Olen joutunut savustuksen kohteeksi työpaikallani. Käsittämätöntä, että keski-ikäiset aikuiset ihmiset voivat toimia näin. Olen konkreettisesti nähnyt ihmisten ilkeyden ja pahansuopaisuuden.
Työnantaja tietää, mutta ei puutu. Minä yritän selvitä tilanteesta siten, että en juuri käy työpaikan toimistossa. Työni on myyntityötä ja ei vaadi päivittäistä läsnäoloa.
Konkreettisesti kiusaaminen näkyy siten, että kukaan ei puhu minulle, minua ei tervehditä, sähköposteihini ei vastata, minua ei kutsuta yrityksen henkilökunnan tilaisuuksiin, joitan on monen vuoden jälkeen yht'äkkia alettu pitämään joka viikko henkilökunnan toimesta. Toimistossa kaappiini on kajottu ja sinne on laitettu erinäisiä tavaroita. Poistan ne sieltä ja en ota asiaa esille, koska nämä hirviöt eivät muuta odotakaan kuin, että otan asiat esille.
Yritän selvitä sillä ajatuksella, että minun ei tarvitse kohdata näitä ihmisiä. Jää nähtäväksi, miten kauan tätä jaksaa. Ja sillä, että ajattelen, että negatiiviset ihmiset ajavat itsensä jonkun toisen asian tiimoilta lopulta sumppuun ja jäävät kiinni. Minun ei tarvitse, muuta kuin antaa asioiden tapahtua omalla painollaan ja kestää.
Workathell
2
634
Vastaukset
- BeenThereSeenThat
Työyhteisössäsi on ilmeisesti narsisti tai sosiopaatti, joka on päättänyt ettei naamasi miellytä. Nämä henkilöt kyllä tekevät kaikkensa, että sinut hoidetaan ulos kiusaamalla. He saavat pahimmillaan yrityksen johdonkin ajattelemaan negatiivisesti sinusta.
Kannattaa muistaa ettei tällainen johdu sinusta, vaan työyhteisön huonosta hengestä ja sosiaalisesti kehittymättömien tuhoisasta tavasta reagoida siihen kiusaamalla.
Ole ihmeessä niin paljon etänä kuin mahdollista ja aina kun joudut työkuvioiden pakosta tekemisiin, feikkaa olemalla ystävällinen ja minimoi kanssakäymiset tekosyillä esim. kiireeseen vedoten.
Keskity asiakassuhteisiin varsinkin jos teet b2b. Verkostoidu pikkuhiljaa ulos firmasta, vaikka työnantajan vaihto onkin aina riski. Se voi viedä vuosia, mutta parempi totutella ajatukseen pikkuhiljaa. - realhell
tässäpä esimerkkin psykopaatista a la Qentinel
https://www.youtube.com/watch?v=DCZOZTszsS8
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 815340
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai744709Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1314650Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san3692091- 941708
- 991607
- 2571507
- 3491197
Pääsit koskettamaan
Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.571022- 2001011