587_ul.shtml

Äänestä
  • "Monikulttuurisuus on rikkaus. Ei mulla muuta"

    -Stubb

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


yujujyyuuyuy kirjoitti:

Poliitikot vaikenevat, feministit vaikenevat. Onko mikään ihme, että matut segregoituvat kun yhteiskunta viittaa heidän lainrikkomisiinsakin ongelmina, jotka voidaan vaieta kuoliaaksi ja jotka tapahtuvat jossain kantaväestön laeille vieraalla toiseudessa?

http://www.iltalehti.fi/kotimaa/201709252200416966_u0.shtml

http://www.iltalehti.fi/politiikka/201709232200413271_pi.shtml

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu