En tiedä miten tai minne purkaisin oloani. Tuntuu, että kyyneleet eivät lopu koskaan. Olen pitänyt itseäni aina hyvin herkkänä ihmisenä, herkkänä vaistoamaan ihmisten väliset kemiat ja kipinät. Tukahdutetut tuskat ja pahat olot. Nyt jouduin itse tilanteeseen jossa itseäni nuorempi mies löi olemuksellaan ja asenteillaan päähän, kuin halko. Tulkitsin kaiken väärin! Ystävällisyyden, auttamishalun, katseen jne. Hän kertoi minulle suoraan, että ei ole mitään sellaisia tunteita minua kohtaan... Minä rohkeana naisena tässä vaikeassa tilanteessa tunnustin ensin tunteeni. Nyt mua sattuu. Tunnen oloni tyhmäksi. Niin tyhmäksi, että se taitaa lukea otsassani? Kaikki voivat lukea, että tämä nainen luuli itsestään niin paljon, että tuo täydellinen haaveiden mies olisi kiinnostunut. Mulla on huono itsetunto ollut aina ja elämä ei ole sitä tukenut millään muotoa. En ole koskaan aikaisemmin kehdannut lähestyä ketään. Kukaan ei ole herättänyt minussa näin suurta tunnetta. Tuntuu, että taas sain niin paljon torjuntaa ja tunteettomuutta, pystynkö enää ikinä? En pysty. Mä olen aina ollut se kaikkien kaveri ja uskottu. Kiltti ja empaattinen tuki ja turva. Etsinyt valoisuutta ja tuonut sitä toisten synkkiin ajatuksiin. Kannustanut ja itse jaksanut tsempata. Myös itseäni. Nyt mä uskon rakkauteen ensisilmäyksellä. Yksipuoliseen. Nyt juuri en tiedä miten kokoan itseni.? Sattuu joka ikiseen soluun.
Voiko näin pahalta edes tuntua?
4
3232
Vastaukset
- kiusallista
Sellasta sattuu et tulee mokailtua,ei se maailmaa kaada.Toivottavasti et työpaikalla jonne on mentävä joka päivä.Toiset ihmiset on vaan kaikille ystävällisiä ja avuliaita ilman että se merkkais sen enempää.
- Elämää___
Pystyn samastumaan. Nyt tuntuu varmasti kamalalta, mutta selvisipä tilanne, muutoinhan tunteet olisivat vain syventyneet. Jos kokee rakkautta ensi silmäyksellä,kyse on vain omaan mielikuvaan hullaantumisesta.
Nyt sinulla on oikeus parannella haavojasi ja ottaa etäisyyttä tähän mieheen. - oppeliini1
Ystävä pieni, aivan turhaan suret!
Et ole ensimmäinen joka ihastuu ja jopa rakastuu toiseen ihmiseen joka käyttäytyy ystävällisesti toista kohtaan.
Tuo poika oli vain oma itsensä. Hän aivan varmasti ei tarkoituksella johtanut sinua harhaan. Hän on ystävällinen kaikkia kohtaan.
Tuossa sait huomata että ystävällisiä ihmisiä ON olemassa, paljonkin.
Se ei tarkoita että he suinpäin olisivat rakastuneet sinuun, tai kehenkään muuhun. Heidän ystävällinen käytos vain on heille luonteenomaista.
Tallaisten ihmisten kanssa on hauska viettää aikaa, parantaa maailmaa. Tietenkään rakastumatta heihin.
Usko vain , kyllä sinä tapaat vielä pojan joka vastaa syvimpiin tunteisiisi samalla tavalla. Silloin asia on aivan toinen. - ehkäjohuomenna
Toimit aivan oikein,nyt et vaan saanut vastakaikua tunteillesi.Paljon huonompi olisi ollut jos olisit vain arvuutellut mielessäsi josko tuo toinenkin tuntee samoin.Torjutuksi tuleminen kirvelee hetken mutta ajan kanssa se helpottaa.Tuolla jossain on varmasti sinullekkin se oikea,usko tai älä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 263438
- 771680
Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!
Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa821188Miten suomalaiset miehet
On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää1561132- 45971
Eräs läheinen sanoi
Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.52947Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä
– On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe179906- 61902
- 42856
Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)
Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis139795