Piruuttaan hakeen ruoka-avustuksia

No niin nyt ollaan menossa oikeeseen linjaukseen noissa ruokajakeluissa kun suunnitellaan että olis vastikkeellinen ja yhteisruokailu. Ihmisiä alkaa hävettään kun joutuu menee sosiaalisiin tilanteisiin heh heh. Tietysti avustusjonot pidentyvät kun löytyy ihmisiä jotka hakevat piruuttaan ruokia, toimii samallalailla kun ilmaiset ämpärit.
Helkkari jos kehitysmaissakin ihmisillä ruokana sentään riisiä niin miksi suomalainen niin uusavuton ettei ostamalla saa itselleen ruokaa.
Jo pelkästään toimeentulotuki yksinäiselle n, 500eur kk ja siinä varattu ruokaan 8 eur pv.
9152
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Puuh lääh puuh lääh(punaposkinen, naama turvonnut liiallisesta hiilihydraattipitoisesta ruosta ja ylipainoa 40kg)
puuh lääh puuh lääh leipyä leipyä leipyä leipyä puuh lääh puuh lääh, joutuu syömään verenpainelääkettä vaikka suolaa käyttää vaan 100g päivässä.

Äänestä
  • Valehtelet.

    Äänestä

  • Hiilihydraatit ei lihota sen enempää kuin mikään muukaan ruoka. Tärkeintä on, että ei syö liikaa.

    Aasiassa ne köyhät, jotka syövät lähes pelkkää riisiä, pysyvät hyvin hoikkina. Riisin lisäksi käyttävät itse kerättyjä villejä vihanneksia ja itse pyydettyä kalaa. Ne, joilla on rahaa ja kyvät Mäkkärissä, lihovat.

    Ranskalaiset, jotka syövät valkoista leipää ja patonkia, ovat Euroopan hoikin kansa. Toiseksi hoikimpia ovat italialaiset, joista köyhimmät ovat hoikkia ja syövät paljon pizzaa, makaronia ja valkoista leipää. Lisäksi itse kasvatettuja vihanneksia ja lehtiä sekä itse ongittua kalaa ja öljyä, niin ruokavalion perusta on siinä.

    Äänestä

  • Kyllä varmaan lihoo jos pelkkää leipää vetelee ja makaronia, rasvaisia makkaroita. Liikkumattomuus sitten vielä niin pyöristyy.
    Ruokajonoista kun tullut uutisointia niin kyllä hyvin pyöreäposkisia henkilöitä.
    Pastaa ja pastaa tulee joka tuutista.

    Äänestä

Monet ihmiset haaskaa ihan kohtuuttomia määriä rahaa työnhakuun. Sitten valitetaan ettei rahat riitä ruokaan.
Pitääkö sitä prkle. soitella niille työnantajille jotkut menee ihan kaikennäköisiin työpaikkahaastatteluihinkin... Anna mun kaikki kestää siis ihan toiseen kaupunkiinkin matkustelevat töitä kyseleen Työnhaku on PA**TA touhuu vaatteet likaantuu ja kuluu rahaa. kun yritetään niin *itusti olla edustavia. Kyllä korvauksia pitäs noilta "hakijoilta" vähentää.
Se on niin et menee töihin ja tekee eikä vaan "haeskele".

Äänestä

Oikeasti tuo yhteisruokailu vähentää varmasti ilmaisen ruuan tarvetta, koska nythän ilmaista ruokaa haetaan kotiin omiin varastoihin kauppareissuilla, kun sitä ilmaiseksi kerta saa. Kuka viitsii jäädä johonkin yhteisruokailuun, koska on kiire töihin ja muutenkin ei se ole ainakaan minun juttu. En usko, että moni muukaan viitsii jäädä yhteisruokailuun, koska siinä menee aikaa ja auton parkkipaikka on vaikea saada. Eläkeläisille ja työttömille enkä sopii, mutta ei työssä käyvä voi käydä, ellei ne ruokailut ole ruokatunnille. Mutta kannattaako sitten ajella pitkiä matkoja lautasellisen perään. Minullakin omat eväät aina töissä.

Äänestä

Aikas hyvin noita avustuksia kylläkin saanut kun olen jobannutkit niitä, joskus 25 kassia kiäh kiäh kiäh.

Äänestä

Kiäh kiäh kiäh kjääööööbäääääää.

Äänestä

Ansioiden mukaan annetaan piruuttajista ja peruuttajista, sekä pirauttajista huolimatta.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


niinsitpitäääää kirjoitti:

No niin nyt ollaan menossa oikeeseen linjaukseen noissa ruokajakeluissa kun suunnitellaan että olis vastikkeellinen ja yhteisruokailu. Ihmisiä alkaa hävettään kun joutuu menee sosiaalisiin tilanteisiin heh heh. Tietysti avustusjonot pidentyvät kun löytyy ihmisiä jotka hakevat piruuttaan ruokia, toimii samallalailla kun ilmaiset ämpärit.
Helkkari jos kehitysmaissakin ihmisillä ruokana sentään riisiä niin miksi suomalainen niin uusavuton ettei ostamalla saa itselleen ruokaa.
Jo pelkästään toimeentulotuki yksinäiselle n, 500eur kk ja siinä varattu ruokaan 8 eur pv.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu