Workathell

workathell

Olen joutunut savustuksen kohteeksi työpaikallani. Käsittämätöntä, että keski-ikäiset aikuiset ihmiset voivat toimia näin. Olen konkreettisesti nähnyt ihmisten ilkeyden ja pahansuopaisuuden.

Työnantaja tietää, mutta ei puutu. Minä yritän selvitä tilanteesta siten, että en juuri käy työpaikan toimistossa. Työni on myyntityötä ja ei vaadi päivittäistä läsnäoloa.

Konkreettisesti kiusaaminen näkyy siten, että kukaan ei puhu minulle, minua ei tervehditä, sähköposteihini ei vastata, minua ei kutsuta yrityksen henkilökunnan tilaisuuksiin, joitan on monen vuoden jälkeen yht'äkkia alettu pitämään joka viikko henkilökunnan toimesta. Toimistossa kaappiini on kajottu ja sinne on laitettu erinäisiä tavaroita. Poistan ne sieltä ja en ota asiaa esille, koska nämä hirviöt eivät muuta odotakaan kuin, että otan asiat esille.

Yritän selvitä sillä ajatuksella, että minun ei tarvitse kohdata näitä ihmisiä. Jää nähtäväksi, miten kauan tätä jaksaa. Ja sillä, että ajattelen, että negatiiviset ihmiset ajavat itsensä jonkun toisen asian tiimoilta lopulta sumppuun ja jäävät kiinni. Minun ei tarvitse, muuta kuin antaa asioiden tapahtua omalla painollaan ja kestää.

2

647

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • BeenThereSeenThat

      Työyhteisössäsi on ilmeisesti narsisti tai sosiopaatti, joka on päättänyt ettei naamasi miellytä. Nämä henkilöt kyllä tekevät kaikkensa, että sinut hoidetaan ulos kiusaamalla. He saavat pahimmillaan yrityksen johdonkin ajattelemaan negatiivisesti sinusta.

      Kannattaa muistaa ettei tällainen johdu sinusta, vaan työyhteisön huonosta hengestä ja sosiaalisesti kehittymättömien tuhoisasta tavasta reagoida siihen kiusaamalla.

      Ole ihmeessä niin paljon etänä kuin mahdollista ja aina kun joudut työkuvioiden pakosta tekemisiin, feikkaa olemalla ystävällinen ja minimoi kanssakäymiset tekosyillä esim. kiireeseen vedoten.

      Keskity asiakassuhteisiin varsinkin jos teet b2b. Verkostoidu pikkuhiljaa ulos firmasta, vaikka työnantajan vaihto onkin aina riski. Se voi viedä vuosia, mutta parempi totutella ajatukseen pikkuhiljaa.

    • realhell

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka ei suostu laskemaan bensan hintaa

      Sanna laski esimerkiksi sähkön arvonlisäveron 10 prosenttiin, jonka Riiikka anosti 25,5 prosenttiin. Sannan aikaan bens
      Maailman menoa
      11
      2734
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      109
      2560
    3. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      178
      2422
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      151
      2049
    5. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      124
      1654
    6. Kristityt kastoiva alunperin upottamalla - upotuskaste annettiin vain uskoon tulleille aikuisille

      Raamatussa on käännösvirhe. Kaste tulisi olla upottaa veteen, jota kreikan sana baptizo tarkoittaa. Aluseurakunta kast
      Kaste
      458
      1109
    7. Nyt mä vihaan sua kyllä

      Jos sä oot oikeasti tämä takana! En ois ikinä susta uskonut! 😠☹️
      Ikävä
      84
      848
    8. Mitä tekisit ensimmäiseksi??

      Jos hänet näkisit kahden kesken!!
      Ikävä
      45
      777
    9. Kievarin pöydät

      Minkä helvetin takia kievarissa on laitettu pöytä laulajan taakse. Siellä huutavat nuoret niin että et omaa ääntäsi kuul
      Suomussalmi
      15
      722
    10. Muslimiyhteisö jyrähti - Kova vaatimus Orpolle ILtalehti

      Eiköhän se ala olla aika pistää stoppi noille muslimien vaatimuksille Suomessa ? Ei Suomessa ole pakko oll
      Maailman menoa
      151
      713
    Aihe