Eduskunnassa pitäisi ajaa koko maan etua. Niin siellä ei tehdä. Kussakin puolueessa pyritään ajamaan vain oman puolueen etua, maan ja kansan edusta vähät välittäen. Puolueet tekevät omia esityksiään, toiset puolueet ne toppaavat, hallitus tekee päätöksiä ja joutuu perumaan niitä, jatkuvaa riitelyä. Toisin on Helsingissä. Kaupunginvaltuustossa ja -hallituksessa pystytään eri puolueiden kesken yksimielisiin päätöksiin ja suunnitelmiin. Siitä hyvää todistetta tässä:
https://www.hs.fi/mielipide/art-2000005655793.html
Yhteinen, yksimielinen pamfletti eri puolueita edustavalta kaupungin johdolta (Vapaavuori/kokoomus, Sinnemäki/vihreät ja Razmayr/sdp), ja koko 85-henkinen kaupunginvaltuusto on yksimielisenä noiden asioiden takana.
Mistä johtuu tuo hyvin suuri eroavuus eduskunnan ja Helsingin päättäjien välillä? Tekisi mieleni sanoa, että varmaan siitä, kun Helsingin kaupunginvaltuustossa ei ole kepu sotkemassa asioita. No, onhan siellä kepullakin kaksi edustajaa, eli vähän yli 2 % valtuuston jäsenmäärästä. Ja onhan siellä Väyrynenkin, tosin kristillisdemokraattien ryhmässä, mutta tuskin lienee monessakaan valtuuston kokouksessa käynyt.
Johtuisiko tuo täällä nähtävä poikkeuksellinen yksimielisyys sittenkin siitä, että valtuustossamme on vallalla järki, toisin kuin eduskunnassa, ja valtuustossamme kaikkien puolueiden edustajat näkevät kaupunkimme edun ja pyrkivät toimimaan sen hyväksi. Eduskunnassa, jossa siis pitäisi toimia maan parhaaksi, niin ei todellakaan tehdä. Toki Helsingin valtuustossa pyritään samalla toimimaan koko maan hyväksi, sillä onhan kaupunkimme etu myös maan etu. Jos ette jaksaneet lukea linkkini kirjoitusta, tässä siitä edellä sanomaani todistavia kohtia:
>>Kaupungit ovat edelläkävijöitä myös politiikan toimintatapojen uudistamisessa. Helsinki haluaa näyttää tässä esimerkkiä. Kaupungille laadittiin viime syksynä uusi, moderni ja monia innostanut strategia. Strategia hyväksyttiin lähes yksimielisesti, samoin vaalikauden ensimmäinen budjetti. Päätöksiä on tehty laajalla enemmistöllä myös isoista joukkoliikenneinvestoinneista.
Monissa kaupungeissa on vireillä samanlaisia muutoksia. Kontrasti valtiolliseen päätöksentekoon on ilmeinen, eikä esimerkkiä tarvitse hakea kaukaa. Maan historian suurimman hallintoreformin kokonaisvaikutuksia ei ole edes yritetty arvioida puhumattakaan, että arviointiin olisi osallistettu keskeisiä sidosryhmiä, kuten kaupunkeja. Jättimäistä uudistusta runtataan läpi pienellä enemmistöllä ja hirvittävällä kiireellä<<
Siinäpä todetaan tosiasiaa myös tuosta sote- ja maakuntauudistuksesta, joka on kepun kärkihanke ja jossa valitettavasti mukana on myös kokoomus saatuaan puolueen johdossa tärkeäksi nähtyä. Onneksi kokoomuksessa on myös edustajia, joilla on järkeä ja vastuuntuntoa. Sellainen varmaan on Elina Lepomäki ja sellaiseksi kai osoittautui nyt myös ”Hjallis” Harkimo.
Sanotaan, että joukossa tyhmyys tiivistyy. Olisiko eduskunnassa nähtävä todiste siitä? Varmaan sitten viisaiden suuressa joukossa tyhmemmätkin viisastuvat. Olisiko siitä todiste se, että Helsingin kaupunginvaltuustossa sen kepulaisetkaan edustajat eivät yritä topata valtuuston viisaan johdon ajamia hankkeita?
Helsinki kävisi esimerkiksi eduskunnalle
6
114
Vastaukset
- kyllitädit
Totta toinen puoli. Onneksi eduskunnassa on kuitenkin vähemmän härskiä kotiinpäinvetoa ja täydellistä yksisilmäisyyttä kuin mitä Helsingin äänitorvissa, kuten esim. J Vajaavuori.
Kyllä siinä on totta enemmän kuin toinen puoli. Totta kai Vapaavuoren ja Helsingin muun johdon täytyy yrittää pitää kaupunkinsa puolta. Helsinki on jo kauan ollut muun Suomen suuri avustaja mm. niillä ns. valtionosuuksien tasauksella, se ei näy riittävän, kun hallitun pyrkii meitä yhä lisää "kuppaamaan" tuolla sote- ja maakuntasopallaan.
Tosin muukin Uusimaa on suuri maksaja; ihmettelen, että sen kaikkien kuntien johto ei vielä ole voimakkaammin Vapaavuoren tukena.
No, omaa oksaansa kepu noilla hankkeillaan sahaa. Kun täällä köyhdytään, täältä ei riitä enää yhtä paljon sinne Kepulandiaan jaettavaksi, ja kai sitten sielläkin aletaan asioita ja niiden merkityksiä ymmärtää. Valitettavasti kokoomuskin on mennyt istumaan sille oksalle, jonka kepu poikki sahaa.
- LehmäkaupanSeuraus
Kokoomuksen äänestäjät ovat heränneet kauhulla huomasmaan, että heidät myytiin lehmäkaupassa kepun maakuntakatiskoiden ikuisiksi maksumiehiksi. Kokoomus repesi ja seuraavissa vaaleissa tulee noutaja.
- Tiedotan
Kokoomus on RKP:n apupuolue ja Helsinki on ruotsinkielisen eliitin täydessä alaisuudessa.
- EtvoiOllaTosissasi
Helsingin päättäjät "suuressa viisaudessaan" myönsi kaikille maailman laittomille maahantunkeutujillle samat edut kuin suomalaisille ja kaupungin veronmaksajille!?
Että sellaista esimerkkiä Helsinki näyttää muulle Suomelle... ;-) - Poismuuttanut
Erityisen mainittavaa viisautta ei osoita helsinkiläispäättäjien keksuudessa virinnyt tahtotila, jonka mukaan suurella vaivalla ja isoilla kustannuksilla aikaansaatuja sisääntuloväyliä pitäisi typistää jonkinmoisiksi "kaupunkibulevardeiksi". Jos hölmöilyn Noobeli olisi jaettavana, niin tuon bulevardisoinnin hommalilijat taitaisivat olla vahvana palkitsemisen ehdokkaina.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen mukaan rasismi on huumoria
Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀3236983Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä
ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis2746488Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia
Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai485760Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)
No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j1635138Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi543969Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava
Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main2763956Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta
Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome1433559Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan273272Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto
Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava33270HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi
Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok503211